modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

EPDK, “sahtekarlara” savaş açtı!

İstasyonların bazıları incelemeye alındı.

0 234

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), istasyonlarda sahteciliğe savaş açtı. Son dönemlerde tabela ve pompa fiyatlarında ortaya çıkan farklılıklara karşı halkı uyaran kurum, bu fiyatları birbiri ile eşleşmeyen istasyonlar üzerinde inceleme başlattı.

EPDK, konuyla ilgili açıklamasında kuruma ait tüm bayileri uyararak fiyat panosu ve pompa fiyatları arasında uyumsuzluk tespit edilmesi halinde gereken adımların hızla atılacağını duyurdu. Açıklamanın altında imzası bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, uyarı alan bayilerin aynı hatayı tekrar etmesi halinde kapılarına 2 ay süreyle kilit vurulacağını belirtti.

Yılmaz, tüketicilerden gelen şikayetlerin önemini ise şöyle ifade etti: “Onlardan gelecek her şikayet bizim için çok değerli. 13 binden fazla bayii yurt çapında hizmet veriyor. Yasal düzenlemelere aykırı ve gayri ahlaki yollara başvuranları el birliğiyle sektörümüzden temizleyeceğiz. Biz bunu yalnızca fiyat tabelası üzerinden basit bir algı oyunu ya da gayri ahlaki bir pazarlama kurnazlığı olarak görmüyoruz. Bu aynı zamanda göz göre göre tüketicilerimizi kandırarak, haksız kazanç elde etme girişimidir. Derhal inceleme başlattık. 13 bin bayii arasında sayısı 3-5 de olsa, kimsenin sektörümüze böyle bir leke sürmesine izin vermeyeceğiz. Böyle kötü niyetli istasyon işletmecileri ya kendilerini düzeltecek ve etik şekilde hizmet verecek ya da sektörümüzde kendisine yer bulamayacak.”

Konuyla ilgili Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) da bir açıklama geldi. EPDK’nın bu kararının arkasında duran EPGİS, kendi soruşturmasını başlatacağını ifade etti.

PetroTurk’e konuşan EPGİS Başkanı Fesih Aktaş: “Bu tür uygulamalar binlerce istasyon arasında bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki istasyon tarafından yapılmış olsa da, bir istasyonun bile bir tüketicimizi bu şekilde yanıltması, kandırması sektörümüzdeki ticaretin güvenilirliğini zedeler. Düzenleyici kurumumuzun başlattığı incelemeyi destekliyor, biz de sendika olarak ilgili firmalarımızla görüşerek bu tür olayların tekrar yaşanmaması adına gerekli girişimleri gerçekleştiriyoruz.”

Bir önceki makalemiz olan Renault’dan aşı seferberliğine destek! başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.