modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Peugeot 308 1.6 e-HDi

0 228

Fransız aslanı iki yıl önce başladığı radikal tasarım değişikliklerini sürdürürken imajı eskiyen otomobillerine makyaj yapmayı unutmuyor. İşte yeni 308…

Peugeot 308 1.6 e-HDi
Fotoğrafı göster Fotoğrafı göster Fotoğrafı göster Fotoğrafı göster Fotoğrafı göster
Peugeot 308 halefi 307 ile başlayan sıra dışı tasarım anlayışı ile başlarda
otomobil tutkunlarının soru işareti ile baktığı bir otomobil olmaktan kurtulamadı. Ancak 308 serisi ile daha da yerleşen yeni çizgiler artık kafalardaki şüpheyi beğeni ile değiştirmeyi başardı. Peugeot’nun bütün ürün yelpazesine bakıldığında bile RCZ hariç sıra dışılık bayrağını en yukarda tutan model tartışmasız olarak hala 308. Yeni 308’in önünde ışıl ışıl parlayan yeni led lambalar modelin sıra dışı görüntüsünün altını çizerek canlılığını arttırıyor. Otomobilin geri kalan çizgilerinde bir değişiklik yok. O yüzden zaten bu tasarımı beğenenlerin endişe etmesini gerektirecek bir durum yok. Led farların otomobilin ön görüntüsüne kattığı güncel çizgiler ise kararsız kalan otomobil tutkunları için son derece yerinde olmuş. Daha tok bir görüntü sağlayan yeni ışık çizgisi otomobilin sivri yapısını biraz daha kalınlaştırmış diyebiliriz. İç konforda da halefinden ayrılan temel bir farklılığı yok yeni 308’in. Peugeot’nun Fransız yumuşaklığı ve orta sınıftaki malzeme kalitesi olduğu gibi duruyor. Konfor orta sınıf bir otomobilden beklenen her türlü desteği iç mekanda sağlamayı başarmış. Özellikle oturma pozisyonları ve diz mesafeleri, yüksek ergonomi sayesinde otomobile giriş ve çıkışlar son derece rahat gerçekleşiyor.
Yeni 308’in halefi ile arasındaki asıl farklılığı ise altı ileri vitesli yeni şanzıman sağlamış bize göre. Önceki modelde sadece otomatik 6R şanzımanla kendini hissettiren ataklık, artık manuel seçeneği ile de otomobilin hayranlarını memnun edecek. Öyle ki; test aracımızda da yer alan altı ileri manuel şanzıman, otomobilin hızlanma değerlerini neredeyse hiç bitmeyecek gibi arttırmayı başarıyor. Doğru vites değiştirme aralıklarıyla otomobil sürekli ve düzenli bir hızlanma davranışı gösterebiliyor. Dizel otomobillerin düşük devirlerde biten tork sorununu eklenen vites sayesinde sonuna kadar kullanmak mümkün olmuş. Diğer yandan bu sayede sakin kullanışlarda bile hem süratli, hem de ekonomik sürüş sağlanmış oluyor.

Yeni Peugeot 308 almak isteyen kullanıcılar için artık Micro-Hybrid özellikler de seçenekler arasında yer alıyor. Öncelikle kavramı açıklamak gerekirse; çok küçük değişiklikler gerçekleştirerek kullandığınız otomobili çevreye karşı daha duyarlı hale getirmek olarak özetleyebiliriz. Yeni 308’in e-HDi olarak kodlanan modellerinde kullanılan micro-hybrid özelliklerin başında start-stop teknolojisi ile 6 ileri şanzıman yer almakta. Otomobilde kullanılan en son nesil start-stop teknolojisi sayesinde yakıt tüketiminde hissedilir iyileştirilmeler sağlanırken, aracın eski sisteme göre yüzde 40 daha hızlı çalışması da sağlanmış. Euro 5 standartlarına uygun olan yeni dizel motorlar 98 g/km CO2 emisyon değeri ile segment rekoruna da elinde bulunduruyormuş. Otomobilin fabrika verilerine göre 308 HB 1.6’lt e-HDi 112 beygir BMP6 motor versiyonu 100 km’de sadece 5,3 litre diesel tüketim gerçekleştiriyor. Şehir dışı tüketimleri ise 5 litrenin altına düşmeyi başarıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Peugeot 308 1.6 e-HDi
Motor : 1560cc Diesel
Güç: 3600 devirde 112 beygir
Tork: 1750 devirde 270 Nm
Şanzıman: Manuel 6 ileri
Ön süspansiyon: Mc Pherson tipi bağımsız
Arka süspansiyon: Şekil değiştirebilir travers, entegre viraj çubuğu
Maksimum Hız: 190 Km/Saat
Tüketim (Şehiriçi,dışı,ortalama) L/100km: 5,3/3,9/4,4 Lt

Bir önceki makalemiz olan Mokka ECOTEC - Opel Mokka ECOTEC başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: