modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Peugeot RCZ Oto inceleme

0 186

Peugeot’un Sportif aracı Yeni versiyon ile yollarda…

Bu haftaki test konuğumuz geçtiğimiz günlerde yollara çıkan peugeot’un yenilenen özellik ve görünüme sahip 2.nesil rcz olacak.
Coupe araç özellikle dış tasarım anlayışındaki farklılık ve sportiflik ile dikkat çekme iddasında her ne kadar yere yakın bir imaj çizse de içeride oturma pozisyonu olarak yeterli alan sunuyor.

4.2 metre uzunluğa, 1,8 metre genişliğe ve 1.3 metre yüksekliğe sahip rcz geniş motor kaputu üstte yer alan bombe ve kıvrımlar ile dinamik bir görünüme kavuşmuş.

18 inçlik aliminyum jantların görsellliği tamamladığı araç asfalta da çok iyi uyum gösteriyor . 1.6 litre 200 ve 156 hp lik güçler sunan rcz performans olarakta yeterli gözüküyor yine tek paket altında olsada araçta pek çok farklı opsiyonu ekleyip çıkarabiliyorsunuz. 1.6 litre 156 hp de hem otomatik, hem manuel vites seçeneği sunarken. 200 hp sadece manuel vitesle donatılmış, otomatik test aracımız 240 newton metre tork sunuyor.

55 litre yakıt alabilen rcz ayrıca sınıfında büyük sayılabilecek 384 litrelikte bir bagaj sunmuş. Aracımızın maksimum hızı 213 km, 0- 100 km ye 8.3 saniyede çıkan rcz şehir içinde 10.3 şehir dışında ise 5.5 litrelik fabrika değerleri sunmuş.

Araçta xenon paket,siyah tavan kuşakları, metalik boya 19.inç jantlar navigasyon ve jbl ses sistemi opsiyonel olarak eklenebiliyor. Ayrıca 8 farklı dış renkte seçenekler arasında sunulmuş.

Rcz’nin alüminyum kuşaklarıyla dikkat çeken profili araca daha fazla dinamizm katacak şekilde tasarlanmış . Araçta profilden başlayarak gövdenin orta kısmındaki çift bombeli tavan, yanda yer alan incelikli paneller, arkadaki cömert kıvrımlı kanatlarla kaslı tasarım yansıtmaya çalışmış.

Test aracımızdaki gibi 156 hp lik motorun güç dağılımı ve ivmelenmesi başarılı gözüktü. Gaza bastığınızda araç birden atağa kalkıyor ve fırlama hissi veriyor. Çift egzozdan gelen seste buna katkı sağlıyor.

Araçta iç tasarıma geçtiğimizde ise sürücü odaklı bir tasarım anlayışı bizleri karşılıyor.Sportiflik ve kalite hissi uyandıran dolgun malzeme sürücü odaklı düşünülmüş. Otomatik şanzımanın konumu ve tasarımı şık, önde yine ses ve klima butonları üstte ise test aracımızda olduğu gibi full donanımlarda yer alan navigayon – bilgi ekranı bizleri karşılıyor. RCZ’nin koltukları hemen sizi sarıyor ve yola hakimiyet hissini arttırmaya da katkı sağlıyor.

Spor koltukları gövdenin şekliyle uyum gösteriyor ve otomobil ile bir bütün oluşturma hissi yaşatıyor. Direksiyon simidi ve bütün kontroller ergonomik şekilde konumlandırılarak konfor ve sürüş keyfini arttırıyor.

Aracın bir diğer özelliği etklili bir süspansiyon sistemine ve yürür aksama sahip olması mac pherson tipi ön takım, esnek kirişli arka aks. Ayrıca araç alçak bir kasa konumu ve ağırlık merkezi su8nmuş buna karşın süspansiyon bu tip araçlarda olduğu gibi sert ve tavizsiz.

Araçta güvenlik sistemleri de ön planda fren sistemi, önde 302 mm gibi hayli büyük bir çapa ve 26 mm kalınlığa sahip havalandırmalı disklerden oluşuyor. Tüm versiyonlarda, arka frenlerde 290×12 mm’lik diskler kullanılıyor. Fren performansı, acil fren desteği (eba) ve her tekerlek üzerindeki fren baskısının dinamik dağılımını ayrı ayrı kontrol eden edb (elektronik fren gücü dağıtım sistemi) sayesinde arttırlmış.
Bununla birlikte dengeyi korumak ve sürüş keyfi sağlamak için bir kaç işlevi birleştiren komple bir fren sistemi var. . Esp (elektronik denge programı),Abs fren sistemi,Ref (elektronik fren güçü dağıtım sistemi), Afu (acil fren yardımı), Cds (dinamik denge kontrolü), Asr (antipatinaj sistemi), Dsg (direkt algılamalı lastik basınç düşüklüğü sensörü), akıllı çekiş kontrolu sistemi bunlara örnek.

Yine güvenlik unsuru olarak basıncı darbenin yoğunluğuna göre uyarlanan sürücü ve yolcu ön hava yastıklarının yanı sıra koltuklara entegre edilmiş iki yan hava yastığı da var.
Tabii birde fren sırasında stabilite sağlamak amacıyla, Peugeot RCZ’de kendini aracın hızına uyarlayan ayarlanabilir bir aktif kanat kullanılıyor. Aktif kanat aracın arkasında ek aerodinamik etkinlik sağlayarak yol tutuşunu arttırıyor bu da bu anlamda öncü teknolojilerden bir olma iddiasında

Bir önceki makalemiz olan Mazda 6 Oto inceleme başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: