modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Peugeot 208 HYbrid Air 2L concept

0 200

Peugeot 208 Hybrid Air 2L concept’ini gelecek ay yapılacak olan Paris Motor Show’a getirmenin planlarını yapıyor.
Orjinal 208 Hybrid FE concept geçtiğimiz yıl Geneva Motor Show’da gün yüzüne çıkmıştı ve Peugeot aynı 208 modelini örnek alan ancak daha geniş bir yelpazeye dayanan değişiklikleri sunmaya hazırlanıyor. Örnek alınan model 906 kg ağırlığındaydı. Karbon karışımı ve alüminyum daha fazla kullanarak bir Fransız rejimi uygulanmış ve 100 kilo kadar hafifleten başarılı bir diyet ortaya çıkmış.
Standart araç 3 silindirli 1.2 litre Puretech 82 benzinli motor ve standart 5 ileri vites ile donanımlı. Konsept araç ise Benzin ve sıkıştırılmış hava kullanan benzin deposunun altındaki sıkıştırılmış hava deposunu, arka aksların yanındaki düşük hava basıncı deposu, motor ve pompa ile birlikte çalışan hidrolik sistemi etrafını saran Hibrit drivetrain ile donanımlı.
Bahsedilen bu hidrolik sistem iki enerji kaynağı arasında denge sağlayan ve otomatik vites özelliği katan özel geliştirilmiş bir epicyclic vitese sahip. Peugeot yaptığı açıklamada konseptin “Air” mod seçili iken sadece hava ile, “Petrol” mod seçili iken benzin ile ve “Combined” mod seçili iken iki enerji kaynağını kullanabilecek şekilde tasarlandığı açıklandı.
Sıkıştırılmış hava deposu araç yavaş hareket ederken veya 3 silindirli benzin motorunu kullanarak kendini sarj edebilme özelliğine sahip.Hangisini kullanırsa kullansın bu sarj etme işlemi sadece 10 saniye sürüyor.
peugeot 208
Peugeot’un bu alanda yaptığı bütün atılımların ardında sadece çevrecilik veya kullanıcı ekonomisine yönelik iyileştirmeler yer almıyor. Fransız hükumetinin aldığı bir karar olan bütün markaların 2020 yılından itibaren 100 km’de sadece 2 litre benzin tüketim yapan araçları üretmeye teşvik eden kanunun olması Fransız üreticileri bu yola itiyor.
Bu alandaki ilk Hybrid Air System kullanan araç 2016 yılında piyasaya çıkmış olacak.

Bir önceki makalemiz olan Citroen Divine DS concept Detaylandı başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: