modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Honda Civic Oto inceleme

0 148

Yenilenen görünüm ve özellikleri ile Civic HB dikkat çekiyor.

SİTEMİZDE, YİNE YEPYENİ BİR ARAÇ . HONDA YENİCİVİC HB SİZLERLE. AVRUPA’DA GEÇEN YIL SATIŞINA BAŞLANAN ÜLKEMİZDE İSE NİSAN AYI İLE BİRLİKTE YOLLARA ÇIKAN YENİ HATCBACK CİVİC , ÖZELLİKLE MERAKLA BEKLENEN YENİ DİZEL MOTORU , SPORTİF VE AGRESİF TASARIM ANLAYIŞI İLE SEGMENTİNE RENK KATACAK GİBİ DURUYOR.

ARAÇ ÜLKEMİZDE TEST ARACIMIZDA OLDUĞU GİBİ 1.6 LİTRE DİZEL 120 HP VE 1.4 LİTRE 110 HP LİK BENZİNLİ İKİ MOTORDA ŞU AN İÇİN 6 İLERİ MANUEL VİTES OLARAK SATILIYOR.

İNGİLTERE’DE ÜRETİLEN YENİ CİVİC HATCHBACK, BİR ÖNCEKİ NESİLDEN BİRAZ DAHA YUMUŞAK GÖRÜNSE DE HALEN SERT VE KESKİN HATLARA SAHİP. BURUNDAKİ SİYAH BÖLÜMLE FARK EDİLEN OTOMOBİLİN ŞİŞKİN ÇAMURLUK ÇİZGİLERİ VE AGRESİF ARKA TASARIM – STOP GRUBU DİKKAT ÇEKİYOR.

YENİ CİVİC HATCHBACK’İNUZUNLUĞU ESKİSİNE GÖRE 44 MM UZAYARAK 4.3 METRE DİNGİL MESAFESİ 40 MM AZALMA İLE 2.5 METRE VE YÜKSEKLİK 10 MM ARTIŞLA 1.4 METRE OLMUŞ GENİŞLİK İSE 5 MM ARTIŞLA 1,7 METREYE ÇIKMIŞ. ARAÇDIŞARIDAN HER NE KADAR DAR GİBİ GÖZÜKSE DE ÖN ALAN VE ARKA ALAN DİZ MESAFELERİ NİSPETEN UYGUN.

407 LİTRELİK BAGAJ HACMİ İSE HALEN BU SINIFIN EN İYİ DEĞERLERİ ARASINDA. ARACIN RAKİPLERİ ARASINDA AURİS, GOLF , İ30 VE ASTRA HATCBACK VAR. ARAÇ ARKA KOLTUK DİRSEK MESAFESİNDE DE İDDİALI… BUNA KARŞIN TÜM JAPON
ARAÇLARINDA GÖZLEMLENEN ARKA KOLTUK BAŞ MESAFESİ İSE YİNE BİRAZ SIKINTILI . ARACIN FARKLILIKLARINDAN OLAN AKILLI KOLTUK SİSTEMİ SAYESİNDE ARKA KOLTUK MİNDERLERİ, KOLTUĞUN SIRTLIĞINA DOĞRU PRATİK ŞEKİLDE KATLANARAK, FARKLI FONKSİYON ALABİLİYOR.

YENİ CİVİC HB’NİN SÜRÜCÜYE YÖNELİK ÖN KONSOLU ESKİDEN OLDUĞU GİBİ GELENEKSEL ŞEKİLDE İKİ PARÇALI. ÜSTTE HIZ GÖSTERGESİ VE YOL BİLGİSAYARI, ALTTA İSE MOTOR DEVRİ, HARARET VE YAKIT GÖSTERGELERİ MEVCUT. AYRICA EKONOMİK SÜRÜŞLER İÇİN ECON DÜĞMESİ DE SOL TARAFTA UNUTULMAMIŞ. KUMAŞ DÖŞEMENİN HAKİM OLDUĞU ARAÇTA KROM VE AHŞAP TARZI KAPLAMA KULLANILMAMIŞ.

HONDA CİVİC’İN 4000 D/D’DE 120 HP GÜÇ VE 2000 D/D’DE 300 NM TORK ÜRETEN 1.6 İ-DTEC DİZEL MOTORU ŞU AN HONDA GAMINDA YER ALAN İKİNCİ DİZEL MOTOR. 175 KG’LIK AĞIRLIĞI İLE 1.6 LİTRELİK DİZEL MOTORLAR ARASINDA EN HAFİFİ OLDUĞU SÖYLENEN 1.6 İ-DTEC DE MAKSİMUM BASINCI 1.5 BAR OLAN YENİTASARIM BİR TURBO KULLANILMIŞ.
6 İLERİ DİZEL MOTORLU HONDA CİVİC SPORTİF SAYILABİLECEK SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİNE SAHİP.
MOTOR GENEL ANLAMDA DİZEL OLMAKLA BERABER SESSİZ SAYIALBİLECEK BİR ŞEKİLDE BUNUNLA BERABER . ARAÇ MAKSİMUM TORK DEVRİNİN ORTAYA ÇIKTIĞI 2000 D/D’DEN SONRA İSE İYİCE KENDİSİNE GELİYOR. MOTORA EŞLİK EDEN 6 İLERİ ORANLI MANUEL ŞANZIMAN İYİ ORANLARA VE GEÇİŞLERE SAHİP. . HIZ GÖSTERGESİNİN KENARINDA YEŞİL-MAVİ OLARAK DEĞİŞEN AYDINLATMALAR İSE SÜRÜCÜNÜN KULLANIM TARZINA YÖNELİK OLARAK DEĞİŞİYOR. GAZA BİRAZ FAZLA BASILDIĞINDA MAVİ OLAN AYDINLATMA, EKONOMİK SÜRÜŞ KURALLARINA UYGUN OLARAK GAZA DİKKATLİ BASILDIĞINDA YEŞİLE DÖNÜYOR.
0-100 KM/S HIZLANMASINI 10.5 SANİYEDE TAMAMLAYAN OTOMOBİLİN MAKSİMUM HIZI İSE 207 KM/S Kİ, BU DEĞER 1.6 LİTRE DİZEL MOTORLU KOMPAKT HATCHBACK’LER ARASINDAKİ EN İYİ DEĞER. ARAÇ 205/55 R16 EBADINDA LASTİKLERE SAHİP OLMASINA KARŞIN 3.7 LT/100 KM ORTALAMA YAKIT TÜKETİMİ VE 98 G/KM CO2 SALINIMI SAĞLADI.OTOMOBİLİN RADİKAL TASARIMINDA RÜZGAR DİRENÇ KATSAYISININ PAYI BÜYÜK AMA ASIL İLGİNÇ OLANSA ANC (ACTİVE NOİSE CANCELLATİON) SİSTEMİNİN VARLIĞI. AKTİF GÜRÜLTÜ ÖNLEME VEYA AKTİF SES YALITIMI OLARAK TERCÜME EDİLEBİLECEK BU SİSTEMDE OTOMOBİLİN TAVANINDA BİRİ ÖNDE, DİĞERİ ARKADA OLMAK ÜZERE İKİ MİKROFON BULUNUYOR. OTOMOBİLİN ÇALIŞMASI İLE AKTİF HALE GELEN BU MİKROFONLAR İÇ MEKANDAKİ DÜŞÜK FREKANSLI SESLERİ ALGILIYOR VE KAPI İÇİNDEKİ ALT HOPARLÖRLERDEN KARŞIT FREKANSI YAYARAK İÇ MEKANDAKİ GÜRÜLTÜYÜ AZALTIYOR. BU SİSTEMİ YENİ NESİL KULAKLIKLARDAKİ GÜRÜLTÜ ÖNLEME FONKSİYONLARI GİBİ. BUNA KARŞIN BASİT DONANIMLAR ARASIDNA SAYIALCAK ÖN ARKA PARK SENSÖRLERİ GERİ GÖRÜŞ KAMERASI OLMASINA RAĞMEN KONULMAMIUŞ, KEZA KATLANIR YAN AYNALAR PARK HALİNE İKEN KATLANMA ÖZELLİĞİ SUNMUYOR.

ÖNDE MCPHERSON, ARKADA TORSİYON ÇUBUKLU SÜSPANSİYON SİSTEMİNE SAHİP CİVİC 1.6 İ-DTEC, ESKİSİNDEN DAHA YUMUŞAK VE KONFORLU SÜRÜŞE SAHİP OLMUŞ. ARAÇ HIZLANDIKÇA YERE DAHA İYİ YAPIŞIYOR VE BASIYOR. ARKA AKSTA ESKİYE GÖRE BİR TAKIM DEĞİŞİKLİKLER SÖZ KONUSU. STABİLİTEYİ ARTTIRMAK İÇİN NEGATİF KAMBER AÇISI
ARTTIRILMIŞ.
YOL TUTUŞ GÜVENLİ. ZOR DURUMLA İSE VSC SİSTEMİ ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ BAŞARIYLA YAPARAK ARACI YOLDA TUTUYOR. ARACIN TASARIM ÖZELLİĞİNİN BİR SONUCU OLARAK SOL VİRAJLARDA EĞİMLİ A SÜTUNU NEDENİ İLE ÇAPRAZ GÖRÜŞÜN KISITLANDIĞINI, ARKA GÖRÜŞÜN İSE ESKİSİNDEN İYİ OLMASINA RAĞMEN HALENÇOK İYİ OLMADIĞINI BELİRTELİM.

Bir önceki makalemiz olan Mazda 6 Oto inceleme başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: