modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Nissan Juke Nismo

0 100

Otomobil- modifiye meraklılarının aşina olduğu Nismo, Nissan’ın sevimli- cesur crossover Juke ile sonunda ülkemiz ve Avrupa pazarına ayak bastı.

Nissan Juke Nismo
Fotoğrafı göster
Nissan’ın sınıflar arası crossover Juke, markanın motor sporları ve performanslı otomobillerinin modifikasyonuna bakan Nismo’nun sonunda ilgisini çekti. ilgisini çekti diyorum çünkü bugüne kadar Nismo ağırlıklı olarak Skyline GT-R, Z.. . gibi markanın yüksek performanslı göz bebekleriyle çalışıyordu.

Bu ilginin en büyük sebebi, Juke satışa sunulduktan hemen sonra sınırlı sayıda üretilen “sınıflar arası süperspor” versiyonu R. Juke R GT-R ile aynı motoru paylaşarak sıra dışı performansıyla tüm otomobil dünyasının ağzını açık bırakmıştı. Ama büyük bölümümüz için bu sevimli canavar, uçuk satış fiyatının da etkisiyle (yaklaşık 600.000 USD) sadece bir hayal olarak kaldı. Marka durumu fark etmil olacak ki modeli , Nismo departmanına daha ulaşılabilir bir versiyon hazırlaması için emanet etme kararı almış.

Juke Nismo iki farklı seçeneğe sahip,aynı motora sahip olan modellerden birincisi iki çeker ve manuel, diğeri de dergimize test için konuk olan CVT şanzımanlı dört çeker versiyon. Nismo, Juke’a 1.6 Lt 200 bg gücünde bir motor, içeride ve dışarıda sportif tatlar ve ufak değişikliğe uğramış şasi kazandırmış. Aero Pack olarak isimlendirilen dışı paket, tamponlar, arka tavan üstü spoyler, difüzör, yan marşpiyel ve 18 inçlik çift renkli jantları kapsıyor. Aracın tüm renk seçeneklerinde sunulan kırmızı yan aynalar ve dört yanında bulunan kurmızı şeritler Juke un en ilgi çekici yanlarından biri.

içeride ise alcantara kaplı Nismo etiketli spor koltuklar ve direksiyon dışarıdaki tüm farklılıklara bütünleşiyor. Yola çıktığınızda otoyol kullanımlarında bile sekerek ilerliyorsunuz, elden geçirilen süspansiyon ve şasi virajlara korkmadan girmenizi sağlıyor. Bunda direksiyon sisteminin küçük hareketlerle net bir şekilde çalışmasının da etkisi büyük.

200 beygirlik motorun gücü kullanıcıyı tatmin ediyor fakat CVT şanzıman ile araçta bir kopukluk bağlıyor. Üst devirlerde ve vites küçültürken araç birden cazibesini yitirmeye başlıyor. Çift debriyajlı bir şanzıman kesinlikle sürüşü daha keyifli hale getirir. Bir eleştiri de sportif seslerden yoksun egzoz sistemine, tünele veya kapalı otoparklara girdiğinizde hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Normalde güç aktarımı ön tekerleklere yapılırken, arka tekerlere de gücü aktardığınızda kayma eğilimlerini neredeyse tamamen kaldırıyorsunuz ve hızlı çıkışlarda etkisini rahatlıkla anlıyorsunuz.

CVT şanzımanlı dört çekerli model 129 bin 900 TL iken, iki çeker manuel şanzımanlı model 98 bin 900 TL’ lik fiyatıyla kendine daha yakın hissettiriyor. Fiyatın yüksek olmasındaki en büyük etken 1.6 litrelik hacmi biraz gecen motor..

Artılar: direksiyon tepkileri, ateşli sıra dış görünüm, süspansiyon
Eksiler: CVT şanzıman tüm keyfi yok ediyor.

Nissan Juke Nismo 4WD

Motor: 1618 cc 4 silindirli turbo benzinli
Güç: 200 HP 6000 d/d
Tork: 250 Nm 2400-4800 d/d
Şanzıman: 7ileri CVT
0-100km/s: 8.2 sn
Maksimum Hız: 200 km/s
Tüketim : 7.4 Lt /100 km (ortalama)
Fiyat: 129.900 TL

Bir önceki makalemiz olan Mokka ECOTEC - Opel Mokka ECOTEC başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: