270 beygirlik gücünü 1.6 litrelik THP S&S motordan alan Peugeot 308 GTi by Peugeot Sport, Türkiye’de satışa sunuldu. Efsanevi 205 GTi’ın lansmanından bu zamana kadar 800 bin üzerinde satılan Peugeot’nun sporcu ailesinin yeni üyesi 308 GTi by Peugeot Sport, 0’dan 100 kilometre hıza 6 saniyede ulaşıyor ve 100 kilometrede ortalama 6 litrelik yakıt tüketimi gerçekleştiriyor.

Kaslı görünümüyle dikkat çeken sporcu, 270 kilitli Torsen® diferansiyel ile Michelin Super Sport lastikli 19 inçlik Carbone19 jantlara sahip, önde kırmızı kaliperli ve Peugeot sport imzalı, 380 mm ve arkada 268 mm disklerle donatılmış.

Otomobil, Peugeot Sport yarış pilotları tarafından ayarlanan şasisi, tüm devirlerde dolu motoru, özel egzoz sesi, Peugeot i-Cockpit’i, Performance Pack’i ve sportif koltukları ile heyecanlı bir sürüş vaad ediyor.

Sporcunun tasarımına baktığımızda, ön tamponun üst bölümde, Full LED farlar özel bir panjuru çerçeveliyor. Aynı şekilde, siyah ızgara parlak siyah damalı bir desenle kaplı halde karşımıza çıkıyor.

Euro6 uyumlu bu 1.6 THP (Turbo high pressure – Yüksek basınçlı turbo) motor, 9,2 :1’lik bir sıkıştırma oranına sahip. Dövme alüminyum alaşımlı pistonlar (Forged), takviyeli bağlantı çubukları, polimer malzemeden biyel yatakları, takviyeli biyel vidaları ile tüm motor parçaları adeta yarış için hazırlanmış izlenimi veriyor.

330 Nm’de zirve yapan torktan yararlanmak amacıyla, altı kademeli vites kutusu takviye edilen otomobilin iki şaftın taşlanmış olması ve dişlilerinin derin karbonitrasyon işlemi görmesi de dikkat çekiyor.