modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Otomotiv ihracatı 17 aydır hız kesmeden yükseliyor

0 224

Otomotiv endüstrisi kesintisiz 17 aydır ihracatını artırarak yoluna devam ediyor. Sektör ağustos ayında bir milyar 269 milyon dolarlık ihracata imza attı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, AB ülkelerine ihracat artış trendinin endüstrilerinin önünü açtığını dile getirerek, “Ağustos ayı otomotiv endüstrisinde tatil dönemi olmasına rağmen ihracatta vites düşürmedik” dedi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), otomotiv endüstrisinin ağustos ayı ihracat verilerini açıkladı. Buna göre ağustos ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 0.4 artışla bir milyar 269 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirildi. Otomotiv endüstrisi 2014’ün 8 aylık döneminde ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artışla 15 milyar dolarlık dış satışı yakaladı.
OİB Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisinin AB ülkelerindeki olumlu gelişmelerle birlikte son 17 aydır çok iyi bir ivme yakaladığını ve aylık bazda sürekli yükseldiğini kaydetti. Sabuncu, otomotiv endüstrisi ağustos ayı ihracat verilerini değerlendirirken, sektörün Türkiye genel ihracatından yüzde 11.5 pay aldığına dikkat çekti. Türk ekonomisine büyük destek verdiklerini ifade eden Sabuncu, “Ağustos ayında otomotiv endüstrisinde birçok fabrikada tadilatlar ve iyileştirmeler yapılır. Dolayısıyla tesislerde üretim yapılmaz. Ağustos bizim için tatil ayıdır. Buna rağmen ihracatta durmadık ve geçen yılın aynı dönemine göre artış hızımızı sürdürdük” dedi.
Almanya ve Birleşik Krallık’a yüzde 20’nin üzerinde artış
En fazla ihracat yapılan Almanya ve Birleşik Krallık’a yüzde 20’nin üzerinde artış olmasının da AB pazarındaki yükselişte büyük rol oynadığına dikkat çeken Sabuncu, bu bölgenin dinamiklerinin otomotiv endüstrisini yukarıya taşıdığına dikkat çekti. Ağustos ayında binek otomobillerde düşüş olmasına rağmen, ticari araçlarda çift haneli büyümenin sürdüğünü aktaran Sabuncu, yılsonunda 23 milyar dolarlık ihracata ulaşılacağına yönelik inançlarını sürdürdüklerini dile getirdi.
Ağustos ihracat verilerine göre ürün bazında yan sanayi yüzde 7 artışla 691 milyon, binek otomobiller yüzde 19 düşüşle 305 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 12 büyümeyle 170 milyon ve otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu da yüzde 49 yükselişle 84 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.
Tüm ürün gruplarında artış
Yılın 8 aylık dönemi dikkate alındığında ise yan sanayide yüzde 8 büyümeyle 6 milyar 405 milyon, binek otomobillerde yüzde 7 artışla 4 milyar 909 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 16 gelişmeyle 2 milyar 728 milyon, otobüs-minibüs- midibüs ürün grubunda da yüzde 10 yükselişle 712 milyon dolarlık dış satışa imza atıldı.
Ağustos ayı ihracat verilerinde ülke bazlı en fazla dış satış yüzde 21 artış ve 235 milyon dolarla yine Almanya’ya gerçekleşti. Bunu yüzde 23 yükseliş ve 144 milyon dolarla Birleşik Krallık ile yüzde 3 düşüş ve 117 milyon dolarla Fransa izledi. Yılın 8 aylık döneminde ise Almanya’ya yüzde 28 büyümeyle 2 milyar 482 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 31 artışla bir milyar 660 milyon ve Fransa’ya yüzde 2 yükselişle bir milyar 582 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Bir önceki makalemiz olan Geleceğin Otomobil Teknolojileri başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: