modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Nissan X-Trail 1.6 dCi 130 Hp X-Tronic Platinium Premium Pack : 7 koltuk şart mı?

0 216

2001 yılında doğan Nissan X-Trail, 2. Jenerasyonunda da ufak değişimlerle müşterilere sunulmuştu. Haziran ayında yapılan Türkiye lansmanıyla tanışma fırsatı bulduğumuz yeni modelse selefinden tamamen farklılaşan bir tasarımla karşımıza çıktı. Daha çok kardeşi Qashqai’den esintileri tasarımında barındıran model selefindeki heybetli yapısını korumuş. Peki neler değişmiş? Yoksa sert X-Trail gitmiş yerine daha evcil bir X-Trail mi gelmiş?

Nissan X-Trail 1.6 dCi 130 Hp X-Tronic Platinium Premium Pack Tasarım
Nissan X-Trail selefinden tasarım olarak tamamen ayrışmış. Önceki nesliyle daha keskin hatlara sahip olan model yeni yüzünde oval bir yapıya yer vermiş. Ön bölümde far yapısı kardeşi Qashqai ile neredeyse benzer. Ek olarak ızgaradaki V görseli ve marka logosu da kardeşinden tanıdık. Kaput üzerindeki hatlar onu güçlü kılmış. Yan bölüme geldiğimizde ise modelin selefindeki keskin tasarım dilinden kurtulduğu daha net şekilde anlaşılıyor. Çamurluk çizgileri bile daha sade tutulmuş. Burada kullanılan gövdeden farklı renkte çıkıntılar ‘arazi otomobili’ temasını kullanıcıya yansıtıyor. Bunları desteklemek için tavan üzerinde raylara yer verilmiş. Selefinde bu raylar üzerinde arazi için aydınlatmalarda bulunuyordu. Ancak yeni neslinde bu detaya yer verilmemiş. Karartılmış arka camlar yan bölümde dikkat çekerken, kapı kolları ve cam kenarındaki çıtalar modele şıklık katmış. Nissan X-Trail ön bölümde kardeşine benzemiş ama arka bölümde hem selefinden hem de Qashqai’den tamamen ayrılmış. Selefindeki C sütununa dikey konumlandırılmış stop yerleşiminden vazgeçilip bagaj üzerine uzanan bir yerleşim tercih edilmiş. Şeffaflaştırılmış stoplar farklı bir hava katmış. Eski nesle göre yeni X-Trail boy olarak 17mm ve aks aralığı olarak 76mm daha uzun tasarlanmış. Böylece iç mekanda daha fazla yaşam alanı sunuyor. Ayrıca yeni model 300 mm daha geniş ve 5 mm daha alçak yapıda tasarlanmasına rağmen zemin yüksekliğinden ödün verilmeden 210 mm olan ölçü korunabilmiş. Yeni X-Trail eskisine kıyasla 90 kg daha hafif. Fakat ana yapısında yüzde 50 yüksek dayanımlı çelik malzeme kullanımına yer verilmiş.

Nissan X-Trail 1.6 dCi 130 Hp X-Tronic Platinium Premium Pack İç Mekan
Nissan X-Trail dışarıda olduğu gibi kabinde de kardeşi Qashqai ile benzerlik taşıyor. Çift renkli ön konsol iyi bir kombinasyon. Açık renkli döşemeler iç mekanı ferah kılmış. Üç kollu direksiyon ele oturuyor ve dar sokaklardaki manevra kolaylığı ile göz dolduruyor. Üzerindeki kumandalardan da Cruise Control, yol bilgisayarı ve müzik sistemine müdahale edebiliyorsunuz. Gösterge paneli de Qashqai ile aynı. Panelin orta bölümündeki alandan otomobilinizin yol bilgisayarı notlarına erişebiliyorsunuz. Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemine sahip olan X-Trail, motor çalıştırma butonunu direksiyon arkasında gizlemiş. Buraya erişim alışkanlık gerektiriyor. Piyano siyahı detaylar kalite algısını yükseltmiş. Orta konsoldaki dokunmatik özellikli ekran başarılı. Müzik sisteminin kontrol edilebildiği bu ekrandan, çevre görüş sistemi sayesinde modelin dört bir tarafını da görebiliyorsunuz. Ek olarak güvenlik kalkanı felsefesiyle araçta; otomatik çarpışma önleyici sistem, kör nokta uyarı sistemi, şerit takip uyarı sistemi, hareketli nesne algılama sistemi, lastik basınç uyarı sistemi, yorgunluk algılama sistemi, trafik işareti algılama sistemi ve otomatik uzun far asistanı gibi özelliklere yer verilmiş. Önde ve arkada sunulan alan yeterli. Özellikle arkada oturan bireylerin baş mesafesi konusunda sıkıntı yaşamadığı net bir şekilde görülüyor. Burada altını çizmemiz gereken bir diğer detay ise 77 derece açı ile açılan kapılar. X-Trail bu özelliği sayesinde arka koltuklara iniş ve binişi kolaylaştırmış. Model selefinde 5 koltuklu olarak satın alınabiliyordu. 7 koltuklu versiyonu ise selefinde bulunmuyordu. Bu süreçte Nissan; Qashqai+2 ile müşterilere çözüm sunuyordu. Şimdi ise Qasqai+2 üretilmeyerek 7 kişilik bir otomobil arayanlara X-Trail’ı sunuluyor. Arka iki koltuk başarılı bir düşünce ancak burada sadece küçük bireyler seyahat edebilir. Bagaj hacmi 445 litre. 7 kişilik oturma düzeninde 135 litreye düşen bu alan tüm koltuklar yatırınca 1982 litreye çıkıyor.

Nissan X-Trail 1.6 dCi 130 Hp X-Tronic Platinium Premium Pack Motor
Model ülkemizde sadece 1.6 litre dizel motorla satışa sunuluyor. Renault’tan alınan turbo, dizel ünite 4000 d/d’de 130 bg güç, 1750 d/d’de ise 320 Nm tork değeri sağlıyor. CVT teknolojisine sahip X-Tronic şanzıman ile satılan Nissan X-Trail, 0-100 Km/s hızlanmasını 11.4 saniyede tamamlarken maksimum 180 Km/s hız değerine sahip. Fabrika verilerine göre karma tüketim değeri 5.1 litre olarak belirlenmiş. Sakin kullanımlarda model ile 5 litre gibi dikkat çekici bir değere inilebiliyor. Performanslı kullanımda tüketim ise 7.2 litreye çıkıyor.

Nissan X-Trail 1.6 dCi 130 Hp X-Tronic Platinium Premium Pack Konfor & Yol Tutuş
Modelde yumuşak süspansiyonlara yer verilmiş. Nissan X-Trail bu sistem sayesinde arazi kullanımında Yeterli konforu sunuyor. Yüksek yapı ve yumuşak lastikler modelin viraj performansını törpülerken sınırları aşıldığında arkadan kayma yaşatabiliyor. ESP sistemi bu konudaki en büyük yardımcınız. Model yalıtım konusunda başarılı. Yol ve rüzgar sesini kabin içine yansıtmayan model aynı başarıyı motor sesi için gösteremiyor. CVT şanzıman güç ihtiyacı hissettiğinizde üst devirlerde kalarak motor sesinin kabin içine fazlasıyla yansımasına sebep oluyor. Ek olarak açılır cam tavan asfalt sürüşlerinde dahi ses yapıyor. Bu durum test aracından kaynaklı olabilir.

Nissan X-Trail 1.6 dCi 130 Hp X-Tronic Platinium Premium Pack Güvenlik
Nissan’ın yeni modeli X-Trail EuroNcap çarpışma testlerinden 5 yıldız ile ayrıldı. Çarpışma esnasında kabini sağlam kalan model sürücünün kaval kemiği ve göğüs kafesi dışında, yolcunun ise sadece göğüs kafesi dışında tüm uzuvlarına tam koruma sağlamıştır. Yandan araç ile çarpmalarda tam koruma sağlayan model, sabit bariyer çarpmalarında ise göğüs kafesi dışında tüm bölgelere tam koruma sağlamıştır. arkadan çarpmalarda da boyun bölgesine sınırlı önden çarpmalarda ise tam koruma sağlayan X-Trail EuroNcap’den 5 yıldız ile ayrıldı.
Nissan X-Trail 1.6 dCi 130 Hp X-Tronic Platinium Premium Pack Teknik Özellik

Motor: 1.6 dCi
Motor Hacmi: 1598 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 130 Bg 4000 d/d
Maksimum Tork: 320 Nm 1750 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma 11,4 s
Maksimum Hız: 180 km/s

Frenler
Ön: Hava Kanallı Disk
Arka: Disk

Yakıt Türü Dizel
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 5,8 lt
Şehir Dışı: 4,7 lt
Karma: 5,1 lt
Test: 5 lt
CO2 Emisyonu 135 gr/km
Boyutlar
Uzunluk: 4640 mm
Genişlik: 1820 mm
Yükseklik: 1710 mm
Dingil Mesafesi: 2705 mm
Bagaj Hacmi: 445 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 60 lt
Boş Ağırlık: 1595 kg

Bir önceki makalemiz olan BMW 220 D M Sport : Pahalı güzellik başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: