modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Countryman Oto inceleme

0 206

İşte Mını ailesinin en maceracı ve güçlü üyesi…

Bu haftaki, test konuğumuz Mını ailesinin en maceracı ve arazi sever modeli Countryman All 4 olacak. Bmw grup bünyesinde Almanya’da üretilen araçlardan olan Countryman All 4 alışıla gelmiş mını konseptinin biraz dışında daha agresif daha kaslı ve daha güçlü bir yapıya bürünmüş.

Ailenin ilk önce ilk 4 kapılı versiyonu olmakla kalmıyor aynı zamanda asfaltta aldığını yüksek performans ve torku bir nebze olsun araziye veya daha bozuk yol koşullarına taşıma imkanı sağlayabiliyor.

Ayrıca daha geni,ş bir iç hacim ve yoldan yüksek yapısı ile de alışala gelmiş mını yapısını kıran bir araç olmuş. 40:60 katlanabilen arka sıra koltukları 360 litreye varan bagaj hacmi yine ferah iç mekan ve arka oturma düzeni ile countryman all4 akıllı dört çeker özelliği iyi harmanlanmış.

Test aracımız tubro benzinli motorda ve otomatik şanzıman seçeneğinde 184 hp’ lik gücü 260 newtonluk torkla ve 6 ileri steptronic şanzımanla yola sunuyor. 1445 kiLoluk araç bu değerlerle müthiş bir ivmelenme ve güç yakalamış. 260 km’ lik bir kadrana sahip olan Countryman 200 km hızlara kadar çıkabiliyor

Ancak bu ölçekde ve yerden hafif yüksek bir araç için bu oldukça dikkat edilmesi gereken bir hız ve güç. Bu anlamda kabin sesini de içeri almayan countryman tıpkı ailenin diğer sporcu üyelerindeki tatları vermeye devam ediyor. Sport moda’da sahip araç süspansiyondaki sertliğe rağmen yolunu iyi buluyor ama virajlarda biraz yana yatma hissi veriyor bu da gayet normal.

8.2 saniyede 0-100 km hızlanma süresi olan countryman şehir içinde 10.5 şehir dışında 6.2 karmadaysa 7.7 litre tüketiyor.

47 litre yakıt alan aracın menzili ise 600 km civarında 470 kg bir yükleme hakkı olan araç 330 ila 1080 litre arasında değişen bir bagaj hacmi de sunabiliyor bu da uzun yolculuklar ve çocuklu aileler için ideal ölçüler demek.

17’inç jant kullanan akıllı dört çeker araç bozuk yol koşullarında ve hafif arazilerde kullanıcısını üzemeden devam edebiliyor ama bu tabii ki safkan bir arazi aracı değil.

Özellikle dönüş ve eğimlerde araca maksimum dikkat etmek gerekiyor.

İlk olarak tasarım anlamında ön farlar daha iri ve hafif köşeli . Geniş ön ızgara otomobile daha güçlü ve agresif bir hava vermiş.. Arka bölümde tasarım yer yer station çizgileri taşıyor. Ama tabii ki otomobili diğer mini’lerden ayıran en önemli özelliği daha uzun şasesi ve daha yüksek oluşu. Bu da yolcu kabininden kullanım özelliklerine her şeyin değişmesine yol açmış. Otomobilin içi, özellikle yüksek tavan sayesinde diğer mini otomobillerinden çok farklı. Çok ferah ve geniş. İç alanda alışılagelmiş mını çizgileri ortada büyük saat şeklindeki analog kadran direksiyon arkasındaki devir göstergesi ve içindeki dijital hız ve derece, uçak kontrollerini andıran şalter düğmeler, turuncu aydınlatma, hâlâ ilginç ve çarpıcı duruyor.

Üstelik bu otomobilde çok faydalı başka özellikler de var. Mesela iphone sahibi iseniz özel kit ile telefonunuzu özel bir ekrandan yönetebiliyorsunuz. Bununla birlikte otomobilinizi keyfinize göre kişiselleştirebilmeniz için birçok opsiyon sunulmuş. Test aracımızda olduğu gibi cooper s versiyonunda all4 denilen sürekli dört çeker sistem opsiyonel olarak sunuluyor. Bu, çekişi 50×50 öne ve arkaya dağıtan bir sistem. Ancak gereken durumlarda tamamını arkaya veya öne verebiliyor sistem hafif arazi şartlarında ve kaygan zeminlerde oldukça başarılı .

Direksiyon klasik düşünülmüş hemen arkadaki kulakçıklar ile ralli modda vitesleri kontrol edebiliyorsunuz ayrıca müzik sistemi ve cruse kontrolde direksiyondan yönlendirilebiliyor hoşumuza giden bir başka özellik yine araç durum göstergesinden hem anlık sürüş ve durum bilgisini hemde aracın süspansiyon ,lastik ve yürüyen aksamı ile ilgili kontrol sistemi devamlı sürücüye yardımcı oluyor. En üst donanım paketli aracımızda yağmur ve far sensörü ,far yıkama, xenon far, bluetooth ses sistemi, usb-aux- ipod bağlantı ,opsiyonel mını connected bağlantı sistemi, sürücü- yolcu -yan ve perde hava yastıkları ,abs,ebd,dsc, overboost fonksiyonu ve akıllı anahtar ile çalıştırma , start stop sistemi ,tek bağlantılı süspansiyonlu ön aks ve çok bağlantılı arka aks, hıza duyarlı ve hassas direksiyon, akıllı dört çeker gibi özellikler mevcut .

Bir önceki makalemiz olan Ssangyong Oto inceleme başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: