modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Ford’un Küçük Motoru Hızla Büyüyor

0 405

Ford’un yeni 1.0 litrelik 3 silindirli EcoBoost motoru Amerika’da yeni yeni satılmaya başlanırken, Avrupa’da ise bu motor seçeneğinin popülaritesi gün geçtikçe artıyor.

Ford tarafından açıklanan resmi rakamlara göre marka 2014 yılının ilk yarısında yaklaşık 120.000 adet 1.0 litrelik EcoBoost yakıt tasarruflu motora sahip araç satmayı başaran üreticinin her beş yeni araç müşterisinden biri bu motor seçeneğini tercih etti.

Amerikalı müşteriler ise şimdilik yalnızca turbo şarjlı 3 silindirli Ford Fiesta modelini satın alabilmekte ancak Ford, 2015 Focus modelini de yakında bu motor seçeneği ile Amerika’da satışa sunmayı planlıyor.

Avrupa’da ise Ford bu EcoBoost motor seçeneğini Focus, Fiesta, B-MAX, EcoSport, C-MAX, Grand C-MAX modellerinin yanı sıra Tourneo Connect, Grand Tourneo Connect, Transit Connect ve Transit Courier gibi ticari modeller de dahil olmak üzere 10 model ile birlikte sunuyor.

Ford Avrupa Operasyon Şefi Barb Samardzich 1.0 litrelik EcoBoost motor seçeneği ile birlikte sunulan model sayısının önümüzdeki aylarda yeni Ford Mondeo modeli ile birlikte 11’e yükseleceğini, 140 beygirlik versiyonun ise Fiesta Red Edition ve Fiesta Black Edition modellerinde kullanılabileceğini belirtti.

2013 haziran ayından geçtiğimiz haziran ayına kadar 1 yıllık satış rakamlarını da açıklayan Ford, 1.0 litrelik EcoBoost modelinin satışlarında %15 artış olduğunu belirtirken, B-Max modellerinin yarısı, Focus modelinin %33’ü ve Fiesta modelinin %30’u bu motor seçeneği ile satın alındığı açıklandı.

Bir önceki makalemiz olan Zafira Motorunu Yeniliyor başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: