modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Japonyada En Çok Satılan Araçlar

0 218

Geçtiğimiz günlerde Japonya Otomobil Bayileri Derneği tarafından açıklanan verilere göre 120 milyon nüfuslu Japonya’da 20 yıl içerisinde 35 milyon 261 bin otomobil satan Toyota, ülkenin en çok satılan yerel otomobil markası olmayı başarmış.

Geçtiğimiz ayın en başarılı 2 otomobili de yine Aichi merkezli Toyota’ya ait Aqua ve Prius modelleri olmuş. En çok satılan otomobil 26,543 ünite ile Toyota Aqua olurken, Toyota Prius 23,069 ünite ile ikinci sırayı almış. Japonya’nın en çok satan 3. Otomobili ise Honda’nın en ufak modeli Fit, Türkiye’deki adıyla Jazz olmuş.

“Aqua” modeli ise Toyota’nın hybrit Prius C modeline yerel pazarda verdiği isim olarak beliriyor. Prius modelinden daha küçük boyutlara sahip olan Aqua, markayı süper mini klasmanında temsil eden Yaris modelinin şasisini kullanıyor. Toyota Aqua, 1.5 litrelik 4 silindirli motoru ile 74 beygir güç üretirken 45 kw’lık gücü de elektrik motorundan sağlıyor. Kombine edildiğinde 100 beygirlik güç üreten Toyota Aqua, CVT otomatik şanzımanı da sayesinde 0-100 km/s hızlanmasını 10.7 saniyede tamamlayabiliyor.

Ufak boyutlara sahip Japon otomobilleri anlamına gelen Kei Car pazarında ise Honda başarılı satış rakamlarını yakalamayı başarmış. Tokyo merkezli markanın yeni N Box isimli modeli 23,723 adetlik satış ile Kei Car kategorisinde ilk sıraya yerleşmeyi başarmış. 1999 yılında hisselerinin %51’i Toyota tarafından satın alınan Daihatsu’nun Move modeli 19,123, Mira modeli ise 17,353 araçlık satışla 2. ve 3. sıradaki yerlerini almış.

Bir önceki makalemiz olan Mini VW Almanyada Satışta başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: