Avrupa’da ve Türkiye’de 2008 krizi sonrasında global gücünü gösteremeyen markalardan Honda, vites yükseltiyor. 6 yeni modelli atağını başlatan marka, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “after market” için CR-V ve Accord kapı, kaput ve gövde parçaları ile komponent üretimini ilerletiyor.

Gebze tesislerinde 50 bin adetlik üretim kapasitesini yakalama ve ikinci bir model ile 70 binleri aşma planları yapan Honda, Amerika vizesi alan Türk otomotiv şirketleri arasına katıldı.

Geçtiğimiz hafta yapılan Honda CR-V 1.6-dizel-otomatik Türkiye lansmanında konuştuğumuz Honda Türkiye Başkan Yardımcısı İsmail Sümer, müjdeyi verdi. “3 yıldır CR-V ve Accord kalıpları ile bazı parça ve aksam üretimi gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Sümer, “Sıraya ABD girdi. ABD’de lüks araç rekabetindeki Honda temsilcisi Acura’nın Accord modeline karşılık gelen TSX modelinin önceki nesli için kapı-kaput ve değişik parçaların üretim ve ihracatına başlayacağız.” dedi.

3 yıldır başta İngiltere olmak üzere Avrupa’daki Honda After Market için CR-V ve Accord sac panel ve kapı, kaput komponentleri üretimi ve ihracatı gerçekleştiren şirket, şimdi ABD’deki Acura sahipleri ile buluşmaya hazırlanıyor.

AMERİKA’DAKİ ACURA TSX’İN KAPI VE PANELLERİ TÜRKİYE’DEN GİDECEK

Türkiye ve Avrupa’da Accord olarak adlandırılan, Amerika’da ise Acura TSX adıyla satılmış olan otomobilin yedek parçaları artık Honda Türkiye’den yani Gebze’den gönderilecek.
Acura, 1986 yılından bu yana Honda’nın ABD ve Kanada’daki lüks markası olarak konumlanıyor. Hong Kong’da da Acura markasını kullanan Honda, Acura modelleriyle ile ABD’deki lüks araç pazarında konumlanıyor.

Honda Türkiye, özellikle son 3 yılda Civic Sedan üretim ve ihracatının yanı sıra aksam ve komponent alanında da faaliyetini yoğunlaştırdı. Özellikle son 3 yılda artan aksam ve komponent üretim ve ihracatı, özellikle Rusya pazarındaki kriz yüzünden zor günler yaşayan şirkete iyi bir destek oldu. 12 bin adetlerdeki Civic Sedan üretimi ile hayatiyetini sürdürmesi zorlaşan şirket, 2016 sonunda başlayacağı yeni Civic Sedan üretimine kadar ABD’yi de içine alan bir yelpazeye elini uzatmış olacak. Bu sayede de gerek istihdam gerekse ihracat getirisi anlamında elini rahatlatmış olacak.

Honda Türkiye 2012 yılında gerçekleştirdiği 171.584 milyon dolarlık ihracatının yaklaşık 5 milyon dolarını aksam ve parça ihracatıyla gerçekleştirmiş. 2013 yılında 11.8 milyon dolara yaklaşan aksam ve parça ihracatı 2014 yılında 6.3 milyon dolara inmiş. Acura satılan ülkelere yönelimle bu ihracatın yeniden 10 milyon dolarlık rakamlara çıkması tahmin ediliyor.

HALİL OKŞİT

otoajanda