Türkiye’de giderek büyüyen küçük kompakt sınıfta iki model birden yollara çıkıyor. Opel Corsa Avrupa lansmanından sonra Türkiye lansmanını da gerçekleştirdi ve bu ay içerisinde satışa sunuluyor. Fabia ise mart ayını bekliyor.

4 yıldır yollarda olan ve bugüne kadar 12.4 milyon adet satılmış Corsa ile yeni haliyle çağ atlayan Fabia’nın yeni jenerasyonlarında bizleri neler bekliyor?

İki küçüğünde akıllı multimedya sistemleri dikkat çekiyor. Corsa’da IntelliLink’in Fabia’daki muadili MirrorLink. Bu iki sistem arasında ise IntelliLink sistemi önemli özelliği uygulama indirilebilir olması.

Bir diğer açıdan baktığımızda, pratiklik ve güvenliğin önemli olduğu günümüz otomobillerinde güvenliğin kanıtı EURO NCAP test sonuçları karşımıza çıkıyor.

Fabia, EuroNCAP çarpışma testinden aldığı beş yıldızla dikkat çekerken; güvenlik yardımcısı sistemlerinin yetersizliği sebebiyle Corsa 4 yıldızla rakibinden geride kalıyor.

Otomobil alırken dikkat edilen bir diğer husus ise bagaj kapasitesi. Hele yaz tatiline karayoluyla gidecekseniz otomobilin bagajına eşyaları sığdırabilmek oldukça zorlu bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda Fabia, 330 litrelik yükleme alanı ile 258 litrelik yükleme alanına sahip Corsa’ya
nazaran bir çantalık yer fazlasına sahip.

İki modeli bir de detaylı olarak inceleyelim.

OPEL CORSA

OpelCorsaGSi

Opel’in Almanya İspanya’daki fabrikalarında üretilen Corsa, bu ay içerisinde yollara çıkacak.

4.021 milimetrelik uzunluğuyla önceki neslinden daha uzun olacak olan otomobilin karoserindeki en belirgin değişikliklerin yeni farlar ve küçük Adam’ı andıran ön tasarım olduğu görülüyor. Cam tasarımlarının bir önceki nesille hemen hemen aynı olduğu gözlenen Corsa’nın kapılarındaki keskin hatlar dikkat çekiyor.

Rakibi Fabia’ya göre daha modern ve şehirli görünen Corsa’da 1.2 ve 1.4 litrelik benzinli motorlar görev yaparken; 90 ve 115 beygirgüçlerindeki 1.0 litre hacimli motor seçeneği de ihmal edilmiyor. Ancak şunu belirtelim, bu motorlardan yalnızca 115 beygirlik versiyon 6 –ileri manuel şanzımanla kombine olarak ülkemize geliyor.

Corsa’da ayrıca 100 kilometrede 3.2 litre yakıt tüketen 1.3 litrelik dizel motor da bulunuyor. Bu motora yılın ilerleyen aylarında yeni nesil Easytronic şanzıman seçeneği ilave edileceği biliniyor.

Corsa’nın güvenlik sistemleri arasında; Şeritten Ayrılma Uyarısı, Takip Mesafesi Göstergesi, Ön Çarpışma Uyarısı, Opel Eye Ön Kamera, Yan Kör Nokta Uyarısı bulunuyor. Ayrıca otomobilde Çift-Xenon farlar da ilk kez kullanılıyor.

Orta konsolunda IntelliLink sistemle donatılan 7 inçlik dokunmatik ekranın konumlandığı Corsa, bu sistem sayesinde Siri Eyes Free, BringGo ve internet radyosu gibi birçok uygulamayı sürücüsüne sunuyor.

Şimdilik 37 bin 856 TL’lik fiyat etiketiyle satışta olan Corsa’nın yeni nesli 40 bin liradan başlayan fiyatlarla alıcı bulacak.
SKODA FABİA

imagegallery-44615-55362bf8b
İlk yollarla buluşmasını 1999 yılında gerçekleştiren Fabia’nın üçüncü nesli mart ayında bayilerdeki yerini alacak. Arka kısmında yatay detaylara yer verilen Fabia önceki neslinden 90 milimetre daha geniş, 8 milimetre daha kısa ve 31 milimetre daha alçak olacak.

Oyuna yüksek güvenlik ve konfor ekipmanları ve çevreci motorlarıyla geri dönmek isteyen Fabia’nın tasarımına baktığımızda önündeki geniş farlar ve keskin hatlar kendini hemen belli ediyor.

Dört benzinli ve üç dizel motor seçenekleriyle yüzde 17’lik yakıt tasarrufu sunan Fabia’nın tüm seçeneklerinde Start/Stop ve fren enerjisini geri kazanım sistemleri yer alıyor.

Fabia’nın benzinli baz versiyonunda 1 litrelik üç silindirli motor kullanılıyor. 100 kilometrede 4.7 litrelik yakıt tüketimiyle dikkat çeken motora 1.4 litrelik dizel motor da destek veriyor. Bu motorların gücü 75 beygirgüç ve 105 beygirgüç arasında değişiyor.

Tüm motorları manuel ve DSG şanzımanla kombine edilebilen yeni Fabia’da Elektronik Lastik Basınç İzleme Sistemi, Yokuş Kalkış Desteği, Hız Sınırlayıcı, Sürücü Aktivite Yardımcısı ve Şehiriçi Acil Fren Fonksiyonu opsiyon olarak sunuluyor.

Ek olarak otomobilde ön ve arka park sensörleri, panaromik cam tavan ve KESSY anahtarsiz giriş ve çalıştırma gibi konfor donanımları da seçilebiliyor.

Fabia sürücüsü MirrorLink sistemi aracılığıyla akıllı telefonu entegre ettikten sonra otomobilin orta konsolundaki bilgi ekranında telefonundaki tüm uygulamaları görebiliyor.

Şu anda iki farklı donanım seçeneğiyle ve 1.2 litrelik motoruyla satışta olan Skoda Fabia 34 bin 900 TL’lik satış fiyatına sahip.