modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Mazda Mini Crossover CX-3, 2015’de Yollarda

1 127

Son yıllarda popülaritesini artıran şehiriçi crossover otomobil akımına Mazda da kayıtsız kalmadı. Japon üreticinin geliştirdiği crossover modeli CX-3 2015 yılında satışa sunulacak.

Mazda CX-3, segmentinde Nissan Juke, Skoda Yeti, Peugeot 2008, Opel Mokka ve yine önümüzdeki yıl yollara çıkacak Jeep Renegate, Honda HR-V gibi güçlü rakipleri olacak. Tasarım olarak Mazda’nın en son uyguladığı KODO tasarım dili kullanılan CX-3, firmanın B segmentinde yer alan Mazda 2’nin platformunun üzerine inşa edildi.

Basına sızan casus fotoğraflara göre yeni CX-3, Mazda 2’nin krikoyla yükseltilmiş versiyonu olarak tanımlansa yeridir. Ayrıca dış görüntüsü sadece daha alçak olan kardeşinden değil orta büyüklükteki CX-5’ten de esintiler taşıyor. CX-3, yeni 2 serisiyle birlikte, daha hafif materyaller ve daha verimli aktarma organları ile geliştirildi. Bu sayede daha hafif olacak otomobil, rakiplerinin yanı sıra pazardaki daha az yakıt tüketen modellerle de mücadele edebilecek.

Ülkemize getirilecek motor tipi konusunda henüz bir bilgi yok, ancak otomobilde SKYACTIV teknolojisine sahip turbo beslemeli 1.3 litre benzinli ve 1.6 litre dizel motorlar bulunacak. Benzinli motorlar 100, 120 ve 165 HP güç üretirken, dizel motor ise 120 ve 150 HP güç üretecek. CX-3’te 6 kademeli manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri yer alacak. Mazda CX-3’ün Avrupa’daki satış fiyatı 20 bin doların altında olacak.

Bir önceki makalemiz olan Honda Civic 1.6 Executive başlıklı makalemizi okudunuz mu?

1 yorum
  1. Vipgo Kayseri

    […] Mazda CX-3, segmentinde Nissan Juke, Skoda Yeti, Peugeot 2008, Opel Mokka ve yine önümüzdeki yıl… Mazda Mini Crossover CX-3, 2015′de Yollarda […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: