modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Nissan Juke 1.6 CVT oto inceleme

0 433

nissan_juke_1_6i_turbo_xtronic_cvt_large_23813

Nissan Juke, sevimli çizgileriyle dikkat çekme konusunda tam bir usta. Aracın 1.2 lt’lik turbo benzinli ve 1.6 lt’lik dizel motor seçenekleri sadece manuel şanzımanla satılıyor. Otomatik şanzıman ise sadece 1.6 lt’lik benzinli motorla alınabiliyor. Bakalım bu sevimlilik abidesi, 1.6 lt 117 HP’lik benzini motoru ve CVT otomatik şanzımanıyla nasıl olmuş?

Bu versiyonun satış fiyatı 55 bin 990 TL’den başlarken talep edilen ekstralarla birlikte bu rakam 75 bin TL’nin üzerine çıkabiliyor. Elde ettiği yüksek başarıları ilk günden itibaren kesintisiz bir şekilde sürdürmeye devam eden Qashqai’nin kardeşi olan Juke, ülkemizde de ilgi görmeyi başardı ve yeni tasarımıyla bunu zorlanmadan daha da ileriye götüreceğini düşünüyorum.

Önceki versiyonun yüzü bazı otomobil tutkunları tarafından eleştiri almıştı. Bu eleştirileri dkkate alan Nissan yönetimi otomobilin yüzünü önemli ölçüde değiştirdi. Özellikle farların değişimi ile birlikte ortaya daha iyi görünen daha agresif bakışlı bir araç çıktı. Bu da erkek müşterilerin Juke‘a olan ilgisini arttırdı. Ancak bunu yaparken görünen ana karakterinden de ödün vermedi.

Tasarımı farklı

Dış tasarımı birçok araçtan farklı olan Juke,yaşam alanında da eğlenceli görünmeyi tercih ediyor. Fakat her yerin renklendirilmiş olması çok hoş değil. Çünkü biraz daha sakin renkleri tercih eden bir kullanıcıyım. Sarı renklerin baskınlığı fazlasıyla dikkat çekici. Bu nedenle en azından yaşam alanı biraz daha sakin olabilirdi.

İç mekanın kullanımı açısından ise önemli bir sıkıntı yaşamadım. Ancak bazı kumanda elemanları ilk başlarda biraz alışkanlık süresi istiyor. Bu aracı tercih edecekler, arka tarafta sunulan yaşam alanının biraz küçük olduğunu akıllarda tutmalı. Renkler dışında yaşam alanı tasarımını genel olarak sevdiğimi de dile getirmem gerekiyor. Otomobillerin tamamının neredeyse birbiri ile aynı olduğu bir dönemde sadece biraz farklılık bile beni mutlu eden bir şey.

Bakalım sürüş karakteri nasıl? Ön kaputun altında yatan 1598 cc hacmindeki benzinli ünite, 6000 d/d’de 117 HP güç ve 4000 d/d’de 158 Nm tork üretiyor. Uzunluğu 4135 mm ve ağırığı 1205 kg olan bir araç için vence zaten bu seviyedeki performans verileri yeterli: Hız sınırlamalarına uyulduğu sürece istenen ataklığı her zaman sunuyor. Fabrika verilerine göre aracın ulaşabileceği maksimum hız 170 km/s. 0-100 km/s hızlanmalarda ise test aracımız yol ortalamalarını yakalıyor. Fabrika verilerinde 100 km/s hıza ulaşması için 11.5 saniyenin yeterli olduğu belirtilirken, yapılan ölçümlerde bizim elde ettiğimiz sonuç 11.9 saniye oldu.

Kombinasyon iyi

Benzinli motor ile otomatik şanzıman kombinasyonu arayanların en önemli kriterlerinden biri yakıt tüketimi olacaktır. Bu konuda Juke‘ta karşılaşacağınız rakam 100 km’de 7.6 lt olacak. Tabi ki bu rakam, karma yol şartlarında gerçekleşiyor. Yani sadece şehir içi ve kalabalık trafikte kullanıyorsanız bir litre kadar fazla bir tüketimle karşılaşabilirsiniz. Nissan Juke, “küçük SUV” adlandırmasının en önemli artısını, zorlanmadan ilerleyebildiği hafif arazi şartlarında gösteriyor. Anak 18 inçlik jantlar nedeniyle test aracımızla bu tür kullanımları fazla yağmak istemeyebilirsiniz. Test aracımız yol tutuş ve sürüş konforu açısından sıkıntı yaşamadığımız araçlardan biriydi.

Görüş açıları konusundaysa özellikle kısıtlı ön görüş nedeniyle şehir içinde biraz daha dikkatli olmamız gerekti. Yönlendirme kabileyi açısından bakıldığındaysa direksiyondaki boşluklar nedeniyle daha iyi çalışan bir sistemi hak ettiğini söyleyebilirim. Sürekli değişken oranlı otomatik şanzıman türünün tipik karakterini burada da sergiliyor. Yüksek hızlara çıkıldığında biraz gürültülü. Bunun yanında vites değişimleri özellikle performanslı kullanımlar arasında fazlaca hissediliyor. Bu tip bir şanzımandan beklenebilecek her şeyi zorlanmadan yapıyor. Ara hızlanmalar konusunda da tam beklediğimiz ve istediğimiz sonuçlar elde etti.

Kaynak: AutoShow

Bir önceki makalemiz olan saxo 1.5 d ile istanbul antalya yolculuğu başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: