modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Mazda’nın yeni patent görüntüleri yeni spor modeli işaret ediyor!

RX serisine yeni bir üye mi geliyor?

0 191

Japon otomobil üreticisi Mazda cephesinden son zamanlarda yeni nesil bir RX serisi araç söylentileri gelmeye devam ediyor. Mazda’nın yine son zamanlarda aldığı bazı patentler de bu söylentileri kuvvetlendiriyor.

Firmanın bu haftaki patent görüntülerine baktığımız zaman da spor bir coupe otomobilin gövde tasarımı ile ilgili detayları görüyoruz. Hemen aşağıda yer alan bir başka teknik resim şeklindeki patent görüntüsü de aracın arka kısmının mekanik detaylarına iniyor.

Fakat bu patent görüntüleri, aracın mekanik kısımlarını gösterdiği için bu aracın benzinli mi dizel mi veya hibrit/elektrikli mi olacağı gibi konularda herhangi bir ipucu yakalayamıyoruz. Tek ufak ipucu ise aracın orta kısmında bir şaft tünelinin yer alacak olması oluyor. Fakat bildiğiniz üzere elektrikli araçlarda bile, kablo vs. geçirmek için şaft tüneli gibi yapılar görmek mümkün. Bu yüzden bu ipucunun geçerliliği tartışılabilir.

Ayrıca geçtiğimiz yıl Mazda’nın bir spor otomobilin ön kısmını gösteren teknik resim patent görüntüleri de ortaya çıkmıştı. Yani Mazda’nın yeni bir spor otomobil hazırlığında olduğuna artık kesin gözüyle bakmamızda bir sakınca yoktur diyebiliriz.

Ayrıca bu patent görüntülerindeki aracın arka kısmı, firmanın 2015 yılında ortaya koyduğu RX-Vision adlı konsept spor otomobilin arka kısmına benzerlik gösteriyor. Yani gerçekten RX serisine RX-9 gibi bir yeni üyenin gelişine tanık olma ihtimalimiz söz konusu.

Rotary motor konusunda da kısa bir açıklama yapmamız gerekirse Mazda, RX-8 gibi efsanevi bir modelinde kullandığı rotary motoru artık bir menzil uzatıcı (range extender) olarak kullanıyor. Örneğin MX-30 adlı elektrikli crossover modeldeki elektrik motoru, ufak bir benzinli rotary motor tarafından destekleniyor ve daha iyi bir menzil ortaya konuyor. Bu yeni Mazda spor otomobilinde de aynı motor sistemini görebiliriz.

Bir önceki makalemiz olan Toyota, bir uzay mekiğini andıran Prius PHV konseptini sergiledi başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.