modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Küçük hacim kapışması

0 188

Mercedes-Benz ve BMW hemen hemen her segmentte yarışıyorlar. Mercedes- Benz bu tatlı rekabeti bir adım öne götürmek için C serisini yenileyerek selefinden daha çekici bir tasarıma imza attı. Ayrıca artan kullanım maliyetleri iki markayı da düşük hacimli motorlara yöneltti. Biz de bu iki iddialı modeli karşı karşıya getirdik.

Tasarım

Yenilenen Mercedes-Benz C serisi, BMW 320i’ye göre karşılaştırmaya daha avantajlı başlıyor. Eski tasarım dili, yerini bambaşka bir çizgiye bırakarak daha sportif bir görsel ile kendini gösteriyor. BMW’nin efsanevi Angel farları ve Mercedes-Benz’in led destekli aydınlatmaları tercih konusunda müşterileri fazlasıyla zorlayacak. Ön yüzde BMW alışıla gelmiş böbrek ızgaralarıyla konuğumuz olurken, Mercedes-Benz C serisi geniş ön ızgarasıyla ön plana çıkıyor. Mercedes-Benz C serisinin daha iddialı tamponlara sahip olduğunun da altını çizmek gerekir. Yan bölümde iki modelde önden arkaya doğru uzana keskin hatlara sahip. Mercedes-Benz C serisinin daha iddialı jantları dikkat çekerken BMW’nin küçük jant grubu bunun yanında biraz sönük kalıyor. Ancak burada C serisinin AMG paket BMW 320’nin ise Modern Line olduğunu unutmamak gerekir. Arka bölümde BMW bagaj kapağı üzerine uzanan stop grubuna yer verirken, Mercedes-Benz C serisi ise yan bölüme uzanan ve bagaj kapağından ayrı olan stoplara sahip. Bu durum BMW’nin yükleme alanını genişletirken Mercedes için handikap olarak kayıtlara geçiyor. Mercedes C180 yine AMG paketin avantajı ile çift çıkışlı yayvan egzozlarıyla rakibini geride bırakıyor. BMW 320i ed, 4624 mm uzunluğa, 1811 mm genişliğe, 1429 mm yüksekliğe ve 2810 mm aks mesafesine sahip.  Rakibi Mercedes-Benz C180’e göre 62 mm daha kısa, 1 mm daha geniş, 13 mm daha alçak olan model 30 mm daha dar aks mesafesine sahip.

 

İç Mekân

Tasarım anlamında iç mekânda yine Mercedes-Benz C serisi bir adım öne çıkıyor. Yenilenmiş ön konsol rakibinden daha iddialı. Ancak piyano siyahı detayların üzerinde parmak izlerinin kalması büyük sorun. İki modelde de konsol üstü ekranlar dikkat çekiyor. Müzik sistemi, yol bilgisayarı gibi birçok özelliği içerisinde barındıran bu ekranlar geri park kamerası olarak da kullanılabiliyor. Burada altının çizilmesi gereken bir diğer durum ise Mercedes-Benz C 180’deki ekranın müzik sistemi kapalı konumda vitesi R konumuna aldığınızda çalışmıyor olması. Önemli bir eksik olan bu durum rakibi BMW 320 ied de bulunmuyor. Ayrıca Mercedes’in bu ekranı sonradan eklenmiş hissini de kişide uyandırması ayrı bir konu. Gösterge panelleri iki modelde de okunaklı. Tasarım gereği Mercedes-Benz C180’in daha başarılı olduğu aşikâr. İki modelde de kapı kollarında yeteri kadar eşya gözü kullanılmış. Fakat burada Mercedes-Benz C 180, vitesi direksiyon arkasındaki bir kola taşımanın avantajını kullanarak daha fazla alan sunmuş. Ayrıca kolçakta sunulan alanında rakibinden daha başarılı olduğu gözleniyor. İki modelde de konsolun üstündeki ekranı kontrol eden joystick sistemin yer aldığı göze çarpıyor. Bu ekranlar bu tuşlarla daha başarılı bir yapıya bürünüyor. BMW burada daha kolay ve kullanışlı ara yüzü ile kullanıcı dostu oluyor. Modellerin ikisi de 3 kollu direksiyon simidine sahip. Sportiflik açısından yine Mercedes-Benz C180 burada rakibinden ayrılıyor. Önde ve arkada sunulan alan her iki modelde de sınır ortalamalarında. İki model de şaft tünelinin yüksek olmasından dolayı orta koltukta oturan misafirlere bir parça sıkıntı yaşatıyorlar.  BMW 320, arka bölümde 480 litrelik bir bagaj hacmine yer vermiş. Bu alan Mercedes-Benz C serisiyle aynı.

 

Motor

BMW 320 i ed’de 1.6 litrelik turbo beslemeli bir motora yer verilmiş. Bu motor 4800 d/d’de 170 Bg güç, 1500d/d’de 250 Nm tork değeri sağlıyor. 1485 Kg ağırlığındaki modele 7,6 saniyelik hızlanma sağlayan motor maksimum 230 Km/s hız değeri sunuyor. Modelin karma tüketim değeri ise 5.4 litre olarak kayıtlara geçmiş. Modelde sürüş modlarına yer verilmiş. 1.6 litrelik ünite Eco Pro, Comfort ve Sport modlara sahip. Sport + modunu burada yer almıyor. BMW 320i ed Eco Pro modunda maksimum ekonomi sunarken Sport modunda performansının zirvesine çıkıyor.  Model ile sakin kullanımlarda 7.9 litrelik performanslı kullanımlarda ise 11.4 litrelik tüketim değeri elde ettik. Hacim küçülse dahi tüketim değerlerinin aşağı indirilememesi ekonomi konusunda kafada soru işareti bırakıyor. Mercedes cephesinde ise makyajlı selefinde bir ara 1.8 litre sonra tekrar 1.6 litre olarak sunulan ünite test aracımızda yine 1.6 litre olarak kullanılmış. Turbo destekli  1.6 litrelik ünite 5300 d/d’de 156 bg güç ve 1200 ila 4000 devir bantları arasında 250 Nm tork üretiyor. Bu motor modele 8.5 saniyelik 0-100 Km/s hızlanma ve maksimum 223 Km/s hız değeri sunuyor. Fabrika verilerine göre karma tüketim değeri ise 5.5 litre. 7G-Tronic şanzıman ile kombine edilen bu ünite BMW modellerinden anımsadığımız sürüş modlarına sahip. Eco, Comfort, Sport, Sport+ ve Invidual olarak sıralanan modlar size farklı sürüş karakterleri sunuyor. Eco modunda tamamıyla ekonomik sürüşler yaptıran modelin gaz tepkileri yumuşuyor ve klima ve benzeri konfor özelliklerinin performansları düşürülüyor. Sport + modunda gücünün son damlasına kadar size hizmet eden model, individual modda ise motor, direksiyon, start stop sistemi ve havalandırmayı istediğiniz şekilde uyarlama imkanını size sunuyor. Model ile Eco modu aktif iken sakin kullanımlarda 7 litre, Sport + ve Individual mod da performanslı kullanımlarda 9.4 litrelik tüketim değerleri elde ettik. Eco modunda gösterge panelinde ekonomik sürüşe yönlendiren bilgileri takip ederek tüketim değerinizi daha da aşağıya çekebilirsiniz.

 

Konfor ve yol tutuş

BMW 320 i ed’de orta sertlikte süspansiyona yer verilmiş. Kalın yanaklı lastikler ile maksimum konfor vadediyor.  Yalıtım konusunda da motor, yol ve rüzgâr sesini iç mekâna yansıtmıyor. Kumaş ve deri karışımı koltuklar uzun yolculuklarda bile sizi yormuyor. Ancak yan destekleri yetersiz olan koltuklar sportif sürüşlerde can sıkabiliyor. ESP yol tutuş konusunda en büyük yardımcınız. Kapalı alanlarda eğlenmek isterseniz model size bunu tamamen kapatma opsiyonu da sunmuş. ESP’yi kapatsanız dahi model ile dengeli viraj almak oldukça kolay. Buna arkadan itişin ve hisli direksiyonun katkısı büyük. Mercedes-Benz C 180 de ise darbe emişi yüksek süspansiyonlara yer verilmiş. Ancak test aracımızdaki gibi 17 inç jantlar tercih ederseniz konforunuz bir parça törpülenebilir. Viraj performansı da başarılı olan model sınırları zorlandığında arkadan kayma gerçekleştirebiliyor. ESP sistemi sayesinde rayında tutulan modelde ESP devre dışı bırakılıyor. Bu durum sizi boş alanlarda arkadan itişin keyfini çıkarabileceğim düşüncesine itebilir. Ancak ESP’yi devre dışı bıraksanız da sistem kayma şiddetlenince müdahalelerde bulunuyor. İçerideki yan destekli ön koltuklar size özellikle virajlarda fazlasıyla yardım sağlıyor. Ayrıca ayarlanabilir baldır destekli koltuklar son derece dikkat çekici.

 

Güvenlik 

Mercedes C serisi katıldığı çarpışma testlerinden 5 yıldız ile ayrıldı. Çarpışma esnasında kabini sağlam kalan model sürücü ve yolcunun iki kaval kemiği dışında tüm uzuvlarına tam koruma sağladı. Yandan araç ile çarpmalarda tam koruma sağlayan model, sabit bariyer çarpmalarında ise göğüs bölgesine sınırda bel bölgesine ise yeterli koruma sağlamış. Arkadan çarpmalarda da boyun bölgesine sağladığı koruma ile Mercedes C serisi çarpışma testlerinden 5 yıldız almayı başardı. BMW ise yeni nesil 3 serisi EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldızla ayrılmayı başardı. Mankenlerin vücudu mükemmel şekilde korundu. BMW, benzer korumayı değişik oturma pozisyonları ve farklı boydaki mankenlerde de tekrarladı. Yan bariyer çarpışma testinde 3 serisi, içerisindekilerin vücudunun tamamını mükemmel korudu ve maksimum puanları aldı. Tekrarlı yan direk çarpışma testinde ise mankenin göğüs bölgesinde yeterli kafa ve karnının alt kısmında ise mükemmel koruma sağladığı tespit edildi. 3 serisini koltukları arkadan çarpışmalarda etkili olan kamçı etkisine karşı mankenin boyun bölgesini mükemmel şekilde korudu.

 

Yorum- Alper Güler

Yine kafa karıştıran ve tercihler konusunda müşterileri zor durumda bırakan bir karşılaştırma ile birlikteyiz. Tasarım anlamında Mercedes-Benz C180 burada rakibinden daha iddialı. Mercedes-Benz C180 son haliyle dinamizmin neredeyse doruklarında. Arka bölümdeki bagaj yükleme alanı ise dikkatimi çeken bir diğer ayrıntı. “Bu aracı olan buna dikkat eder mi?” diye sorabilirsiniz. Ancak bagaj alanlarının eşit olduğu bu durumda bagajı çok kullanan birini bu konuda ince eleyip sık dokuması gerekiyor. İçeride ise C serisi 1 adım önde. Piyano siyahı detaylar, deri direksiyon hepsi çok hoş. Orta konsolda yer alan ekranın; internete akıllı telefonunuzla bağlanma imkânı sunarken vites R konumunda sistem kapalı iken çalışmaması büyük eksiklik. BMW’de ki park kamerasının geri gidişte yardımcı olan manevra çizgileri rakibini bu konuda geride bırakıyor. Sürüş modlarına iki otomobilde de yer verilmiş. Individual ve Sport + modu Bmw 320 i ed de yer almıyor. Individual modu göz ardı edilebilir ancak Sport+ modunda Mercedes’de adaptif süspansiyon sisteminin olduğundan daha sertleşerek size yol tutuş konusunda daha da artı katması önemli bir detay. İki modelde de ESP’nin kapatılıyor olabilmesi güzel bir detay ancak Mercedes-Benz C serisinde ESP tam kapatılamıyor. Bunun yanı sıra C180’deki ESP sistemi BMW 320’ye göre daha temkinli. Yani hiçbir aksiyon yapmanıza neredeyse izin vermiyor. Burada rakibinin çift kademeli ESP sistemi farkını ortaya koyuyor. Gelelim fiyat konusuna. Mercedes-Benz C180 AMG paket ile 150 TL’yi biraz geçiyor. BMW 320 i ed’yi ise M paket satın alamıyorsunuz. Bunun yerine marka bunu size 134 Bin TL etiketli Sport Line paketi ile sunuyor. İki modeli de tartıya koyduğumda benim için ağır basan taraf BMW oluyor. Ek olarak güç takıntınız yok ise 130 Bin TL’ye 316i M sport paketli satın alarak bu sportifliği ikiye katlayabiliyorum. Zor bir tercih ancak karar sizin.

Kaynak: arabam.com

Bir önceki makalemiz olan Tesla 4 gün kontak kapattı başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: