Renault’nun kompakt SUV segmentindeki yeni oyuncusu “Matador” Kadjar, yaz sıcaklarından bu yana Türkiye’de satışta. Peki daha önce bir kez daha test ettiğimiz Renault Kadjar, sürücüsüne neler vaad ediyor?

DIŞ TASARIM CAZİP

4.449 santimetre uzunluğundaki, 1.607 santimetre yüksekliğindeki ve 1.836 santimetre genişliğindeki Kadjar, dıştan bakıldığında oldukça heybetli bir görünüme sahip. Krom cam çerçevelerinin altında güçlü omuz çizgilerinin göz kırptığı crossoverın derin ve etkileyici bakan projeksiyon tipi farları aracın güçlü görünümünü pekiştiriyor.

Ön plakalığın oldukça aşağıda konumlandırıldığı Kadjar’da, biraz yüksek kasislerden veya düzensiz kazı alanlarından geçerken dikkatli olmak gerektiğini hatırlatalım.

Ön kaput kapağı da hafif aralıkmış görünümü veren Kadjar’ın tavana doğru heybetli şekilde uzanan büyük ön camı aracın aerodinamik yapısına katkıda bulunuyor.

Aracın arka kısmına geçtiğimizde bizi dörtlülerin, stop lambalarının ve arka farların bir arada toplandığı 3 boyutlu hissi veren şık bir far grubu karşılıyor. Nissan Qashqai ile aynı platformu paylaşan Kadjar’ın kısaltılmış arka camı hatchback bir otomobili andırsa da geri görüşe herhangi bir olumsuz etki yapmıyor.

Arka camın üzerindeki spoyler, özellikle hızlı sürüşlerde aracın yol tutuşunu güçlendiriyor.

İÇ TASARIMDA TARTIŞMALI ALANLAR

Kadjar’ın kabinine girdiğimizde bizi sade bir iç tasarım karşılıyor. Deri ve plastik trimlerde yumuşak malzemelere yer verilen iç mekân yine de üst düzey kalite algısı yaratmada eksikler taşıyor.

Özellikle orta kısımdaki dokunmatik ekranın yerleştirildiği siyah düz alandaki sadeliğin gereğinden çok “basitlik” seviyesinde olduğu söylenebilir. Bu hâliyle, Kadjar’ın bilgi-eğlence ekranı Dacia Duster modeliyle “ortaklık” gösteriyor.

Parlaklık ayarları kullanıcısı tarafından yapılabilen dijital gösterge paneline sahip ilk Renault modeli olan Kadjar, ön gösterge paneli için dört farkı görüntüleme ve beş farklı renk seçeneği sunuyor.

Bu değişikliklerin tümü, 7 inçlik dokunmatik ekran üzerinden kontrol edilebiliyor.

Üzeri şık bir siperlikle kapatılan dijital ön gösterge panelinde kadranın iki yanında iri baklalar halinde yakıt seviyesi ve motor devri izlenebiliyor.

Kadjar’ın Icon donanım seviyesinde R-Link bilgi-eğlence sistemi standart.

Üç kollu deri direksiyonu üzerindeki kontrol tuşlarının kullanımının rahat olduğu Kadjar’da, radyo kontrolleri mevcut Renault modellerindeki gibi direksiyon simidinin arkasındaki göbeğe entegre kutucuktan yapılıyor. Renault, bir türlü daha pratik uzaktan kumanda geliştiremedi. Bari sesli sisteme geçsin de fark yaratsın.

Araçtaki koltuklar (Aracımızda 5.500 TL değerinde deri koltuk paketi bulunuyordu) hem sürücünün hem de yolcuların konforlu yolcuklar yapmasına olanak sağlıyor. Kadjar’ın arka koltukları geniş diz ve baş mesafesi sunuyor. Özellikle, Icon donanım paketinde opsiyon olarak sunulan panoramik cam tavan, arka yolcular için ferah yolculuklar vaad ediyor. Arka yolcuların konforu için koltukların ortasında açılıp-kapanabilen bir kol dayanağı da bulunuyor.

Bagaj hacmini arttırmak adına arka süspansiyonların dikey değil de yataya yakın bir şekilde konumlandırılmış olması sürüş sırasında, özellikle virajlı yollarda arka yolcuların konforunda önemli derecede bir düşüş yaşanmasına neden oluyor.

MOTOR VE SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ

Renault Kadjar, Türkiye’de 130 hp’lik 1.2 lt benzinli, 110 hp’lik 1.5 dCi ve 130 hp’lik 1.6 dCi motorlarla satışa sunuluyor. 1.5 dCi motor seçeneği için EDC otomatik şanzıman alternatifi bulunurken; diğer motorlar 6 ileri manuel şanzıman ile satın alınabiliyor.

Bizim kullandığımız, 110 beygirlik 1.5 dCi dizel motora sahip Kadjar’ın sürücüsünü tatmin eden bir güç sunduğunu söyleyebiliriz. Renault dışında Nissan, Dacia ve Mercedes tarafından da kullanılan 1.5 dCi dizel motor, hem performans hem de yakıt tüketimi anlamında beklentileri karşılayabiliyor.

Fabrika verilerine göre 100 kilometrede 3.8 litre yakıt tüketen Kadjar ile 375 kilometre yol katettik ve karşımıza 100 kilometrede 5.5 litre gibi bir değer çıktı. Zaman zaman performanslı kullandığımız Kadjar ile 90 km/s gibi hızlarda daha düşük yakıt tüketim değerleri elde etmek mümkün.

Kadjar, Türkiye’de 4×2 ve 4×4 olmak üzere iki farklı seçenekle satışa sunuluyor.

BAGAJ

472 litrelik bagaj hacmine sahip Renault Kadjar’ın bagajına dört adet valiz kolaylıkla sığabiliyor. İki kademeli olarak kullanılabilen bagajın kıymetli eşyalarınızı koyabileceğiniz gizli bir bölmesi de bulunuyor.

Bagajda ayrıca, arka koltukların yatırılmasını sağlayan düğmelere yer veriliyor. Easy Break adı verilen bu sistem opsiyon listesinde yer alıyor. Bu sayede arka koltuklar kolaylıkla yatırılabiliyor.

FİYAT

Kompakt crossover Kadjar, Türkiye’de 72.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Touch ve Icon olmak üzere iki farklı donanım seçeneğinin bulunduğu Kadjar’ın opsiyon listesi de bir hayli kalabalık. Park yardımcısından, deri koltuk paketine kadar bir çok donanım ekstra ücretle alınabiliyor.

4×4 versiyonu yalnızca manuel şanzımanla satın alınabilen Kadjar’ın 4×2 versiyonu EDC şanzımanla da tercih edilebiliyor.

RAKİPLER

Popülerliği hem Avrupa’da hem de Türkiye’de gün geçtikçe artan küçük ve kompakt crossover sınıfında farklılaşanlar öne çıkmaya başladı. Başta segment lideri Nissan Qashqai olmak üzere Renault Kadjar; Hyundai Tucson, Volkswagen Tiguan, Fiat 500X, Jeep Renegade gibi modellerle rekabet ediyor.

Önümüzdeki yıl Honda HR-V gibi yeni ve güçlü bir oyuncunun daha katılacağı rekabette, 5 aylık dönemde 2.149 adet satan Kadjar zirveyi hedefliyor.

Bu hedef için Kadjar’ın elindeki en güçlü kart, dizel-otomatik versiyonlarının bulunması.

KİMLER ALIR?

Kadjar, geniş iç hacim ve büyük bagaj arayanların yanı sıra düşük yakıt tüketimiyle öncelikle uzun yolculuklara çok çıkan çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir araç.

Dizel motora rağmen iyi sayılacak izolasyonu sayesinde araç içinde motor sesinin makul seviyesi müzikli yolculuklar için yeterli.

Ayrıca, şehir içinde etrafa hakim bir yolculuk yapmanızı sağlayan ölçülere sahip Kadjar, bu açıdan özellikle trafikte sıkıştırılmaya maruz kalan ve kendini güvende hissetmek isteyen kadın sürücüler tarafından da tercih edilebilir.