modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

O Araçlara Koruma Yapmak Gerekir mi? Gerekirse ne yapabiliriz?

0 204

Diyelim ki yeni 0 bir arac aldınız. Birçok insan zaten fabrika çıkışlı koruma cilası var; boyasına yıllarca birşey olmaz der. Şimdi kuş pislemesi, güneş etkilerini geçtim; 0 kaputa taş gelince ne olacak. Ya da yan kapıya yoldan sıçrayan mıcır taşlar. Biz bile yazın atlet giysek amiyane tabir ile amele yanığı olduğumuz düşünülür ise arabımıza hiçbirşey olmayacağını düşünmemiz yanlış olmaz mı? Şunu akıldan çıkarmamak gerekir ise eski üretimdeki araçların boyaları ve cilaları gerçekten çok kaliteli idi. Ama artan üretim maliyetlerinden dolayı fabrika çıkışlı aracların boya ve koruma cilaları git gide inceldi. Nerde o eski araç boyaları:)

Bu konuya açıklık getirdiğimize göre şimdi 0 araçlarda ne gibi korumalar yapabiliriz bir göz atalım. Kendimden örnek vermek gerekirse daha geçenlerde 0 Opel Astra Turbo J benzinli otomatik bir araç aldım. Öncelikle yoldaki taşlardan dolayı kaput koruma filmi yaptırmak gerektiğini düşünüdüm.Tavanın da en az kaput kadar önemli olduğunu düşündüğüm için onu da kaplatmak gerekirdi. Malum kuş pisliği yada kaputdan seken taşlar daha da kötüsü kamyonlardan gelen küçük taşlar tavana sanki gelmiyormu? Peki güneşin etkilerinden en iyi korunma ne? Arabanın güneş kremi olan boya koruma. Nekadar da trafikte halen yasak olsa cam filmi bence bir araç için olmaz ize olmazı. Neden mi? Öncelikle kesinlikle şekil için değil. Çarpışma anında yan camlar patlaya bilir. Bunları bir arada ne tutucak yada güneşin kanserojen UV ışınlarını ne bloke edecek.Yazın sıcaktan, kışın araç içi ısı izolasyonundan ne koruyacak? Kısaca cam filim gerçekten bir araç için ihtiyaçtır.Ve aşırıya kaçılmadığı takdirde mesela önler 1 aklar 2 derece filmde bence görüş tamamen sağlanmaktadır.Ses yalıtım,pas önleme,gövde altı koruma,karter koruma.Araç içi korumalara gelirsek koltuk koruma çocuklu aileler için bence çok faydalıdır.Özellikle ön panel ve direksiyon simidi özel koruma mazemeleri kullanmak yıpranma ve üzerlerindeki boyaların dökülmesini geciktirir. Döşeme, Halı ve Vinil Koruma da gene çeşitli iç koruma yöntemleriden bazılarıdır.

Şimdi de korumalar hakkında söylenen karşı görüşler üzerinde konuşalım. Mesela sakın kaplama sökünce boyası kalkar yada en çok söylenen kaplanmayan yerler ile renk farkı olur. Film koruma zamanla rengi atar.Gelen taşıda o incecik şey korumaz. Bu görüşlerde haklılık var mı var.100 liraya mahalle arasında kaplatırsan var. Rengide solar sökülmeside çok zor olur.Tek parça yapılmaz.Acemi ellerde ise folyoyu sonlandırırken kullanılan yanlış işlem yüzünden aracında bir sürü bıçak izleri bulabilirsin.Ben 0 kaputta bir sürü bıçak izi olan araç gördüm. Sen tut aracını korumak için elinden geleni yap adam 0 kaputu çizsin. Eğer kaliteli yerde bu işlemi yaptırırsanız mesela ben maltepe Ziebart’a gittim.Gerçekten kaliteli Ziebart kaplama folyosu ile kaput,tavan ve bagajı kaplattım. Böyle olunca sararma riski birkere ortadan kalktı. Kalın ve kaliteli olduğu için taşlardan koruma olasılığı çok yüksek.Tabi bu demek değilki çok büyük bir taş gelirse de koruyacak. Ama genede çok çok faydali bir koruma.Tek parça halinde araçtan hiçbir şey sökmeden işlem uygulanıyor.Özellikle açık renklerde kaplanan yerlerde renk farklılaşması olur denir.

Bu kalite de bir üründe herhangi bir renk açılması görmedim. Kalitesiz yerde yaptırısanız kaplanan yerlerde hava kabarcıkları oluşur. Ustalar hep sonradan söner derler ama ben daha sönen görmedim.Tabi benim aracımda hiçbir sorun yoktu.Gelelim kaplanan yer ile kaplanmayan yer arasındaki renk farklı olayına. Ben aracıma Ziebart Diamond Gloss® boya koruması yaptırdım.1 sene garantili. Genelde boya korumasına 6 ay ömür biçerler. 4. yıkamada çıkar gider derler. Ama hakkı ile yaptırısan 1 yıl dayanır.Ve boyayı sarartıp solduran zararlı güneş ışınlarını bloke eden özel bir ultra-viyole filtre maddesi içerdiğinden bunu her yıl tekrarlattığın takdirde hiç bir ton farkı olmaz.Yada bütçeye göre aracın her yerini kaplatabilirsin.

Diyelimki artık 4 sene geçti sökmek istiyorsun. Kaliteli malzeme kolay çıkar tek parça halinde sökülür. Kalitesiz malzemede herşey çok zordur. Hep malzemeden konuştuk. Aslında asıl iş ustalık , eğitimli personel ve tecrubede yatıyor.Benim maltepe Ziebart’İ seçmemin en büyük nedeni işçiliklerinin çok iyi olması ve Ziebart’ın Türkiye’de bu işlerde en eskilerden biri olmasından kaynaklanıyordu. Malzeme kalitesiden bahsetmiyorum bile.. Düşündüğüm gibi de oldu. Mükemmel bir iş çıkardılar. Bir de cam filmde kalite herşeydir. Kaltesiz mazeme zamanla sarırmı sararır. Çizilir mi çizilir. Ucu kalkarmı kalkar. Aracın içi iyice kararır mı kararır. Ziebart cam filmine ömür boyu garanti veriyor. Nasıl malına güveniyor siz düşünün. Arabanın içine bindim hiçbir kararma yoktu.

Bir de gerçekten çok güzel bir renk tonu var. Araç resmen makyaj yapmış gibi idi. Kısaca adamlar yapmış:) Bir de bu işlemi araçtan hiçbir şeyi mesela cam fitillerini bile sökmeden yapıyolar ki orjinalliği bozulmasın. Mahalle arasında yaptırın bakalım.0 aracınızın orasını burasını çatır çutur nasıl söküyolar.

Artık toparlamak gerekirse araç korumada en önemli şey işçilik. Bu da tecrube ve eğitim ile geliyor. Sonra da malzeme kalitesi olarak 2 gurupta toplaya biliriz.Tabi bu da maliyet demek. Bence 0 aracınıza mahalle arasında koruma yaptıracağınıza hiç yaptırmayın daha iyi derim. Sevdiğiniz herşey için korumacı olun onlara iyi bakın.

Bir önceki makalemiz olan Turboşarj ve Ara Hava Soğutucu (Intercooler) nedir? başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: