modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Audi A3 Sedan Ambition 1.4 TFS İncelemesi

0 289

Audi A3, hatchback karoseriyle Türkiye’de oldukça beğeni kazanmıştı. Model sedan ihtiyacına da cevap verebilmek için Audi A3 sedanı üretti. Shangay Otomobil Fuarı’nda dünya lansmanı yapılan model hafif yapısı, güçlü motorları, yüksek kalitesi ile öne çıkıyor. İki ve dört kapılı modelleriyle test köşemize konuk olan Audi A3 bu kez sedan versiyonuyla karşımızda. Bakalım model testimiz sırasından nasıl bir performans çizecek?
Tasarım

Model geçtiğimiz yıl yenilenmesine rağmen eski modele radikal bir tasarım ortaya koyamamış. Ancak A3 bu haliyle bile albenisini koruyor. Ön bölümde geniş ızgara ve LED farlar oldukça dikkat çekiyor. Izgara üzerindeki büyük logo markanın güçlü kimliğini yansıtıyor. Kaput üzerinde ve otomobilin yan tarafındaki keskin hatlar A3’ün dinamik görünmesini sağlamış. Alüminyum alaşımlı jantlar sportif yapıyı desteklemiş. Dilerseniz 10 farklı jant grubundan biri ile değişim sağlayabiliyorsunuz. Arka bölüme geldiğimizde LED far teknolojisi burada da etkisini gösteriyor. Stop grubunda kullanılan bu teknoloji güvenliğin yanı sıra özellikle gece karanlığında sofistike bir görüntü sağlıyor. Bagaj üzerindeki rüzgarlık hissi uyandıran çıkıntı, tampon altındaki difizör arka bölümdeki sportif detaylardan. Aracın boyutlarına baktığımızda A3 Sedan; 4456 mm uzunluğa, 1796 mm genişliğe, 1416 mm yüksekliğe ve 2637 mm dingil mesafesine sahip. Bu değerler ile rakibi Mercedes-Benz CLA’dan 174 mm kısa, 19 mm daha geniş, 16 mm alçak, 62 mm daha kısa dingil mesafesine sahip.

İç Mekân
Otomobil içeride Audi standartlarında bir kabini bizlere sunuyor. Malzeme kalitesi ve işçilik iyi. Gösterge paneli, S-Tronic vites topuzu ve krom detaylar otomobilin sportif yapısını yansıtmış. Uçak motorlarının görselini andıran havalandırma kanalları da bu sportifliği desteklemiş. Otomobilin içerisinde bir detay var ki otomobilin teknolojik yapısını çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Onun adı MMI ekran… 7 inç büyüklüğündeki bu ekran ile otomobilin navigasyon, telefon bağlantısı, mutimedya ve birçok özelliği hakkında bilgi almanızı ve bu sistemleri kontrol etme imkânı sunuluyor. Bu ekranın kontrol kumandaları ise vites topuzunun hemen gerisine entegre edilmiş. Bu sayede model size ergonomi anlamında da avantaj sağlıyor. Peki ya bu ekranın başka ne tür özellikleri var? Sistem MMI Touch özelliği ile orta konsoldaki yuvarlak kontrol kumandasının üstünü Touch Pad olarak kullanmanıza imkân sunuyor. Böylelikle harf ve rakamları bu alanın üzerine çizerek sisteme giriş yapabiliyorsunuz.

A3, ses sistemi konusunda da beğenimizi kazandı. MMI ekran sistemiyle bütünleşik olan bu yapı otomobil de kaliteli müzik dinlemek isteyenleri kalbinden vuracak. Sistem kontrol düğmesi gibi müzik sisteminin de kontrol düğmesi vites topuzunun hemen sağına yerleştirilmiş. Sürüş sırasında bu ekranı görmek istemiyorsanız orta konsoldaki ufak bir tuş ile ekranı kapatabiliyorsunuz. Önde ve arkada sunulan alan başarılı. Küçük eşya gözü konusunda da Audi A3 kapı kenarlarında orta konsolda yeteri kadar alan sunmuş. Model başarılı iç mekânın yanında bagaj bölümünde 425 litrelik bir alan sunmuş. Ancak bu değer ile rakibi Mercedes CLA’nın gerisinde kalıyor.

Motor
Audi A3 Sedan’ın kalbinde 1.4 litre TFSI motor bulunuyor. Bu motor 5000 d/d’de 140 hp, 1500 ile 3500 d/d arasında ise 250 Nm tork değeri sağlıyor. 7 ileri S-Tronic şanzımanla kombine edilmiş A3 sedan, 0-100 Km/s hızlanmasını 8.4 saniyede tamamlarken maksimum 219 Km/s hız değerine sahip. Fabrika verilerine göre karma yakıt tüketim değeri ise 4.7 litre olarak belirlenmiş. Bu motor modele başarılı bir performans sağlıyor. Alt devirlerde yüksek torkun verdiği avantaj ile canlı kalan model üst devirlerde de başarılı bir grafik çiziyor. Teknik değerler size korkutucu tüketim verileri elde edeceğinizi düşündürebilir. Ancak sakin kullanımlarda elde ettiğimiz 6.8 litrelik değer modelin ne kadar ekonomik olduğunu bize gösterdi. Model performanslı kullanımlarda ise 9,4 litrelik değere imza attı.

Konfor ve Yol Tutuşu
Audi A3’te orta sertlikte bir süspansiyona yer verilmiş. Model bu sayede birçok yol kusurunu başarılı bir şekilde absorbe edebiliyor. İç mekânda kullanılan orta sertlikteki koltuklar uzun yolculuklarda çabuk yorulmayı engelliyor. Model yalıtım konusunda da başarılı. Yol, rüzgâr ve motor sesini hiçbir şekilde kabin içine yansıtmıyor. Yol tutuş konusunda da model orta sertlikteki süspansiyonlar ve hisli direksiyon modele avantaj sağlıyor. Viraj sınırları aşılmadığında rayda gidiyor hissi veren model sınırları aşıldığında ise normal A3’lere oranla fazlaca önden kayıyor.

Güvenlik
Euroncap çarpışma testlerine Audi A3 sedan karoseriyle katılmadı. Çarpışma testlerine giren Hatchback karoseri EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız ile ayrılmayı başardı. Teste baz versiyonu ile giren A3’nun önden çarpışma testinde yolcu kabini tamamen sağlam kaldı. Mankenlerin göğüs ve uyluk bölgesinde iyi koruma sağlandı. Audi benzer korumayı farklı boylardaki mankenlerde ve değişik oturma pozisyonlarında da tekrarladı.

Yan bariyer çarpışma testinde A3 maksimum puanları aldı. Mankenin vücudunun tamamı iyi bir şekilde korundu. Tekrarlı yan direk çarpışma testlerinde mankenin göğüs bölgesini ortalamanın üzerinde koruyan Audi A3, 5 yıldızı rahatlıkla aldı. Audi A3, arkadan çarpışmalarda etkili olan kamçı etkisine karşı mükemmel bir koruma gösterdi.

Yorum-Alper GÜLER

Audi A3 sedan yine marka standartlarında bir araç olmuş. Konfor ve güç başlıkları bu otomobilde de çok iyi işlenmiş. Tasarım anlamıyla model başarılı ancak markanın artık daha radikal tasarımlara imza atması gerekiyor. İç mekânda ise model son derece konforlu ve şık bir iç mekân sunuyor. Sürüş pozisyonuna erişimde herhangi bir sıkıntı yer almıyor. Bu konuda direksiyon ve koltuk ayarları en büyük yardımcınız oluyor. Arka koltukların ortasında ufak eşya gözünü fark ediyorum. Küçük ama önemli olan bu ayrıntı sayesinde ortada oturan kişilerin de eşyalarını koyabileceği bir yere sahip olması iyi.

4 kollu direksiyon iç mekânı şık kılabilir ancak A3 sedan alacaksam 3 kollu spor direksiyonu tercih ederdim. Yol tutuş konusunda model başarılı. Otomobil bu konuda sınırlarını size iyi derecede belli ediyor. Ancak sınırları aşarsanız ciddi şekilde önden kayma yaşatabiliyor. S-Tronic şanzıman sarsıntısız geçişleriyle başarılı. “S” modu da yer alan şanzıman bu moddayken sizi sürekli yüksek devirlerde tutarak gücü her an kullanabilme imkânı sağlıyor. A3 Sedan da altını çizmem gereken bir başka konu ise Hold özelliğidir. Sistem ön iki koltuk arasındaki bir tuş ile aktif ediliyor. Işıkta durduğunuzda otomatik stop eden model ekranda yeşil renkli bir “P” işaretiyle devreye girdiğini size belirtiyor.

Bu sistem o kadar akıllı çalışıyor ki ayağınızı fren pedalından çekseniz dahi sizin yerinize aracı askıda tutuyor. Ne zamanki siz gaz pedalına baskı uygularsanız o andan itibaren motor devreye giriyor ve otomobil harekete geçiyor. Bu sayede uzun süreli beklemelerde fren pedalı üzerinde ayağınızın kalarak yorulması engellenmiş oluyor. Fiyat konusunda model 88 Bin TL’yi geçkin fiyat etiketine sahip. Rakibinden daha avantajlı fiyatı ve özellikleriyle A3 Sedan’ın başarılı satış rakamları yakalayacağını düşünüyorum.

Yorum – Tulu DARICAN
Premium kompakt segmentinin en başarılı modeli hiç kuşkusuz Audi A3. Hatchback karoseriyle Türkiye’de de büyük ilgi gören model bu kez sedan versiyonu ile başarısını katlamaya hazırlanıyor. Bu hedefe de ulaşmada çok sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Tasarımıyla A3’ün sınıfının en radikali olmadığı bir gerçek. Hatta bir önceki jenerasyona göre değiştiğini bile ancak sıkı takipçiler hissediyor.

Ama hala güzel göründüğü bir gerçek. İç mekan da dışı gibi iddialı değil. Ancak detaylara indiğinde rakiplerinden daha üstün olduğunu görüyorsunuz. Malzeme kalitesi başarılı. Dijital ekran ise kapanabilme özelliği ve yetenekleri ile pek çok modele örnek olacak kadar başarılı. Sadece MMI kontrol sisteminin sağına yolcuya yakın yerleştirilen müzik sisteminin kontrollerine alışmak gerekiyor. 1.4 TSI motor aracı taşımakta zorlanmıyor. Tabii etkileyici bir performans beklenmemeli. Dizel motor geçtiğimiz günlerde Türkiye’de satışa sunuldu. Ekonomi arayanlar 1.6 litrelik bu üniteye yönelmeli. Test ettiğimiz TSI ünite sabırlı bir sürücüyseniz ekonomik.

Fakat turbonun şevkine kendini kaptıranlardansanız size müsrif gelebilir. Aracın yol tutuşunu çok başarılı buldum. Virajlarda neredeyse ESP sistemine hiç ihtiyaç duymadan hızlı dönmenizi sağlıyor. Fakat viraj çıkışı gaza bastığımızda belirgin bir ön tutuş problemi yaşanabiliyor. Bu test aracımızın üzerindeki lastiklerden de kaynaklanıyor olabilir.

Audi A3 Sedan Ambition 1.4 TFS İncelemesi

Bir önceki makalemiz olan Hidrojen yakıtlı Toyota geliyor başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: