modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Mazda 3 Power Sense Skyactiv-g 1.5 120 PS

0 183

Tasarım
Her nesliyle çekici olan Mazda3, selefine göre iddialı bir tasarıma kavuşmuş. KODO felsefesinin burada payı büyük. LED destekli Xenon farlar oldukça kışkırtıcı. Ağabeyi Mazda6’dan hatırladığımız geniş ızgaraya Mazda 3’te de yer verilmiş. Otomobilin genelinde oval hatlar kullanılmış. Ön çamurluk üstünden arkaya doğru uzanan keskin detay ise akıcı tasarımı desteklemiş. Çok kollu alaşımlı jantlar sporcu kimliğin göstergesi. Eğer bu tasarımı beğenmezseniz marka size bir jant seçeneği daha sunmuş. Arka bölüme doğru alçalan tavan ise bu sporcu kimliği destekleyen detaylardan. Selefine göre stoplar daha da inceltilmiş. Ayrıca selefindeki gibi içleri görünen stoplar yerine daha kaliteli görünen bir tasarım kullanılmış. Cam üstü spoyler ve köpek balığı anten, siyah difüzör ve krom egzoz arka bölümdeki sportif detaylar arasında. Aracın boyutlarına baktığımızda Mazda3; 4465 mm uzunluğa, 1795 mm genişliğe, 1450 mm yüksekliğe ve 2700 mm aks mesafesine sahip. Bu değerler ile yeni Mazda3 selefine göre 5 mm daha uzun, 40 mm daha geniş, 20 mm daha alçak ve 60 mm daha uzun dingil mesafesine kavuşmuş.

İç Mekan
Model içeride malzeme kalitesi ve ergonomi anlamında başarılı… Üç kollu direksiyon selefine göre daha sportif bir yapıya kavuşturulmuş. Gösterge panelinde hız ve devir saati orta kısma konumlandırılmış. Bu yerleşim şeklini Volvo V40 modelinden hatırlamak mümkün. Direksiyon üzerinde birçok kontrol kumandasına yer verilmiş. Bu sayede direksiyondan elinizi ayırmadan otomobilin özelliklerini kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca Head-Up display özelliği sayesinde hız ve aktif hız sabitleyici gibi birçok bilgiyi gözünüzü yoldan ayırmadan kontrol edebiliyorsunuz. Ön konsolun orta bölümünde dokunmatik özellikli bir ekrana yer verilmiş. Ekran çözünürlük açısından başarılı. Otomobiliniz ile ilgili bilgilere buradan erişmek mümkün. Ekran kullanımının kolaylaştırılması için orta konsola joystick yerleştirilmiş. Hemen yanına ise radyo sisteminin sesini kontrol eden bir tuş konumlandırılmış. Bu yerleşim şeklini de Audi A3’ten hatırlıyoruz. Eşya gözü konusunda kapı kenarlarında ve orta konsolda sunulan bardaklık alanları yeterli. En çok kullanılan vites önündeki eşya gözü de unutulmamış. Önde sunulan hacim yeterli seviyede. Arkada ise sadece orta koltukta oturan uzun boylu bireyler baş mesafesi konusunda sıkıntı yaşayabilir. Ek olarak omuzları geniş 3 bireyin arka koltukta rahatça oturamadığını da belirtmemiz gerekiyor. Modelin bagaj hacmi 364 litre. Bu değer ile selefine göre 24 litre daha geniş bir bagaj sunarken; rakipleri Astra HB ve Focus HB’i geride bırakıyor.

Motor
Otomobilde 1.5 litrelik Skyactiv-G motora yer verilmiş. 1496 cc hacmindeki bu motor 6000 d/d’de 120 PS güç, 4000 d/d’de ise 150 Nm tork değeri sağlıyor. 14.0:1 oranında sıkışma oranına sahip bu motor aracın 0-100 Km/s hızlanmasını 11.7 saniyede tamamlamasını sağlarken; maksimum 181 Km/s’lik hız değeri sağlıyor. Fabrika verilerine göre karma tüketim değeri ise 5.5 litre. Atmosferik olan bu ünite alt devirleri kesinlikle sevmiyor. Özellikle 3.500 devir bandından sonra canlanan bu ünitenin performansı yeterli. Test sırasında sakin kullanımlarda 7.5 litre; performanslı kullanımlarda da 9 litre gibi tüketim değerleri elde ettik.

Konfor & Yol Tutuş
Modelde orta sertlikte süspansiyonlara yer verilmiş. İnce yanaklı lastiklerle birleşen bu detay konfor konusunda zayıf kalabiliyor. Sert süspansiyonlar virajlarda en büyük yardımcınız. Direksiyonun da hisli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak en iyisi bu değil. Sınırları zorlanan Mazda 3 önden kayma yaşatabiliyor. Ses konusunda model yol, rüzgar ve motor sesini başarılı bir şekilde yalıtıyor. Koltukların yan destekleri başarılı. Özellikle virajlarda sizi iyi sararak koltukta sabit kalmanızı sağlıyor.

Güvenlik
Yeni Mazda 3, 2013 yılında girdiği çarpışma testlerinden 5 yıldız aldı. Kabini sağlam kalan modelin sürücünün göğüs ve iki kaval kemiği, yolcunun ise sol kaval kemiği dışında tüm uzuvlara maksimum koruma sağladığı görüldü. Yandan araçla çarpmalarda maksimum koruma sağlayan Mazda 3 sabit bariyer çarpmalarında ise göğüs bölgesine zayıf bir koruma sağlamış. arkadan çarpmalarda da kamçı etkisini en aza indiren model boyun bölgesine maksimum koruma sağlayarak Euro Ncap çarpışma testlerinden 5 yıldız almayı başardı.
arabam.com

Teknik Özellik
Teknik Özellikler
Motor: 1.5 Skyactiv-g
Motor Hacmi: 1496 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 120 Bg 6000 d/d
Maksimum Tork: 150 Nm 4000 d/d
Performans
0-100 km/s 11,7 s
Maksimum Hız: 190 km/s

Frenler
Ön: Hava Kanallı Disk
Arka: Disk

Yakıt Türü Benzin
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 6,8 lt
Şehir Dışı: 4,8 lt
Karma: 5,5 lt
Test: 7,5 lt
CO2 Emisyonu 129gr/km
Boyutlar
Uzunluk: 4465 mm
Genişlik: 1795 mm
Yükseklik: 1450 mm
Dingil Mesafesi: 2700 mm
Bagaj Hacmi: 364 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 51 lt
Boş Ağırlık: 1306 kg

Bir önceki makalemiz olan başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: