modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Fren Nedir?

Frenler aracın bir parçasıdır ve tamamen güvenlik içindir. Modern araçlarda, iki yönlü fren sistemi bulunmakta, biri 2 taraflı daire fren sistemi diğeri ise disk frenleridir.

0 123

2 taraflı daire fren sisteminde bulunan 4 adet fren devridaim den yararlanamıyor. Bunun sebebi ise, şayet fren gücü bir anda bozulur ise, komple fren gücünün, göçmesini önlemektir. Ön ve arka freni, devridaim tarafından yönetilir. Direksiyon kullanımı halatlı palanga sayesinde değil, bir hidrolik sistem tarafından yönetilir. Fren sistemi, zor ısınan fakat buharlaşmayan ve aynı zamanda su çekmeyen bir sıvı ile doldurulmuştur.

fren balatası nedirFren Sistemi

Fren pedalı üzerinden gerçekleşen basınç frenlere iletiliyor. Bu işlem birebir gerçekleşmiyor, öyle olmuş olsaydı arabayı frenlemek çok daha zor olurdu. Fren gücü destekleyicisi, istenilen fren basıncını, vericiye hesaplatıp bulduktan sonra, gerçekleştirir. Var olan fren güç destekleyicisini, aracı çalıştırmadan önce ayağınızı fren pedalına koyarak, araç çalıştıktan sonra ise, yavaş yavaş geri çekerek hissedebilirsiniz.
Fren basıncı, fren sıvısını etkiliyor ki, bu da diğer yandan söz konusu basıncı fren pistonlarına iletir. Pistonlar, fren kaliperinin içerisinde bulunur ve fren tabakalarını baskı yaparak kaliperin dışına atar. Balatalar fren diskine baskı yapar ve bu durum, sürtünmekten dolayı aracı durdurur. Fren sisteminin kalitesi, lastiklerin ve yolun durumu fren mesafesini belirler.

el freni nedir ?El Freni

Bunun tersine el freni mekanik hatta elektronik çalışır. Yokuştan kaymamak yada bir yere çarpmamak için yeterli bir güce sahiptir. El freni, geleneksel freni yedeklemeye etkili olabilir, sebebi ise, devredilen fren gücü düşük olduğundan ve etkileşme tamamen arka dingile yansıdığından. Fiziki ve ağırlık dağılımı sebebiyle bir aracın ana fren gücü ön dingil üzerinden sağlanır. Buradaki dağılım yaklaşık %80 ön ve %20 arka dingil, gerçekleştirilmiştir. Buna göre arka dingilin fren pistonları daha küçük boyutlara sahiptir.
Bir aracın güvenliği için kusursuz çalışan frenlere ihtiyacı var. Fren sıvısının 2 yılda bir değiştirilmesi gerekmektedir, zamanla hava aldığından ve sıvı etkisini kaybettiğinden. Fren balataları, ağırlık ve sürüş profiline göre değişir. Fren balatalarının çoğunun aşınma indikatörü vardır ki, bu da balatanın değişimini zamanında sağlar. Fren diskleri, balatalara nazaran iki kat daha dayanıklıdır.

Bir önceki makalemiz olan Araba motoru nasıl çalışır başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.