modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

MINI Cooper S Coupe

0 29

MINI Cooperlar her daim insanların gönlünde taht kurmuştur. Kasasının boyutu, stili, üstün yol tutuşu. Harika bir iç tasarıma sahip olmalarının yanı sıra yakıt tasarrufu konusunda da iyi olmaları onları daha da farklı kılıyor.

MINI Cooper S Coupe
Fotoğrafı göster
MINI Cooper S Coupe, oldukça iddialı bir dış görünüşe sahip. Kaputun üzerinde bulunan ızgaralar, hafif alaşımlı jantlar ve spoiler. Bütün bunlar araca sportif bir görünüm kazandırarak coupe otomobil görünümünü tamamlıyor. MINI Cooper S Coupe, Cooper S’ e göre daha basık bir tavana sahip. Yarış otomobili şeritlerini de üzerinden eksik etmeyen MINI Cooper S Coupe, kendine agresif bir hava katmış.
Araç bildiğimiz MINI Cooper’n şasesi üzerine oturtulmuş tam bir coupe. MINI Cooper S Coupe, her zaman ki klasik Cooper iç tasarımını değiştirmemiş ama ufak detaylara yenilikler yapılmış; spor göstergeleri yine araç içinde en göze hoş gelen bölüm. Aracın, yüksek yan destekli spor koltukları oldukça etkileyici, her zamanki duvar saati büyüklüğünde olan hız göstergesi ise orta konsolun üst kısmındaki yerini almış. Bu estetik olarak çok hoş gözükse de kullanım esnasında pek pratik değil. Yine orta konsolun alt kısmında, cam açma-kapatma şalterlerin yanş sıra hareketli spoiler da açıp kapatmak içinde şalter bulunuyor. Yine aracın ilginç bir detayı da bu spoiler, manuel olarak da açıp kapatılabiliyor ve aynı zamanda hıza da duyarlı olarak kendiliğinden açıp kapatılabiliyor. Araç, tam bir coupe diyebiliriz. Araçta sadece iki koltuk olması bagaj hacmini büyütmüş. Sadece iki koltuk bulunması aracın içini daha da ferahlatıyor. Ayrıca, koltukların arasında çanta koyacak genişlikte bir alan bulunuyor.
Peki ya kaputunun altında neler gizli bu göz alıcı otomobilin. Araçta, dört yıldır yılın motoru seçilen şampiyon bir motor bulunuyor. Dört silindirli 1.6 litre twin-scroll turbo motora sahip otomobil, 184 hp güçle görünümüne eşit olarak etkileyici bir performans ortaya koyuyor. 240Nm torka sahip aracın maksimum hızı ise 240 km/s. Motor gerçekten performans anlamında iyi. Çıkardığı ses hem sizi hem de dışarıdaki insanları etkileyecek seviyede olduğunu söyleyebilirim. Start/Stop teknolojisinin de kullanıldığı araçta, değiştirme göstergesi en iyi vites zamanını göstererek maksimum tasarrufu elde etmenizi sağlıyor. Aracın ortalama yakıt tüketiminin 5,8lt/100km olmasına rağmen bu oran sadece şehir içinde 7.3lt ile 8.9lt arasında değişkenlik gösteriyor. Size muhteşem bir spor otomobil deneyimi yaşatan araç, gençler hedef alınarak yapılmış olmasına rağmen, insana kendini yirmili yaşlarının başında hissettirerek orta yağ grubunu da göz kırpıyor. Bu aracın cabrio modelinin ise seneye yollardaki yerini alması bekleniyor.

Motor özellikleri 4 silindir
Motor Hacmi 1598 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 5.500 dev/dak’da 184 bg
Maks. tork/devir 1.600-5.000 dev/dak’da 240(260)Nm
Azami hız 230 [224] km/sa
Hızlanma 0-100 km/sa 6.9 [7.1] sn
Hızlanma 80-120 km/sa (4. / 5. vitesler) 5.5 / 6.9 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 7.3 [8.9] lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5 [5] lt/100km
Yakıt tüketimi (kombine) 5.8 [6.4] lt/100km
CO2 emisyonu 136 [149] gr/km
Depo hacmi 50 lt
Yüksüz ağırlık (EU)¹ 1,165 [1,190] kg
Maks. izin verilen ağırlık 1,455 [1,480] kg
Bagaj kapasitesi (min. – maks.) 280 lt

Bir önceki makalemiz olan Mokka ECOTEC - Opel Mokka ECOTEC başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: