modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Hyundailerde Çakmaklık Olmayacak

0 155

Teknolojinin ilerlemesiyle pek çok araç içi aksesuarın da otomobil endüstrisinden tamamen silinen kasetçalarlar gibi modası geçti. CD çalar da yakında aynı kaderi paylaşacak gibi görünmekte. Fakat bu aksesuarlar teknolojik sürece bağlı olarak araçlardan kaldırılırken bazıları da sadece araç üreticileri istediği için kaldırılmakta.

Örneğin araç çakmağını ele alalım. Şimdiye kadar çakmağı olmayan bir araç görmedim. Bunun bir nedeni müşterilerin büyük çoğunluğunun sigara kullanmasıyken, diğer nedeni de çakmak girişinin telefonlardan küçük araç süpürgelerine, hatta lastik hava pompalarına dek pek çok alet için bir şarj aleti olarak kullanılabilme özelliğinin olması.

Financial Times’ın bir raporuna göre, Hyundai çakmak girişlerini USB girişlerine yer açabilmek için kaldırma kararı aldı. Şu anda bu karar sadece Güney Kore’de yürürlüğe girdi ve 1 Ekim’den itibaren üretilecek tüm Hyundai marka araçlarda artık çakmak girişi olmayacak. Bunlar, USB girişleri olarak değiştirilecek.

Bu durum, araç üreticisi bir firma tarafından uygulanan ilk çakmak yasağı ve bu durumun Hyundai’nin diğer ülkelerdeki piyasalarına da sıçraması bekleniyor.

İlk çakmak girişi araçlara 1925’de eklenmiş ancak son 20 yıldır sigara içme oranlarında özellikle Batılı ülkelerde görülen ciddi azalmanın yanı sıra. Hükümetlerin özel araçlarda sigara içilmesini yasaklamak üzerine birtakım çalışmalar yapmaları da, Hyundai’nin bu kararının ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor.

Chrysler de 1990’ların ortalarında kül tablalarını araba modellerinden çıkartarak benzer bir karar vermişti. Tek merak edilen sigara tiryakilerinin bu konudaki görüşlerinin ne olduğu? Bu durum sigara tiryakilerinin Hyundai modellerini alma oranlarını azaltacak mı, yoksa önemsiz bir detay mı?

Bir önceki makalemiz olan Elektrikli Arabalar 2 Dakika İçin'de Sarj Olucak başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: