Kategoriler
Manşet Oto Haber Oto İnceleme

Yeni Mazda 6 Oto inceleme özellik fiyat

Yeni nesil Mazda6 eski nesliyle neredeyse hiç alakası yokmuş gibi duran, en başta tasarımıyla insanı baştan çıkaran harikulade bir araç. Segmentinde Ford Mondeo, Volkswagen Passat ve Opel Insignia gibi güçlü modellerle yarışan Mazda6 hepsini görsel açıdan geride bırakıyor. Mazda’nın çok güvendiği SKYACTIVE teknolojisini bünyesinde barındıran araç ülkemizde sadece 2 lt’lik benzinli motorla satışa sunulduğu için ne yazık ki girdiği yüksek vergi dilimi dolayısıyla hakettiği ilgiyi görmekten uzak.

Sürüş Keyfi
Mazda’nın hemen her segmentteki bütün araçları sürüş keyfi açısından sınıf standartlarının üstünde bir deneyime sahipler. Mazda 6 da bu konuda bir istisna değil. 165 bg’lik SKYACTIV-G 2.0 L motor sürüşün her anında size gücünü hissettiriyor. Araç kocaman gövdesinden beklenmeyecek kadar kolay ve eğlenceli bir sürüşe sahip. Tüm yol koşullarında kabin oldukça sessiz, yüksek hızlarda dahi kararlılığını bozmuyor, vites geçişleri keskin ve sportiflikle konfor oldukça iyi dengelenmiş.

Konfor ve Rahatlık
Mazda6 destekleyici koltukları ve güzel sürüş pozisyonu ile hem rahat, hem de pratik bir araç. Gösterge paneli ve butonlar basit ve kullanışlı. Bu boyutta bir araçtan beklenilebileceği gibi hemen herkese yetecek kadar alan (baş-diz mesafesi) mevcut. Kabin yalıtımı oldukça iyi. Yüksek hızlarda dahi motor ve rüzgar sesi duyulmuyor. Aracın bozuk zeminle imtihanı eski neslinden daha başarılı. Bir konfor parametresi değil belki ama araçta tek iğreti duran şey el freninin kötü konumlandırılmış olması.

Güvenlik / Güvenilirlik
Mazda güvenlik karnesi iyi olan üreticilerden. Mazda 6’nın bu yeni nesline ait EuroNCAP çarpışma testi mevcut değil ama aracın bir önceki neslinin 5 yıldız aldığını belirtmekte fayda var. Araçta kullanılan tüm malzemeler kaliteli ve sağlam duruyor ve bu da güvenlik hissini artırıyor.

Kullanışlılık
Bu kadar büyük bir otomobilin kullanışlılığı üzerine kelam etmek zor. Araç her türlü ihtiyacınızı karşılayacak kadar yeterli alana sahip. 506 lt’lik bu sınıf için küçük sayılabilecek bir bagajı bulunan aracın koltukları yatırılarak bu alan 1648 lt’ye çıkarılabiliyor.

Yakıt Tüketimi ve Performans
Mazda6’nın 2 lt’lik SKYACTIVE motoru 100 km’de ortalama 5.9 lt yakıt tüketim değerine sahip. Araç 0’dan 100 km’ye 10.1 sn’de çıkarken maksimum hızı 209 km/s olarak belirtilmiş.

Alınır mı? Kimler Almalı?
Mazda6 ne yazık ki girdiği yüksek vergi dilimi dolayısıyla hakettiği ilgiyi görmeyecek bir model. Oysa hem tasarımı hem donanımıyla bu sınıf için en alınası araçlardan birisi. Yakıt tüketimi açısından verimli olmasına rağmen 2 lt’lik bir motoru almak ciddi bir problem Türkiye’de.

Fiyatı:
Yalnızca sport donanım paketiyle satılan yeni Mazda 6’nın fiyatı 117,000 TL.

Bir önceki makalemiz olan GP2 gelecek sezon F1'in hızını yakalayabilir! başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soruyu cevaplayınız: