modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Chip Tuning Nedir ? Ne işe Yarar ? Ne Kadara Mal Olur ?

0 14

Son yıllarda üretilen tüm araçlar enjeksiyon sistemine ve elektronik beyin kontrol sistemine bağlı motorlara sahip olarak piyasaya sürülüyor. Ancak bazen bu sistemler kullanıcılarının beklentilerine cevap veremez oluyor. Çünkü araçtaki beyin içerdiği yazılım sayesinde motorun yakıt, ateşleme ve hava beslemesi gibi birçok fonksiyonunu kontrol ediyor, onları sınırlandırıyor. Chip tuning burada devreye giriyor. Bu elektronik beyinler aracın özelliğine göre önceden programlanıyor ve aracın performansına göre daha verimli hale gelmesini sağlıyor.

Motoru daha yüksek güçlere taşımak, daha fazla beygir elde etmek asıl amacıdır bu yazılımların. Herkesin de bildiği gibi motor ne kadar fazla devirlenirse o kadar güç kazanıyor. Bu yazılımlarda motorun maksimum devir sınırını en üst noktalara çıkararak, daha yüksek beygir gücü kazanmasını sağlıyor. Ancak bunlar yapılırken gereken hava, yakıt ve ateşleme miktarının da aynı oranda artması gerekiyor. Bu artışlarda diğer modifikasyonlarla sağlanabiliyor.

Chip tuning yapılma şekilleri var. Bunlar;

– Aracın beynindeki chip sökülerek yerine yeni programlanmış araca uygun bir chip takılarak yapılabiliyor.

– Eğer aracın eski orjinal chip’i programlanabilir ise chip’e yeni programlar modifiye edilebilir.

Chip tuning yapılmasındaki asıl amaç motorun performansını arttırmaktır. Ancak motor performansının artmasıyla birlikte yakıt tüketimi de artmaktadır. Günümüzde chip tuning ile uğraşan firmalar yakıt tüketiminin azalması yönünde çalışmalarda bulundukları biliniyor. Bu sistem uzman kişiler tarafından yapılmadığı takdirde aracın motoruna zarar verebilir ve aynı zamanda güvenliğinizi de tehlike altına sokabilir.

Ülkemizde chip tuning fiyatları şöyledir: Turbo dizel motorlar için 1300 TL, turbo benzinli motorlar için 1300 TL KDV dâhildir.

Bir önceki makalemiz olan Turbo Modifiye Nasıl Çalışır ? Ne işe yarar ? başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: