Avrupa pazarlarında yaşanan kesintisiz büyüme, otomotiv şirketlerinin de yeni itici gücü oldu.

Mayıs ayında da büyüme rakamı veren otomotiv satışları, üreticilerin 2020 planlarını hızlandırdı.
Bağlı olduğu PSA Grubu’nun 2008 krizinden sonra yeniden canlanmasında biraz “üvey evlat” kalan Citroen, 2020 yılına hazır. Önümüzdeki 4 yıl içinde her 6 ayda bir yeni model çıkararak, eski günlerine ve hatta daha ötesine dönmeyi hesaplıyor.

Bu yılın sonbaharında makyajlı C4 Picasso ile yeni model atağını Türkiye’de de başlatacak olan Citroen Türkiye, yine yılın sonlarında yeni C3 ile 2017 yılının bombasını bu yıldan patlatacak.
Türkiye’de bir ara pazar payını yüzde 4’lere kadar çıkaran Citroen Türkiye, yeni modellerle yeniden yüzde 3,5’luk pazar payına yelken açtı.
4 YILDA 10 YENİ MODEL
Citroen’in yeni döneminde artık atak zamanı başlıyor. Bu yılın yaz aylarında Citroen C4 Picasso modelinde makyaj yaşanacak. Makyajlı Picasso’nun Türkiye yollarına çıkması fazla arayı açmayacak. Teknoloji yüklü bu aracın ardından ise markanın en çok satan modellerinden bir olan ve iki yıldır eksikliğini çektiği C3 gelecek.

YENİ C3 SONBAHARI BEKLİYOR
Citroen’in atağı bu yılın son çeyreğinde B segmentindeki yeni C3 ile başlayacak. Paris Otomobil Fuarı’nda ilk kez tanıtılacak yeni C3, 2017 yılında 6.500-7 bin adetlik satış hedefine sahip. Önceki nesillerde yılda 3-4 bin adet satılan model için pazarın boyuna paralel satı adetleri de yüksek tutuluyor. Türkiye’de geçen yıl 141 bin adet B HB araç pazarı oluştu. Perakende hakimiyetindeki bu segment firmalar açısından da en karlı alanlardan biri olarak kabul ediliyor. Bu segmentin bu yılki boyutu için 150-160 bin adetler tahmin ediliyor. Tatoğlu’nun hedefi 150-160 bin adetlerdeki bu sınıftan yüzde 4’lük pay almak.
Aynı dönemde markanın bir diğer yeniliği ise yeni hafif ticari aracı Space Tourer/Jumpy modeli olacak.

SIRADA B SUV VAR
Fransız markanın yeni dönem modellerinden biri de yine B segmentinde ama Crossover yapısındaki yeni modeli olacak. 2017 yılında yollara çıkacak yeni B SUV için C3 Picasso ismi kullanılıyor. Bu araç mevcut Picasso gibi MPV yapısında değil, SUV hatları taşıyan bir model olacak. Geçtiğimiz günlerde kamuflajlı haliyle yakalanan bu araç için Citroen Takvimi 2017 yılını gösteriyor. Türkiye’de satışı içinse 2017 son çeyreğini beklemek gerekecek. Tatoğlu, “Yeni B SUV’a çok güveniyoruz” diyor.

YENİ MODEL TAKVİMİ
Yeni C3 ve B SUV ile başlayacak yeni modeller yeni bir Kompakt crossover C SUV ile devam edecek. Arada bir hafif ticari araç lansmanı da yapılacak. Markanın Jumpy adıyla önceki yıllarda beğenilen modeli, yeni haliyle ticarete destek vermek isteyecek.

Takvimdeki bir diğer yeni model ise yeni C Sedan olacak. Tamamen yeni tasarlanan C Sedan da markanın önemli kozlarından biri olacak. Bu modelle birlikte yeni C HB’de yeni C4’ün devamı olarak yollara çıkacak. Bu iki modelin adı dahi belli değil. Citroen yöneticileri isim vermekten veya daha doğru deyimle yeni C4 demekten kaçınıyorlar. Sürpriz yaşanabilir.

Ve markanın orta sınıf için bir yeniliği olacak. Yeni bir D Sedan üretmeye hazırlanan Citroen, bu araçla teknolojiyi bir kez daha yollara çıkarmak istiyor.
Citroen takviminde markanın en çok satan modeli C-Elysee, Cactus ve Berlingo modellerinin de yenilenmesi yer alıyor.
CITROEN YENİ MODEL TAKVİMİ

C3-Yeni, 2016 son çeyrekte
Jumpy- 2016 sonbahar
B SUV (C3 Picasso) 2017 ikinci yarısı
C SUV -2018 ikinci yarısı
C Sedan
C HB
D Sedan

2016’DA TÜRKİYE’DE KAÇ ARAÇ SATILIR?
2015 yılını rekorlarla kapayan Türkiye otomotiv pazarı 5 aylık dönemde de geçen yılı aratmayan bir performansa imza attı. Kurumsal pazardaki yüksek talep nedeniyle tahminlerin üzerine çıkan pazarın önümüzdeki bir kaç ay daha kendini tekrarlaması beklenebilir.
Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahaettin Tatoğlu, yılın ikinci yarısındaki pazar performansı için bir şey söylemek istemiyor. “Pazarın yılın ikinci yarısında nasıl gelişeceğine yönelik bir tahminim yok. 850-900 bin adetlere de inebilir, geçen yılki gibi 1 milyon sınırına da yaklaşabilir. Biz halen siparişlerimizi 900-950 bin adetlik pazara göre geçiyoruz” diyor.
Citroen olarak pazarda yüzde 2.8-2.9 pazar payını hedeflediklerini dile getiren Tatoğlu, “yüzde 3’ün biraz altında kalacağız. Yılın son çeyreğinde gelecek yeni C3 elimizi biraz güçlendirecek ama modelin esas gücü 2017 yılında kendini gösterecek. 2017 yılında pazar payımızı yüzde 3,5’a çıkarmayı ve sıçrama yapmayı planlıyoruz. Burada en çok satan modelimiz C-Elysee’nin yanına 7 bin adete yakın satış hedeflediğimiz yeni C3’ü ekliyoruz. Yılın son çeyreğinde ürünlerimize eklenecek yeni B SUV’a da güveniyoruz Bu araç tam bir B SUV olacak. Daha sonra da 2020 yılına kadar her altı ayda bir yeni model ekleyeceğiz ürün gamımıza.”

Hatırlatmak gerekirse, Citroen 2015 yılında Türkiye’de 28.270 adet araç sattı. Bunların yüzde 65’i binek otomobil, yüzde 35’i ise hafif ticari araçlardan oluştu. Bu yıl markanın satış tahmini 27-28 bin adet aralığını gösteriyor. 2017 yılında ise hedefte 30 bin ve üzeri Citroen satışı bulunuyor. 2017 yılında Türkiye otomotiv pazarında büyüme öngören Tatoğlu, buna paralel satışlarının da artacağını söylüyor.
Citroen’in Türkiye’de en çok satılan aracı bir otomobil. PSA Grubu’nun ikizlerinden C-Elysee yüzde 50 perakende, yüzde 50 filo oranıyla assolist. Tatoğlu, halen yüzde 65-35 olan binek-ticari satış oranlarının 2017 yılında yüzde 80-20 oranına düşeceğini hesapladıklarını belirtiyor.