modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Mercedes-Benz CLA180 CDI : Kalbi Fransız

0 36

CLS serisinin alternatifi olarak görünen CLA piyasaya çıktığı ilk andan itibaren özellikle tasarımıyla dikkat çekti. Ailenin 1.6 litre benzinli motorunun gücü arkasına alan modelin Türkiye şartlarında akaryakıt fiyatları sebebiyle satış rakamları törpüleniyordu. Marka bunun üzerine Renault ile olan ortaklığı doğrultusunda 1.5 litre dizel üniteyi CLA modelinde de sunmaya başladı.

Mercedes-Benz CLA180 CDI Tasarım
A serisine hatırlatan ön yüz, petek şeklindeki ızgara ve nikelaj detaylar ile şık kılınmış. Mercedes modellerinden alışık olduğumuz büyük logo ızgara üzerinde yerini almış. Kaput üzerinde ve tamponda bulunan keskin çizgiler modeli agresif bakışlara kavuşturmuş. LED destekli gündüz farları bu bölüme ayrı bir hava katmış. Yan bölümde keskin hatlar ve çok kollu jant grubu ile sportif ruh desteklenmiş. Bu otomobilde CLS serisini çağrıştıran en önemli detay ise arka stoplar oluyor. Bagaj çizgisi de bu iddiayı destekliyor. Sportiflik anlamında modele artı katan “U” şeklindeki bagaj ağzı buraya yükleme yapılırken sıkıntı oluşturabilir. Boyutlarına baktığımızda Mercedes CLA 180, 4630 mm uzunluğa, 1777 mm genişliğe, 1432 mm yüksekliğe ve 2699 mm aks mesafesine sahip. Bu değerler ile rakibi A3 sedandan 174 mm daha uzun, 19 mm daha dar, 16 mm daha yüksek, 62 mm daha fazla dingil mesafesine sahip.

Mercedes-Benz CLA180 CDI İç Mekan
Kardeşi A serisi rüzgarları iç mekanda da kendini gösteriyor. Direksiyon, havalandırma kanalları tamamen aynı. Okunaklı gösterge panelleri başarılı. Panelin ortasındaki ekrandan ise yol bilgisayarı notlarına ulaşabiliyorsunuz. Orta konsoldaki ekran sonradan eklenmiş hissini çağrıştırıyor. İlk makyajla ekranın çözünürlüğünün ve işlevinin güncellenmesi şart. Orta konsoldaki joystick kumanda yardımıyla buraya erişim mümkün. Geri park kamerası olarak da kullanılabilen ekran müzik sistemi kapalıyken vitesi “R” konumuna getirdiğinizde çalışmıyor. Küçük bir detay ancak büyük eksiklik. Küçük eşya gözü konusunda Mercedes-Benz CLA 180 cüretkar. Bunu özellikle vites topuzunu direksiyon arkasına taşımaya borçlu. Kapı iç cepleri de bu konuya destekçi. Önde sunulan alan yeterli. Ancak arkada sunulan baş mesafesi alçalan tavan çizgisi sebebiyle uzun boylu yolcuları rahatsız edecektir. Bagaj bölümünde ise arka alanın dar yapısının aksine CLA rakibi A3 sedana 45 litre fark atarak 470 litre gibi büyük bir hacmi size sunmayı başarıyor. Fakat yükleme ağzı sebebiyle bagajın kullanımı çok kolay değil.

Mercedes-Benz CLA180 CDI Motor
Mercedes-Benz CLA180’de 1.5 litre motora yer verilmiş. 4000 d/d’de 109 PS güç üreten ünite 1750 ile 2500 devir bandı arasında 205 Nm tork değeri sağlıyor. 7 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilen ünite, 0-100 Km/s hızlanmasını 11.9 saniyede tamamlarken maksimum 205 Km/s hız değerine sahip. Fabrika verilerine göre karma tüketim değeri ise 5.1 litre olarak belirlenmiş. Alt devirlerden itibaren gücü hissettiren ünite ile sakin kullanımlarda 6.2 litre, performanslı kullanımlarda ise 7.4 litre gibi değerlere imza attı.

Mercedes-Benz CLA180 CDI Konfor & Yol Tutuş
Mercedes-Benz CLA 180 CDI’da sert süspansiyonlara yer verilmiş. Bu durum aracın konfor başlığını törpülemiş. Ancak modelin yol tutuş karakterine artı katmış. Hisli direksiyonla da birleşen bu avantaj virajlarda elinizi kuvvetlendiriyor. Modelin sınırları zorlandığında ilk kaymayı önden gerçekleştiriyor. ESP bu duruma anında müdahale ederek sizi rayınıza oturtuyor. Yalıtım konusunda sınıf ortalamalarında bir performans sunan CLA 180, yüksek devirlerde motor sesini kabine yansıtıyor. Ön yolcularda sıkıntı yaşanmazken arka bölümdeki misafirler düşük tavan yapısı sebebiyle sorun yaşıyor.

Mercedes-Benz CLA180 CDI Güvenlik
Model 2013 yılında girdiği testten 5 yıldız almayı başardı. Önden çarpmalarda sürücünün göğüs yolcunun ise sol kaval kemiği dışında tüm uzuvlarına maksimum koruma sağlayan model, yandan araç ile çarpmalarda tüm eklemlere maksimum koruma sağlamıştır. Sabit bariyer çarpmalarında ise göğüs bölgesine sınırlı bel bölgesine ise yeterli koruma sağlamasıyla dikkat çeken model arkadan çarpmalarda da boyun bölgesine tam koruma sağlamıştır.
Mercedes-Benz CLA180 CDI Teknik Özellik

Motor: 1.5 CDI
Motor Hacmi: 1561 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 109 Bg 4000 d/d
Maksimum Tork: 260 Nm 1750-2500 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma 11.9 s
Maksimum Hız: 205 km/s

Frenler
Ön: Hava Kanallı Disk
Arka: Disk

Yakıt Türü Dizel
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 6 lt
Şehir Dışı: 5,1 lt
Karma: 4,1 lt
Test: 6,2 lt
CO2 Emisyonu 108 gr/km
Boyutlar
Uzunluk: 4630 mm
Genişlik: 1777 mm
Yükseklik: 1432 mm
Dingil Mesafesi: 2699 mm
Bagaj Hacmi: 470 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 50 lt
Boş Ağırlık: 1430 kg
Lastik Boyutu: 215/55 R 16

Bir önceki makalemiz olan Citroen C4 Cactus 1.6 e-HDi Shine : Farklı olma çabası başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: