modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

308 1.6 e-HDI – Peugeot 308 1.6 e-HDI

0 41

Efsaneleşmiş 205, 405, üst sınıfta yer alan 605 ve bir sonraki jenerasyonlar, 206, Pinanfarina’nın elinden çıkmış 406 coupe.. Gözünüzün önüne getirin, markayı sevmek, sıkı takip etmek için yeterli değil mi?

Peugeot 308 1.6 e-HDI
Fotoğrafı göster Fotoğrafı göster Fotoğrafı göster
Yaklaşık 10 senelik bir ilgi azalmasından sonra geçen ay Kıbrıs’taki lansmanda Peugeot’nun en yenisi 308 ile tanıştım. Dışarıdan bakıldığında hangi rakibe odaklı geliştirilip, üretildiğini açıkça anlayabiliyorsunuz. Evet otomobil bir VW Golf kadar sade, tutucu ve kaliteli duruyor. Tasarımda sadelik ön planda ve daha önceki Peugeot modellerinde ki iddialı çizgileri göremiyorsunuz. 1.6 Lt lik e-Hdi versiyonun en üst donanım seviyesi olan Allure’a sahip test otomobilimizde, tamamı Ledli olan ön farlar, krom detaylar ve 18 inçlik iddialı tasarıma sahip jantlar bulunuyordu. Ön farlar nokta Ledlere sahipken, arka aydınlatma elemanlarında Ledler tüplerin altına gizlenmiş.

Aracın kapısını açtığınızda sizi oldukça iddialı, sade ve kalite kokan bir iç mekan karşılıyor. Kapıyı kapattığınızda bir an hangi sınıfa ait bir otomobile bindiğinizi unutuyorsunuz. Çapı oldukça küçük olan direksiyon, asimetrik dashboard, 9.7 inçlik dokunmatik ekran ve kullanılan renkler bu kadar mı etkileyici olur dedirtiyor. Tavanın neredeyse tamamını kaplayan tek parça cam tavan ferahlığı en üst düzeye çıkarıyor. Gösterge panelini 208 deki kadar zor olmasa da uygun ayarlar olmadan direksiyon simidinin arkasından görüyorsunuz. Tasarımı ise eleştiri kabul etmeyecek kadar güzel. Şaşırmanıza yol açacak tek nokta ise, devir saatinin saat yönünün tersine dönmesi. Alışmanız gerçekten zaman alabiliyor.

Ön konsolda ise büyük dokunmatik bir ekran ve altına birkaç tuş bulunuyor. Peugeot da ekran modasına uyan markalardan biri, fakat ufak bir risk alarak araçla alakalı tüm kontrolleri bu ekranın üzerine taşımış. Radyo, navigasyon, klima kontrolleri, genel bilgi ekranı bu dokunmatik ekrandan yönetiliyor. Kullanımı oldukça kolay fakat alışmanız biraz zaman alıyor ve neden istediğime tek hareketle ulaşamıyorum sorusunu sorduruyor.

Kaputunun altına geldiğimizde, araçta 1.6 Lt lik 115 beygir güç üreten bir dizel makine bulunuyor. Yeterli performansı rahatlıkla sağlayan motor, 308 i 0 dan 100 km’ ye 10.2 saniye de ulaştırıyor. Şu anda sadece 6 ileri manuel şanzıman ile ithal edilen 308, 100 km de ortalama 3.8 Lt motorinle yetiniyor.

Sürüş özelliklerine geldiğimizde araçta önceki modele göre oldukça stabil bir yapı var. Önden kayma eğilimi ortadan tamamen kaldırılmış. Bunda çok büyük yatırımların yapıldığı yeni, entegre edilebilinir şasinin de etkisi büyük.

50400 TL den başlayan fiyatlarla satışta olan Peugeot 308, bizim kullandığımız 1.6 Lt e-Hdi Allure donanım seviyesiyle 71200 TL sına ulaşıyor. Size sunduklarının ve rakiplerinin yanında oldukça iddialı bir fiyat etiketine sahip.

Artılar: müthiş iç mekan, kalite
Eksiler: iç mekan tasarımı gibi dış tasarımda daha özgün olabilirdi

Bir önceki makalemiz olan Mokka ECOTEC - Opel Mokka ECOTEC başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: