modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Gerçek ‘VIP’ hangisi?

0 94

Ticari araçlarda konfor çıtası giderek artıyor. Bu durumun en büyük sebebi tüketicilerin talebi. Konfor konusunda Mercedes-Benz, Viano modeliyle kendini ispatlamış bir marka. Ford ise Tourneo Custom modeliyle konfor çıtasını yükselten bir marka. Bu iki markanın konforlu araçları karşı karşıya gelirse ne mi olur? Gelin buna beraber karar verelim.

Tasarım

Mercedes Viano ve Ford Tourneo Custom tasarım anlamında modern bir yapıya sahipler. İki model de ön bölümünde geniş ızgaraları ve nikelaj detaylarıyla dikkat çekiyor. İki model far grubunda mercekli sisteme yer vermiş. Ancak Mercedes Viano LED gündüz farlarıyla Tourneo Custom’ın standart ampulden oluşan gündüz farına görsel olarak çalım atıyor. Ön bölümde başka bir detay ise sis farı oluyor. Tourneo Custom’da yer alan bu detay, Mercedes-Viano’da üst donanımlarda geliyor. Yan bölüme gelindiğinde ise iki model de sade tasarımıyla ön planda. Bu bölümde Tourneo Custom yan basamaklarıyla konfor çıtasını yükseltirken Viano’da bu detay yer almıyor. Ayrıca Viano, geniş ve karatılmış camlarıyla daha ferah ve VIP konforu sağlarken rakibi Tourneo Custom daha dar camlarıyla dinamik bir görüntü sağlamış. Arka bölüme gelindiğinde ise Tourneo Custom, Viano’dan daha çekici bir tasarıma sahip. İki rakip de neredeyse aynı yükleme yüksekliğine sahipken Mercedes Viano ayarlanabilir süspansiyonlarıyla gerekli durumlarda bu yüksekliği değiştirebiliyor. Boyut disiplinine baktığımızda Mercedes-Benz Viano; 4763 mm uzunluğa, 1901 mm genişliğe, 1856 mm yüksekliğe ve 3200 mm dingil mesafesine sahip. Tourneo Custom ise 5339 mm uzunluğa, 1986 genişliğe, 2022 yüksekliğe ve 3300 mm dingil mesafesine sahip. Viano, Ford Tourneo Custom’ın 300 S versiyonuna denk olduğu için bu boyutlarda karşılaştırdığımızda Viano, 200 mm daha kısa 164 mm daha alçak, ancak 267 mm daha uzun dingil mesafesine sahip oluyor.

İç Mekân

Araçların içine geçtiğimizde malzeme kalitesi anlamında iki model de sorunsuz gözüküyor. Ancak burada Tourneo Custom daha yeni ve teknolojik bir iç mekân ile rakibine fark atıyor. Viano içeride şıklık temasını yükseltmek için maun kaplama kullanmış. Ayrıca bu konu deri detaylar ile desteklenmiş. Tourneo Custom ise buna daha sade bir iç mekân ile cevap vermiş. Rakibine göre çok fazla şık detayları yer almasa da deri detaylarıyla tatminkâr seviyede. Viano orta konsolun üst bölümünde havalandırma sistemi alt bölümünde ise müzik sistemine yer vermiş. Rakibi Tourneo Custom ise Viano’nun tam tersi bir yerleşimi tercih etmiş. İki model de aracın bazı özelliklerini direksiyon üzerinden kontrol etme imkânı sunmuş. Bu konuda Viano daha sade bir yapı sunarken Tourneo Custom daha karışık bir kullanıma sahip. Ancak Viano bu sadeliği hız sabitleyicisini farklı bir direksiyon koluna taşıyarak yapmış. Bu detay karmaşayı engellemiş ancak Mercedes bu ayrıntıyı daha teknolojik bir tuş ile direksiyona konumlandırılabilirdi.  Rakiplerin ikisinde de ön konsola entegre vites kullanılmış. Tourneo Custom’da bu detay zarif bir tasarım ile ön konsolun bütünlüğünü sağlarken Viano’da sonradan eklenmiş hissi veriyor. İki modelde de deri koltuklara yer verilmiş. Tourneo Custom ön sırada ikili oturma düzeni sunarken, Viano burayı tek koltuk yapmayı tercih etmiş. Arka bölüme geldiğimizde ise Viano karşılıklı oturma düzeni sunarken Tourneo Custom, 2 sıralı 3’lü oturma sistemi sunmuş. Karşılıklı oturma düzeniyle Viano konfor bakımından Custom’ın önüne geçiyor gibi görünüyor. Ancak bu avantaj aracın kullanım şekline göre değişim gösterebilir. Bagaj bölümüne geldiğimizde ise standart konumda iki modelden Viano 730 litre alan sunarken Tourneo Custom rakibini 922 litre ile geride bırakıyor.

Motor

İki araç da 2.2 litre motora sahip. Duratorq motorlu Tourneo Custom, 3500 d/d’de 155 Bg güç 1600 d/d’de 385 Nm tork değerine sahip. CDI motora sahip olan Viano ise 3600 d/d’de 163 Bg güç ve 1600-2400 d/d arasında ise 360 Nm tork çıkışına sahip. Bu değerler ile Viano maksimum 188, Tourneo Custom ise 157 Km/s hız değeri sunuyor.  Viano’nun ortalama yakıt tüketimi 7.3 litre. Tourneo Custom ise 6,5 litrelik tüketim değeri ile rakibinden daha tutumlu.

Konfor ve Yol Tutuşu

İki modelde de konfor odaklı yumuşak süspansiyonlara yer verilmiş. Bu detay iki aracın viraj performansını etkilese de konfor çıtalarını yükseltmiş. Motor ve yol sesi iki modelde de optimum düzeyde engellenmiş ancak burada Mercedes Viano rakibinden daha iyi bir performans sergilemiş. İki modelin de sınırları zorlandığında ilk kaymalarını arkadan gerçekleşirken güvenlik sistemleri sayesinde bu konuda sıkıntı yaşamak zor.

Güvenlik

Çarpışma testlerinden Viano 4 yıldız Tourneo Custom ise 5 yıldız ile ayrıldı. Çarpışma sırasında kabini sağlam kalan Viano sürücünün sadece sağ kaval kemiği ve kafatasına maksimum koruma sağlarken yolcunun ise iki baldırı dışında tüm noktalarına tam koruma sağladı. Yandan çarpmalarda ise sürücünün göğüs kafesi dışındaki her noktasına maksimum koruma sağladı.

Tourneo Custom ise çarpışma testinde kabini sağlam kalırken, sürücüye göğüs baldır ve sol kaval kemiği dışında maksimum koruma sağlarken yolcuya ise göğüs ve iki baldırı dışında maksimum koruma sağlamıştır. Yandan araç çarpışmalarında tüm uzuvlara gösterdiği maksimum koruma ile sağlamlığını ispatlarken, sabit bariyer çarpışmalarında göğüs kafesi ve bel bölgesi dışında tüm uzuvlara maksimum koruma sağlanmış. Ford Transit Custom arkadan çarpmalarda ise sınırlı derecede koruma sağlamıştır. Yaya çarpışmalarında ise bazı noktalarda sınırlı derecede koruma sağlasa bile EuroNcap testlerinden beş yıldız almayı başardı.

Yorum-Alper GÜLER

“Ticaretin kullanışlı, düşük maliyetli ve sorunsuz makam aracı”. Bu cümle aslında Tourneo Custom’ı bir çırpıda açıklıyor. Kullanışlı; çünkü bütün zeminlerdeki kullanımlara uygun, düşük maliyetli çünkü rakibinden daha üst donanımlı versiyonları çok daha ucuza sunuyor. Bunlar Tourneo Custom’ı ön plana taşıyacak yeterli detaylar. Diğer ayrıntılara bakacak olursak rakibine göre daha dinamik hatlara sahip.  Tourneo Custom rakibiyle aynı hacimdeki motoru kullanıyor fakat rakibinden güçsüz. Ancak bu tarz araçlarda torkun daha önemli olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Tourneo Custom’da bu önemi 385 Nm tork değeri ile göstermiş. Fabrika verilerine göre ise rakibinden daha az yakıt tüketim değerine sahip. Devir ekonomi devri olunca bu ufak detaylar çok önemli oluyor. İki modelde de arka bölümün havalandırması ayrı tutulmuş. Viano’da bu sistem sürücü kontrolünde yapılarak VIP havası verilmek istenmiş. Ancak sürücü bu işlevi yaparken gözünü yoldan ayırıyor. Bu ayrıntı güvenlik konusunda sıkıntı yaşatabilir. Tourneo Custom iç mekânda farklı koltuk hareketleriyle size özgür bir yükleme alanı oluşturabiliyor. 922 litre bagaj hacmiyle de rakibine fark atıyor. Ve gel gelelim fiyat konusuna.. Tourneo Custom’ı 91.000 TL’ye full donanımlı olarak satın alabiliyorsunuz. Viano ise 133.930 TL’lik fiyat etiketine sahip. Devir ekonomi devri ve Türkiye’de daha fazla donanımı daha ulaşılabilir fiyata sunabilen markalar hep kazanmıştır.

Kaynak: arabam.com

Bir önceki makalemiz olan Tesla 4 gün kontak kapattı başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: