modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Çözüm Maldonado’da

0 168

pastor-maldonado-kore-gp-pilotlar-2013

Maldonado’nun menajerleri ile Lotus patronları arasındaki görüşmeler, Brezilya Grand Prix’den sonra hız kazandı. Pazar gününe kadar Quantum Motorsport anlaşmasının rafa kalkmadığını söyleyen Lotus’un, anlaşmanın olmayabileceği yönündeki açıklamaları Maldonado ile görüşmeleri hızlandırmış oldu.

Venezuelalı pilotun Lotus öncesinde Sauber’le yaptığı görüşmelerin de ileri bir noktaya geldiği biliniyor.

Maldonado’nun, mali olarak Kimi Raikkonen’e ücretini ödeyemeyecek duruma düşen takımdan finansal açıdan garanti alması halinde tercihini Lotus’tan yana kullanacağı anlaşılıyor.

Kaynaklar, henüz nihai bir kararın sözkonusu olmadığını belirtiyor. Arkasında güçlü bir sponsor desteği olan Venezuelalı pilotun kararını bekleyen diğer takımlar bu yüzden 2014 planlarını neticelendirme konusunda harekete geçmek istemiyor.

Maldonado, gelecek yıla ilişkin görüşmelerin gidişatına ilişkin bir soruya, “(Sonlandırmaya) oldukça yakınız . Aylardır çok sıkı şekilde çalışıyoruz. Herşey hazır, şu an sadece teyit bekliyoruz” cevabını verdi.

Bununla birlikte imza atıncaya kadar hiçbir şeyin kesin olmadığını dile getiren Maldonado, “O yüzden bir açıklama yapmadan önce imza atıp yüzde 100 emin olmayı tercih ederim” dedi.

Maldonado’nun Lotus’la sözleşmesi kesinlik kazanırsa ki, bu hafta başında bir açıklama gelebilir, bu sürücü piyasasında domino etkisine yol açacak.

Venezuelalı pilotun anlaşması halinde, Nico Hülkenberg’in Lotus’la anlaşma ihtimali de ortadan kalkmış olacak. Bu durumda Alman pilotun Force India’ya geçmesi bekleniyor. Force India’daki takım arkadaşı ise muhtemelen Sergio Perez olacak.

Hülkenberg ve Perez’in durumunun kesinleşmesi halinde ise, Adrian Sutil’in gelecek sezon için Sauber’e geçmesi bekleniyor.

Force India’nın diğer mevcut pilotu Paul di Resta’nın ise geleceği belirsiz. Orta gruptaki takımların çoğu, ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü bir dönemde sponsor desteği olan pilotları tercih ediyorlar.

Perez’in Force India’ya geçmesi, Meksikalı bir pilot olarak Esteban Gutierrez’in gündemde kalması açısından olumlu olacak. Gutierrez, Sauber’de ikinci bir sezon geçirme ihtimali var. İsviçre ekibinin gelecek sene yarış koltuğuna geçirmeye çalıştığı Rus pilot Sergey Sirotkin ise muhtemelen 2014’de yedek pilot olarak görev yapacak.

Bu takımların dışında boş yarış koltuğu olan iki takımdan biri olan Marussia Jules Bianchi’nin yanında çok yüksek ihtimalle Max Chilton’la devam edecek.

Caterham ise Giedo van der Garde ve Charles Pic’i değiştirmek istemesi halinde Heikki Kovalainen, Marcus Ericsson ve Robin Frijns dahil çok sayıda seçeneği gözden geçiriyor.

Bir önceki makalemiz olan Redbull başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: