modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Avrupa bayileri görmeden aylık 4 bin sipariş artırdılar

0 225

Henüz fotoğrafı bile görülmeden ihracat siparişleri aylık 4 bin adet artırılan yeni i20 modeli, küçük sınıfta dengeleri değiştirecek donanım ve çizgilerle geliyor.

Yeni modelin yerlilik oranının yüzde 70’lere yaklaştığını söyleyen Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, “Bu oran ileride daha da artabilir” şeklinde konuştu.

Türkiye’de bu yıl yurtiçinde 45 bin adeti geçmesi hedeflenen Hyundai satışlarına en büyük desteklerden biri de kasım ayında yeni i20 modelinden gelecek.

Dünyada ilk kez Türk gazetecilere İzmit’te gösterilen yeni i20 modeli, Koreli markanın dünyadaki ilk uluslararası yatırımı olan İzmit’teki 700 bin metrekareye yakın tesislerde üretilecek.

Sağdan direksiyonlu üretiminin de Hindistan’dan Türkiye’ye aktarılmasıyla Avrupa için tek üretici haline gelen Hyundai Assan, markanın bu yıl yapacağı 500 bin adetlik Avrupa satışlarının beşte ikisini karşılayacak.

Türkiye’de kurulduğu 1995 ve üretime geçtiği 1997 yılından bu yana en yüksek üretim, ihracat ve istihdam rakamlarına ulaşacak olan Hyundai Assan, Kibar Grubu ile ortaklıkta yüzde 70-yüzde 30 oranıyla yoluna devam ediyor.

Bugün itibariyle 2480 çalışanı bulunan şirket, 2002 yılında ilk ihracatını gerçekleştirmiyti. Suudi Arabistan’a yapılan bu ihracatın üzerinden 12 geçtikten sonra üretim 1 milyon adeti geçerken, bu yıl ihracat 182 bine ulaşacak. Böylece şirketin ihracat rakamı 3 milyar dolara yaklaşacak.

2013 yılı nisan ayında kapasitesini 200 bin adete yükselten tesis, bu yıl 202 bin adetlik üretim gerçekleştirecek.
İhracatının 58.500 adeti eski i20, 25.500 adeti yeni i20, 100.500 adeti ise i10 modelinden oluşacak.

TÜRKİYE’DE İKİ AYDA 5 BİNİ GEÇECEK
Yeni i20 modeli Türkiye ve Avrupa pazarına kasım ayında sunulacak. Henüz motor seçenekleri açıklanmayan ama Hindistan’da 1.2 lt ve 1.4 litre benzinli ve 1.1 lt ve 1.4 litre dizel motor seçenekleriyle satışa çıkan yeni i20’nin iki ayda Türkiye satış hedefi 5500 adet. Türkiye’de bugüne kadar 60 bin adet i20 modeli satıldı.

Avrupa’da B segmentinin 2014 ve 2015 yıllarında yüzde 4 büyüme beklentisi olduğunu söyleyen Genel Müdür Önder Göker, şu bilgileri verdi:
“Bir yıllık dönemde yüzde 4 büyüme beklenen Avrupa B segmenti araç satışlarında 5 yıllık büyüme tahmini yüzde 25’lerde. Bu da bizim ürettiğimiz yeni i20’nin ihracat şansının ne kadar yüksek olacağını gösteriyor. Şu anda kapasitemizi tamamen kullanmaya başlayacağız. Avrupa’da i20 modeline yönelik artan talebi, i10 üretimi ile dengeleyerek karşılayacağız. 32 ülkeye ihraç edilecek olan yeni i20 için üç yeni ülke pazarı daha araytırılıyor. 3 kapı ve sağdan direksiyonlu i20 üretimi de Türkiye’ye verildiği için Avustralya gibi yeni ihraç pazarları radarımızda. Hyundai hem i10 hem de i20 modellerinde Hinhdistan’da üretilen 3 kapı ve sağdan direksiyon imalatını da tamamen Türkiye’ye kaydırdı. Bu da yeni pazarların önünü açıyor. Fabrkamızın tam kapasitesi 216 bin adet. ŞU anda üç vardiya ile çalışıyoruz ama hafta tatili kullanılıyor. Bunlar hesaba katılırsa 216 binlik üretime çıkılır. “

B SUV ÇALIŞMASINA DEVAM
BU arada Türkiye’de üretimi düşünülen B SUV için Hyundai nin çalışmaları devam ediyor.
Hyundai’nin Avrupa için B SUV tarzı bir araç üreteceğ ikararının henüz kesinleşmediği ama böyle bir aracın üretimine Türkiye fabrikasının talip olduğunu söyleyen Hyundai Assan Satış ve Pazarlama Direktörü, Bang Sun Jeong, Çin’de benzeri bir aracı üretip, sattıklarını ama onun Avrupa spectlerine uygun olmadığını, Hyundai’nin çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Bir önceki makalemiz olan Toyota'dan Türkiye'ye yeni model başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: