modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Geri dönüşüm için tasarım felsefesi

1 21

Otomobil gelişim ve üretiminin ilk aşamalarında bile, otomotiv firmaları otomobilin kullanım ömrünün sonunda ne olacağını dikkate alır ve otomobilde kullanılan malzemelerin çevre dostu geri dönüşümü için gerekli temelleri oluşturması gerekir. Mümkün olduğunca, farklı malzemelerin etkin geri dönüşümü için kolayca ayrıştırılabilmesine olanak tanımalıdır. Yani araçlar minimal çevresel etkisi için üretilmelidir.
BMW, akıllı teknolojik çözümlerle çevre üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirme felsefesini takip eder. Bu felsefe, ürün geliştirmenin ilk aşamalarından aracın kullanım ömrü sonundaki yeniden işleme ve malzemelerin tekrardan kullanılmasına kadar uzanır.
Yeni otomobillerin geliştirilmesi esnasında, BMW mühendisleri her bir bileşenin maksimum çevre dostluğu ve sürdürülebilirlik için tasarlanmasını sağlar. Ham maddeler ve enerji mümkün olan en verimli şekilde kullanılır ve atık miktarı minimumda tutulur. “Geri dönüşüm için tasarım” ilkesi doğrultusunda, tasarımcılar sonradan tekrar kullanılabilecek ve geri dönüştürülebilecek, temiz ve verimli olarak üretilebilecek malzemeleri tercih ederler.
Bileşenler ve malzemeler doğrudan ayrıştırılıp tekrar kullanılınca, araçların kullanım ömürlerinin sonunda geri dönüşümleri en verimli şekilde gerçekleştirilmiş olur. Örneğin bazı bileşenler farklı bir otomobilde orijinal amaçları için tekrardan kullanılabilir; motorlar, şanzıman sistemleri ve diğer büyük bileşenler onarılıp yenilenebilir ve yedek parça olarak hazır edilebilir.
Bu “değeri yüksek geri dönüşüm” olarak bilinir. Buna karşın “malzeme geri dönüşümü” farklı tür malzemeleri ayırır (ör. cam, polikarbonlar veya alüminyum gibi) ve ayırdıklarını geri dönüştürülmüş ham madde oluşturmak için işler. Bu ham maddeler de diğer ürünlerin üretiminde ya da enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Mesela, yeni araçların tekerlek yuvaları geri dönüştürülmüş sentetiklerden yapılmıştır.
BMW’nin geri dönüşüme olan kapsamlı yaklaşımı, operasyonunda sürdürülebilirliğe kanıtlanmış bir bağlılık gösteren firmalardan oluşan Dow Jones Sürdürülebilirlik Grup Endeksi’nde önder bir konumda olmasının sebeplerinden biridir.

Bir önceki makalemiz olan Gelişmiş Acil Durum Çağrısı başlıklı makalemizi okudunuz mu?

1 yorum
  1. Vipgo Zeytinburnu

    […] Otomobil gelişim ve üretiminin ilk aşamalarında bile, otomotiv firmaları otomobilin kullanım ömrünün sonunda ne olacağını dikkate alır ve otomobilde kullanılan malzemelerin çevre dostu geri dönüşümü için gerekli temelleri oluşturması gerekir. Mümkün olduğunca, farklı malzemelerin… Geri dönüşüm için tasarım felsefesi […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: