modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Peugeot 308 Gt, Güçlü Karakter

0 388

Peugeot 308 ve 308 SW modelleri Ağustos sonu itibariyle 146 000 adet siparişle önemli bir ticari başarı elde ettiler.

Bu sonuç özellikle araçların tasarımlarına, kalitesine, yenilikçi iç mekan uygulaması olan i-Cockpit’e, yüksek verimlilik seviyelerine, rekor tüketim ve emisyon değerlerine bağlı olarak elde edildi.

Car of the Year 2014 ünvanına sahip olan Peugeot 308 ürün gamı, Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan yeni dinamik GT versiyonlarıyla zenginleşiyor. GT versiyonları 1.6L THP 205 S&S BVM6 ve 2.0L BlueHDi 180 EAT6 olmak üzere 2 güçlü motor seçeneği ile donatıldı.

308 GT, güçlü tasarımı, dikkat çekici performansı, tüketim seviyesi ve üst düzey sürüş deneyimi ile otomobil tutkunlarının kalbini fethedecek.

Güçlü sportif tasarım

308 GT benzersizliğini net şekilde ortaya koyuyor. Baştan çıkaran tasarımıyla tüm bakışları üzerinde topluyor. Bu dinamik versiyonun aydınlatma fonksiyonları tamamen LED’lerle sağlanıyor. Her koşulda mükemmel bir görüş için farlar 62 LED barındırıyor.

308 GT aracın teknolojik kimliğini vurgulayan özel sinyalleriyle de ayırt ediliyor. Aerodinamik tasarımı ile dikkat çeken 308 GT’de parlak siyah dikiz aynaları ve arka kısımları koyu renkli yan camlar bulunuyor. Kasa altı panelleri ile görsel olarak genişletilen 308 GT, Michelin Pilot Sport 3 lastiklerle giydirilen 18″ çift renkli jantlara sahip.

Arka bölümde 308 GT özellikle parlak siyah hava difüzörü ve çift egzoz çıkışı ile dikkat çekiyor. GT imzası ön panjurda, bagaj kapısında ve ön çamurluklarda yer alıyor.

308 GT’nin renk paleti özel Magnetic Maviyi içeriyor. Tarihsel olarak Fransız yarış otomobillerine özgü maviyi çağrıştıran bu renk, önde 7mm ve arkada 10mm alçaltılan zemin yüksekliğini ön plana çıkaracak şekilde otomobilin akıcı ve dinamik çizgileriyle bütünleşiyor.

İç mekanda göze çarpan özgün ambiyans, açılır tavan ve antrasit renkli yüksek ahşap aksamlarla sportiflik temel standartlarına dayanıyor. Kırmızı dikişler döşemeleri, torpido panelini, kapı panolarını, vites kolu körüğünü ve üst gam paspasları süslüyor. Mekanik boyut alüminyum pedal takımı ve paslanmaz çelik kapı eşikleriyle belirginleşiyor.

Sportif bir modelde temel öneme sahip olan sürüş pozisyonu PEUGEOT i-Cockpit ergonomisi sayesinde ideal şekilde ayarlanabiliyor. Sürücü delikli derisi ve GT amblemi ile özel olarak tasarlanan kompakt direksiyon simidinin yükseklik ve derinlik ayarı sayesinde sürüş konumunu ayarlayabiliyor. Gözlerini yoldan ayırmamak için göz hizasında bulunan gösterge paneli, damalı motifli yeni bir fon sergiliyor. Kontağa basıldığında, sürücü bir GT mesajı ile karşılanıyor. Büyük dokunmatik ekran Redline ismi verilen kırmızı ve siyah ağırlıklı yeni bir temaya sahip.

Dikkat çekici dinamik performans

GT gamı aşağıdaki versiyonlardan oluşuyor:

1.6L THP 205 S&S BVM6 motorlu GT 205 : Hatchback kasada 130g CO2/km ve 5,6 l/100km, SW’da 134g CO2/km ve 5,8 l/100km

2.0L BlueHDi 180 EAT6 motorlu GT 180: Hatchback kasada 103g CO2/km ve 4,0 l/100km, SW’da 107g CO2/km ve 4,1 l/100km

Maksimum keyif için, GT’de özel ayarlı bir şasi ve şimdiden Euro6 standardını karşılayan yüksek performanslı motorlar kullanıldı. Heyecan ve yol hakimiyeti güvencesi olan benzinli 308 GT’de sadece 5,85 kg/hp’lik dikkat çekici bir ağırlık/güç oranına ulaşmak için mühendisler markanın bütün bilgi birikimini değerlendirdiler.

308 GT benzinli versiyonu, 0 – 100 km/s hızlanmayı sadece 7,5 saniyede gerçekleştirerek olağanüstü bir performans sunuyor. Dört silindirli benzinli 1.6L THP 205 S&S motor, 1750 ila 4500 d/d arasında mevcut olan 285 Nm’lik torkunu maksimum değerlendirmek üzere 6 ileri manuel vites kutusu ile eşleştirildi. Bu yüksek performans düzeyi sadece 130g/km ve 5,6l/100km’dan başlayan kontrollü CO2 emisyonları ve tüketimlerle elde ediliyor.

4 silindirli 2.0L BlueHDi 180 üst üzey performans sunuyor. 180hp maksimum gücünü 3750 d/d’da ve 400Nm azami torkunu 2000 d/d’da üretiyor. Sadece 7,3 kg/hp’lik bir ağırlık/güç oranı ile bu motor seçeneği sondan bir önceki viteste 80 – 120 km/s ara hızlanmasını sadece 5,5 saniyede tamamlıyor.

1 997 cm3 silindir hacimli motor sadece 103g düzeyinde dikkat çekici CO2 emisyonları ve 4.0l/100km’lik tüketim değeri sunuyor. Motor, Aisin AW ile işbirliği halinde tasarlanan ve geliştirilen EAT6 otomatik vites kutusu ile eşleştirildi. Hızlı ve anlık vites geçişleri sağlayan Quickshift teknolojisine sahip olan bu vites kutusu en iyi manuel vites kutularınınkine yakın CO2 emisyon ve tüketim değerleri sunuyor. Her iki versiyon da istendiğinde kullanım dışı bırakılabilen ESP ile standart olarak donatıldı.

Üst düzey sürüş deneyimi

PEUGEOT i-Cockpit ile sürücü, küçük direksiyon simidinin ve göz hizasına yerleştirilen gösterge panelinin sağladığı keyifli ortamın merkezinde yer alıyor. Sürüş keyfi her iki motor seçeneğinde de standart olan Driver Sport Pack paketi ile daha arttırılıyor.

Daha sportif hale getirilen motor sesi, kırmızı görüntülü gösterge paneli, üretilen güç ve torkun, aşırı besleme basıncının, ivmelenmelerin ekranda görüntülenmesi, daha tok ve hassas hidrolik direksiyon, daha reaktif gaz pedalı kartografisi, EAT6 vites kutusunun yüksek tepkiselliği ve EAT6 ile direksiyondan kumanda paletlerinden oluşan bu donanım paketi spor otomobil meraklılarına hitap ediyor.

Sürücü istediği takdirde orta konsoldaki bir buton sayesinde konfor modunu seçerek Driver Sport Pack’ı devre dışı bırakabiliyor.

Yeni GT ile çok sayıda sürüş yardım donanımları da sunuluyor. Aracın önüne entegre edilen bir sensörden oluşan Driver Assistance Pack üç farklı fonksiyonu bir araya getiriyor:

Aktif Hız Sabitleyici : Takip edilen aracın hızına bağlı olarak süratini otomatik olarak ayarlayan ve sabit tutan hız regülatörü. Bu « Actif » fonksiyon sürücü tarafından devre dışı bırakılabiliyor.

Çarpışma Riski Uyarısı : Muhtemel bir çarpışmadan sakınmak için sürücüyü frene basması için ikaz eden sesli ve görsel alarm.

Otomatik Acil Fren : Muhtemel bir çarpışmadan sakınmak için veya sonuçlarını mimize etmek için erken fren yaptıran sistem.

Kör nokta kontrol sistemi : Dış dikiz aynalarının camına entegre edilen bir ışıklı diyod yanarak sürücüyü kör noktada bir araç olduğu konusunda ikaz eder.

Park Assist : Gerek iki araç arasına yatay gerekse dik olarak otomatik şekilde park edilmesini sağlayan aktif park yardımı.

Bir önceki makalemiz olan Hyundai Assan'a yeni genel müdür yardımcısı! başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: