modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Ford B-Max 1.0 EcoBoost

0 211

Ford’un aile otomobilimsi modeli B-Max normalin dışında olmaya yeni görünümüyle devam etti. Yeni B-max küçük ailelerin şirin otomobili olma özelliğine sahip. B-Max için çok yönlü bir otomobil yakıştırması rahatlıkla yapılabilir.

Hatchback sınıfında bir otomobil olmasına rağmen sürgülü arka kapılı B sütunsuz bir tasarıma sahip . Ön kapıyı ve arka sürgülü kapıyı açtığımızda sanki aracın içine dünyayı sığdırabilirmişiz gibi bir görüntü oluşuyor. Yeni B-Max in arka stopları daha modern bir çizgiye kavuşmuş. Ön farlarda ise led gündüz farları mevcut. Daha sportif bir görünüme sahip olmasa da 1.0 EcoBoost motorlu B-Max’in sürücü koltuğuna oturduğunuzda ve gaza bastığınızda duyacağınız motor sesi ile kendinizi minik bir yarış otomobilinde gibi hissedebilirsiniz. Hafif olduğu için bu motorla Focus’a göre daha keyfili bir hal alan B-Max adeta bir Go-Kart hissi veriyor. 0’dan 100 km hıza 11,6 saniyede ulaşan otomobil, viraj kabiliyeti ve yol tutus açısından oldukça başarılı. Yakıt tüketimi fabrika verilerine göre ortalama 100 km’de 4.9 lt ancak aracı test sırasında minimum 6.2 lt civarında tutabildik. Tabii ki bu kullanımın içerisinde performanslı sürüş de yok değil. Çünkü sürücünün duymak isteyeceği bir sese sahip EcoBoost motoru kaputun içinde duruyorken kendinize gaza basmamak için engel olamayabilirsiniz.
B-Max’in sürüş konforu açısından kesinlikle sınıfının en iddialısı olduğunu söyleyebiliriz. Önden çeker bir otomobilin klasik sıkıntısı önden kayma B-Max ile de yaşanıyor ancak aracın son derece kontrollü oluşu bu tip sıkıntıları rahatlıkla bertaraf ediyor. Ayrıca araç başarılı bir fren sistemine sahip ve sürücüye güven veriyor.

Yeni nesil araçların çoğunda iç mekandaki en dikkat çeken özellik multimedya sistemli büyük ekranlar. Ford’un kesinlikle bu konuyla ilgili daha yoğun bir çalışma yapması gerekiyor çünkü aracın içindeki ekranın yetersiz kaldığını söyleyebiliriz. Ford modellerinin klasikleşmiş yüksek oturumu maalesef B-Max modelinde de mevcut. Aracın iç hacmi rakipleri C3 Picasso ve Note gibi araçlara yakın derecede ancak avantajı şu ki ön koltuğun tamamen katlanabilmesi sonucu arka kapıdan içeri uzun kutular sokulup araca yerleştirilebilir.

Dergimize konuk ettiğimiz Ford B-Max 1.0 EcoBoost model aracın başlangıç fiyatı 60.000 TL. Bunun haricinde 1.4 lt benzinli modelden 1.6 dizel modele kadar birçok farklı motor seçeneği de bulunuyor. Fiyatlar ise 53.000 TL’den 69.000 TL’ye kadar uzanıyor.

MODEL : Ford B-MAX 1.0 EcoBoost

Motor : 3 Silindirli 999 cc Turbo
Beygir gücü : 125 HP @ 6000 d/d
Tork : 170 nm @ 1400 – 4500 d/d
Şanzıman : 5 ileri manuel
Maksimum hız : 189 km/s
0-100 km/s hızlanma : 11.2 sn
Ortalama tüketim : 4.9 Lt / 100 km
Bagaj hacmi : 488 – 1547 Lt
Fiyat: 60.280 TL

Bir önceki makalemiz olan Renault Megane Sport Tourer başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: