modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 : Peki; ne değişti?

0 209

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 : Peki; ne değişti?

Japon üreticinin Japonya’da Axela ismiyle satılan kompakt sınıf temsilcisi Mazda3, geçtiğimiz yıl yenilendi. Üçüncü nesliyle karşımıza çıkan Mazda3, Türkiye’de de özel bir hayran kitlesine sahip. Otomobil Türkiye’de hatchback ve sedan karoserler ile satın alınabiliyor. Motor seçeneği ise tek. Önümüzdeki dönemde aileye bir de dizel motorun katılması bekleniyor.

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 Tasarım
Mazda, uzun yıllardır tasarımı vasat bir otomobili pazara sunmadı. Yeni Mazda3 de çekici tasarıma sahip. Zoom Zoom tasarım felsefesinden KODO tasarıma geçilmiş. KODO, doğadaki pek çok objeden ilham alınmasına dayanan bir tasarım anlayışı. En üst donanım olan Power ile LED tipi gündüz farları alınabiliyor. Bu farların görünümü Xenon tipi standart farlarla çok iyi görünüyor. Büyük bir ağızı andıran radyatör ızgarası ön bölümü şıklaştırıyor. Otomobilin genelinde oval hatlar kullanılmış. Ön çamurluk üstünden arkaya doğru uzanan keskin detay ise akıcı tasarımı belirginleştiriyor. Genelde sedan otomobillerde hatchback kardeşe eklenmiş kuyruk çok belirgin olur. Mazda3 Sedan’da ise böyle bir rahatsızlık yok. Tasarım zorlanmadan sedana dönüştürülmüş ve yandan incelendiğinde şık görünüyor. Otomobilin arka kısmı da en az önü kadar güzel görünüyor. İnce stoplar marka kimliğini vurguluyor. Plakalığın iki yanındaki kat izleri de bu görünümü desteklemiş. Mazda3 Sedan 4585 mm uzunluğa, 1795 mm genişliğe ve 1450 mm yüksekliğe sahip. Bu segmentteki rakiplerinden Hyundai Elantra ölçüleri ile Mazda3’ten küçük kalıyor.

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 İç Mekan
Mazda3 yenilenirken ağırlıklı olarak iç mekan kalitesine odaklanılmış. Bunun yanında sportif görünümden de taviz verilmemiş. Yeni 3 kollu direksiyon şık görünüyor. Gösterge panelinde hız ve devir saati orta kısma konumlandırılmış. Pek çok işlem direksiyon üzerindeki tuşlar yardımıyla yapılıyor. Ancak bu bölümü hızlı kullanabilmek için alışkanlık şart. Orta konsolun en üstünde Mercedes-Benz modellerini andıran dokunmatik bir ekran bulunuyor. Bu ekran için de sonradan eklenmiş gibi görünüyor eleştirisini yapabiliriz. Ancak ekranın çözünürlüğü başarılı. Ekranı hem dokunarak hem de vites kolunun ardındaki joystick ile kontrol edebiliyorsunuz. Bu kısım Audi modellerini fazlasıyla andırıyor. Göstergelerin ardından Peugeot 3008 ve 5008 modellerindekine benzeyen bir head-up display sistemi bulunuyor. Motor çalıştırıldığında plastik bir parça açılıyor ve bazı bilgiler bu parçaya aktarılıyor. Ön bölümdeki yaşam alanı başarılı. Eski modeldeki kavisli kokpit terk edildiği için özellikle orta konsola yakın bacaklar rahat ediyor. Arkada ise yine eski modele göre gelişim kaydedilmiş. Yine de bu segmentte daha iyi diz mesafesi sunan modeller mevcut. Modelin bagaj hacmi 419 litre. Bu hacim hatchback kardeşine göre yaklaşık 50 litre daha fazla.

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 Motor
Mazda3 Türkiye’de 1.5 litre benzinli tek motor seçeneği ile satılıyor. Avrupa pazarlarında ise bu motorun yanında iki farklı güç çıkışı sunan 2.0 litre benzin ve 2.2 litre dizel motorlar bulunuyor. 1496 cc hacmindeki Skyactiv-G motor 6000 devirde 120 PS güç, 4000 devirde ise 150 Nm tork üretiyor. 14.0:1 oranında sıkışma oranına sahip bu motor aracın 0-100 Km/s hızlanmasını 11.6 saniyede tamamlamasını sağlarken; maksimum 185 Km/s’lik hız değeri sağlıyor. Fabrika verilerine göre karma tüketim değeri ise 5.5 litre. Test ettiğimiz model 6 kademeli otomatik şanzımanla donatılmıştı. Zaten alt devirleri sevmeyen motorun otomatik şanzımanla birleşimi ne yazık ki çok etkileyici değil. Özellikle ilk hızlanmalarda sıkıntı yaşanıyor. Artan devirle birlikte performans değerleri bir nebze olsun iyileşiyor. Ancak bu yakıt tüketimini yükseltiyor. Test ortalamamız sakin kullanımlarda 7.4 litre dolaylarındaydı.

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 Konfor & Yol Tutuş
Mazda3 Sedan’da orta sertlikte süspansiyonlar kullanılmış. Sistem genel anlamda darbeleri başarıyla emse de ince yanaklı lastikler konforun düşmesine yol açıyor. Özellikle arka süspansiyonların bir miktar sesli çalıştığını belirtmeliyiz. Sistem gerçek performansını ise yol tutuş konusunda gösteriyor. Mazda3 Sedan iyi yol tutan bir araç. Hızlı dönüşlerde karoser bir miktar kayma yatayda ilerleme eğilimine giriyor. Direksiyon genelde hisli ancak yeterince hızlı değil. Koltukların yan destekleri başarılı. Özellikle virajlarda sizi iyi sararak koltukta sabit kalmanızı sağlıyor.

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 Güvenlik
Yeni Mazda 3, 2013 yılında girdiği çarpışma testlerinden 5 yıldız aldı. Kabini sağlam kalan modelin sürücünün göğüs ve iki kaval kemiği, yolcunun ise sol kaval kemiği dışında tüm uzuvlara maksimum koruma sağladığı görüldü. Yandan araçla çarpmalarda maksimum koruma sağlayan Mazda 3 sabit bariyer çarpmalarında ise göğüs bölgesine zayıf bir koruma sağlamış. arkadan çarpmalarda da kamçı etkisini en aza indiren model boyun bölgesine maksimum koruma sağlayarak Euro Ncap çarpışma testlerinden 5 yıldız almayı başardı.

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 Teknik Özellik

Motor: 1.5 Skyactiv-g
Motor Hacmi: 1598 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 120 Bg 6000 d/d
Maksimum Tork: 150 Nm 4000 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma 11,6 s
Maksimum Hız: 185 km/s

Frenler
Ön: Hava Kanallı Disk
Arka: Disk

Yakıt Türü Benzin
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 6,8 lt
Şehir Dışı: 4,8 lt
Karma: 5,5 lt
Test: 7,4 lt
CO2 Emisyonu 129 gr/km
Boyutlar
Uzunluk: 4585 mm
Genişlik: 1795 mm
Yükseklik: 1450 mm
Dingil Mesafesi: 2700 mm
Bagaj Hacmi: 419 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 51 lt
Boş Ağırlık: 1295 kg
Lastik Boyutu: 215/45 R 18

Bir önceki makalemiz olan volkswagen'de hibrit dönemi başladı başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: