modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Elektrik üreten lastik BH03

0 121

Elektrikli otomobillerin ortaya koyduğu zorluklar bütün otomobil dünyasının hayal gücünü canlandırıyor. Goodyear ise BH03 isimli lastik konsepti aracılığıyla sürüşten kaynaklanan şekil bozukluklarını elektrik enerjisine dönüştürme olanaklarını araştırıyor.

Araca aşırı sayıda batarya eklemek zorunda kalmadan elektrikli otomobillerin menzili nasıl arttırılabilir? Sıkça kafalarda canlanan bu soruya yanıt vermek isteyenlerden biri de lastik üreticisi Goodyear. Araç içerisindeki bir takım cihazların çalışması veya otomobil bataryasının şarjı için gerekli enerjinin bir kısmı lastiklerden gelebilir mi?

2015 Cenevre Otomobil Fuarı’nda Goodyear,elektrik üretebilen orijinal bir lastik konsepti sergiledi. Sürüş sırasında BH03 lastiği, içeriğinde bulunan bir piezoelektrik madde sayesinde yuvarlanma sırasında oluşan şekil bozukluklarını elektrik enerjisine dönüştürüyor. Lastik durağan halde iken de termoelektrik bir yapıya sahip sırt kaplamasının ultra siyah dokusu güneş enerjisinin yarattığı ısıyı içerisine hapsedebiliyor ve bu ısı enerjisi akabindeelektrik enerjisine dönüştürülebiliyor.

Goodyear’ın Lüksemburg’daki laboratuvarlarında tasarlanan bu lastik, ünlü üreticinin daha da fazla beklenen birçok farklı çözümünü bünyesinde barındırıyor. Lastiğin iç yapısı patlama durumunda aracın ağırlığını taşıyabilen üç boyutlu bir ağ ile destekleniyor. Lastik sırtı ise suda kızaklamayı önlemeye yönelik bir kanal ve yuvarlanma gürültüsünü büyük oranda düşüren bir teknoloji ile donatılmış durumda. BH03 konsepti satışa yönelik olmasa da Goodyear’ın Lüksemburg’daki Araştırma ve Geliştirme Merkezinin genel müdürü Jean-Pierre Jeusette şunları söylüyor: “Bu lastiğin bir ilham kaynağı olacağına ve gelecekte bu konseptten yola çıkarak geliştirilecek birçok teknolojik yeniliğin piyasada yerini alacağına eminiz.”

 rezulteo-lastik

Bir önceki makalemiz olan Lamborghini şimdi daha güçlü 0-100 2,9 saniye başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: