modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Halkın markası sınıf atladı

0 248

2014’te satışlarını 13 bin adedin üzerine çıkarmayı hedefleyen Skoda’nın ilk 7 ayda sattığı otomobillerin yüzde 95’inden fazlası 50 bin TL ve üzeri modellerden oluştu. Böylece bir dönem halkın markası olarak bilinen Skoda sınıf atlamış oldu.

Yüce Auto Genel Müdürü Tolga Senyücel, 5 modelde dizel ve otomatik seçeneklerine sahip olduklarını belirterek, “Dizel pazarda yüzde 8 pazar payına sahibiz. 3’üncü marka konumuna çıktık. İlk 7 ayda yüzde 25 küçülen pazarda Skoda yüzde 2 büyüme başarısını gösterdi” açıklamasını yaptı. Senyücel, Temmuz satışları itibarıyla 12’nci büyük marka olduklarını, binek otoda 2014’ü yüzde 2.5, 2015’i yüzde 3 ve üzeri bir payla bitirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Yeni Superb 2015’te

Tamamen yenilecek Superb’in Temmuz 2015’te geleceğini, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde devreye girecek yeni Fabia’da multimedya sistemlerinin ön plana çıkacağını kaydeden Senyücel, “Satışlarımızın yüzde 15’inin Fabia’dan oluşmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yeni SUV’u Snow Man

Skoda, 2015’in ilk çeyreğinde yeni motorlarla devreye girecek yeni Fabia’yla yıllık 5 bin adetlik satış hedefliyor. Yeni Fabia’da 1.0 lt ve 1.2 lt benzinli, 1.4 lt dizel motorlar yer alacak. Skoda Yeti’den daha büyük tasarlanan, 2015 sonunda pazara çıkacak ve kod adı ‘Snow Man’ olan SUV da marka için ayrı bir güç olacak.1.4 lt benzinli ve 7 koltuklu versiyonu da planlanan Snow Man, 2016’da markayı yılda 20 bin adet satışın üzerine taşıyabilecek.

2 bin euroya elektrikli bisiklet

Skoda’nın 1895’te bisiklet üretimiyle sektöre adım attığını belirten Tolga Senyücel, markanın asırlık tecrübesini Türkiye’ye taşıyacaklarını söyledi. Dünyada 21 oto markasının bisikleti olduğunun altını çizen Senyücel, Skoda’nın 2018’e kadar Tour de France’ın sponsoru olduğunu söyledi. Ocak’ta ilk etapta 14 bisiklet modelini getireceklerini ifade eden Senyücel, “Ayrıca E-bike yani elektrik şarjlı modeller gelecek. Bunların en pahalısı 2 bin euro seviyesinde olacak” dedi. Tek bir şarjla 105 km gidebilen e-bisikletlerin yanı sıra standart bisikletlerin fiyatı 500 TL’den başlayacak.

Skoda’dan geniş ailelere

Skoda, ürettiği en performanslı model olan Octavia RS ve Combi RS’in ardından Octavia Combi 4×4 ile ürün gamını genişletti. Bir station wagon olmasına karşın 4×4 çekiş sistemiyle hobi amaçlı kullanımlara olanak tanıyan otomobil özellikle geniş aileler için düşünüldü. Türkiye’de Elegance donanım paketi, 1.6 litrelik dizel motor ve 6 ileri manuel vites kutusuyla satılan Octavia Combi 4×4, 100 kilometrede ortalama 4.5 litre yakıt tüketiyor. Octavia Combi 4×4’te kullanılan 5. nesil Haldex kavrama sistemi, ani kalkışlar ve hızlanmaların yanı sıra, yüksek süratli seyir ile kaygan zemin gibi güvenliği tehdit eden durumlarda çekiş sistemini yöneterek maksimum yol tutuşu sağlıyor. Elektronik Haldex kavrama sistemi, aracın ön tekerlekleri çekiş kaybı yaşadığında, arka tekerleklere tahriki çok hızlı şekilde aktararak, zor durumlardan çabucak kurtulma imkanı sunuyor. Araçta 588 litrelik bagaj hacmi yer alırken, arka koltuklarının katlanmasıyla yükleme hacmi 1.718 litreye kadar çıkabiliyor. Octavia Combi 4×4, 81 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Skoda lansmana özel sınırlı sayıdaki araç için 3 bin 900 TL değerindeki panoramik sunroof’u da hediye ediyor.

Mete Tansu

Bir önceki makalemiz olan Land Rover Discovery Sport göründü başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: