İlk ortaya çıkışı çok eskiye değil, 1989 yılına uzanan dünyanın taze sayılacak lüks otomobil markalarından Lexus, 17. ülke olarak Türkiye’de faaliyete geçti. İstanbul Maslak’ta showroom açan Japon premium marka, Toyota çatısı altında yer alıyor.
Markanın Türkiye’deki ilk üssünün açılışında konuşan Lexus Türkiye distribütörü Toyota Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Bu yıl 250 adetlik bir satış hedefledik. 2020 yılında premium araç pazarının 100 bine 2.0 litre ve üzeri motorlara sahip süper otomobil sınıfının ise 20 bine çıkacağını düşünüyoruz. Biz bu 20 binlik alanda oynayacağız” dedi.

Lexus, Türkiye’ye 7 modelle gelecek. 6’sını Maslak’taki 1000 metrekarelik merkezinde sergilemeye başlayan marka, tüm Türkiye’de servis hizmeti verecek. İsteyen müşterisinin şoförüne eğitim verirken, tüm müşterilerine ünlü muamelesi çekecek.
Markanın servis hizmetleri içerisinde özel call center danışmanı, helikopterli servis teknisyeni yetiştirme, Lexus’unu istediği şehre götürmek gibi özel hizmetler yer alıyor.

DÜNYADAKİ ÜÇ YENİDEN BİRİ
Lexus için özel bir konseptle hazırlanan Maslak satış yerinde, bin metrekare alanda IS, GS, LS, NX, RX ve RC modelleri beğeniye sunulacak

Lexus Amerika’da çok sevildiğini, birçok ailenin çocuklarına Lexus ismini verdiğini anlatan Bozkurt, “Bu titizliği Başkanımız Akio Toyoda da devam ettiriyor. Başkan Toyoda, Lexus üretiminin bütün aşamalarını takip ediyor ve bizzat kendisi otomobili test etmeden üretime geçilmiyor. Bunun dünyada başka bir örneği olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu.

HİBRİT DE SATACAK
Kurulduğu 1989 yılından bu yana 8 milyon araç satan Lexus’un satışları içinde hibrit motorlu araçların payı 1 milyon adeti buldu. Yeni modellerinde de hibrit motorlar kullananan marka, yüksek hacimli konvansiyonel motorlara sahip bu modelyerin hibrit versiyonlarını da Türkiye’de satacak.

Lexus olarak 2.0 litre ve daha yüksek hacimli motorların yer aldığı “süper premium” sınıfında yer alacaklarını aktaran Bozkurt, ayrıca hibrit modellerinin de satışa sunulacağını bildirdi.

Lexus satış yeri etkinlik merkezi olacak
Lexus için özel bir konseptle hazırlanan Maslak satış yerinde, bin metrekare alanda IS, GS, LS, NX, RX ve RC modelleri beğeniye sunulacak. 1989 yılından bu yana üretilen Lexus’un Maslak satış yerine gelenler, farklı bir deneyime de şahit olacak.

Ürettiği modeller ve sahip olduğu felsefeyle otomobil değil bir “yaşam felsefesi” sunan Lexus, İstanbul’daki satış yerinde düzenli etkinlikler de gerçekleştirecek. Böylece Lexus satış mağazasına gelen müşteriler, müzayedelerden sergilere kadar birçok faaliyete katılabilecek. Lexus kullanıcıları ayrıca Türkiye’ye yayılmış 60’a yakın noktada oluşturulan servis altyapısından yararlanabilecek.
Lexus, bir yıl içerisinde İstanbul dışında Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana’da da yeni satış mağazaları açmayı planlıyor.

SHOWROOMDAKİ İLK LEXUS’LAR

Lexus’un sportif sedan modeli IS, üçüncü jenerasyonuyla Türkiye’de beğeniye sunuldu. Lexus IS200t, 245 HP güç ve 350 Nm tork üretiyor. 100 kilometre/saat hızlanması 7 saniye olan IS200t, yarış pistlerinde uzun testlerden geçirildikten sonra şekillendirildi. IS200t’nin 66 bin 250 avrodan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Sedan otomobillere farklı bir bakış açısı getiren Lexus GS modeli 4 farklı donanım seviyesiyle satılacak. GS’nin Türkiye başlangıç fiyatı 76 bin 50 avro, 5.0 lt motora sahip spor versiyonu olan GS F modelinin fiyatı ise 233 bin 50 avro düzeyinde belirlendi.

Lexus’un LS600h hibrit versiyonu, 5.0 litrelik V8 benzinli motoru ile yüksek performans sunuyor. 445 HP güce sahip LS600h, uzun dingil mesafesine sahip modeliyle 313 bin 300 avro fiyata sahip.

İlk kez 2014 yılında üretilmeye başlanan Lexus’ın crossover modeli NX de kullanışlı ve sportif sürüşüyle öne çıkıyor. Lexus’un NX200t modeli, Türkiye’de 73 bin 360 avrodan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Lüks SUV segmentinin yaratıcısı Lexus RX, ilk kez tanıtıldığı 1998 yılından bu yana bir SUV aracın performansını ve premium sedan otomobilin sürüş konforunu bir araya getiriyor. RX 200t’nin başlangıç fiyatı 81 bin 900 avro iken, hibrit RX 450h 159 bin 250 avrodan başlayan fiyatlarla satılacak.

Lexus’un premium coupesi Yeni RC modeli ise yere yakın tasarımıyla dikkati çekiyor. F Sport donanım paketiyle Türkiye’de satışa sunulan Lexus RC200t 97 bin 30 avro , 467 HP güce sahip RC F’ın fiyatı ise 203 bin 100 avrodan satışa sunuluyor.

HALİL OKŞİT