modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

ABS Nedir?

0 161

ABS ya da ABS fren sistemi olarak da bilinen mekanizmadır. Açılımı: Anti-lock Braking System’dir. Tam açılımının Türkçesi Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemidir. Aşırı yük altında ya da aşırı hızlıyken fren sistemi tekerleklerde istenen etkiyi vermeyebilir. Özellikle de tekerleklerin kilitlenmesine neden olabilir. Bu da çok tehlikeli durumlara yol açabilir. ABS sistemi işte böyle durumlarda devreye girmek üzere geliştirilmiş bir sistemdir.

 

ABS nasıl çalışır?

Fren yapıldığı sırada kaygan zeminden ya da aşırı hızdan kaynaklanan tekerleklerin devir sayısındaki değişim anında kontrol altına alınır. Fren basıncı düşürülür ve kilitlenme önlenir.

 

ABS ne işe yarar?

Fren sisteminin kilitlenmesini önleyerek fren mesafesinin kısalmasını sağlar. Böylece direksiyon hakimiyeti artar.

 

Fren kilitlenmesi nedir?

Aracın tekerlekleri kaygan zeminde ya da aşırı hızla seyrederken aniden frene basıldığında kilitlenebilir. Bu durumda aslında aracın hızına göre tekerleğin dönme hızı yavaşlamıştır. Buna kilitlenme denir. ABS’Nin temel işlevi de bu durumu engellemek ya da azaltmaktır. Burada temel fizik kanunlarının ötesine geçmenin çok kolay olmadığını eklemek gerekir. Zira ABS doğa koşullarında en iyi sonucu elde etmek üzere geliştirilmiş olsa da mucize yaratamaz.

Kaynak:https://www.arabam.com/

 

Bir önceki makalemiz olan Fren Nedir? başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.