modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Polo GTI – VW Polo GTI

0 30

Alman otomotiv devinin küçük sınıftaki etkili modeli Polo yeni GTI ile hayranlarının sayısını arttıracak gibi görünüyor. 1.4 Lt motordan 180 beygir güç yenir yutulur gibi değil.

VW Polo GTI
Fotoğrafı göster Fotoğrafı göster Fotoğrafı göster
VW, özellikle son on yılda gerçekleştirdiği model ve teknoloji atakları ile ele geçirdiği “otomobil devi” unvan’ını yakın zamanda bırakacak gibi görünmüyor. Bütün otomobilleri ile sınıflarında liderliğe oynayan VW, alman mühendisliği sayesinde otomobil teknolojilerini sürekli bir adım yukarı çıkarmayı başarıyor. 1400 cc motordan aldıkları 180 beygir gücü yeni Polo GTI’da kullanan marka, VW tutkunlarına alternatif zevkler yaşayarak da çevreci olabileceklerini hissettiriyor. Gelelim bizim neler düşündüğümüze; dış görünüş olarak önden görmeyen sürücülerin diğerlerinden ayırmakta zorlanacağı GTI Polo, yanlarından geçmeden eğer onu aynada görebilirlerse ön ızgarası ve kırmızı şeritleri ile diğerlerinden ayırabilir. Abisi Golf GTI ile de karıştırmazlarsa Polo GTI’ı diğerlerinden ayırabilmenin en kolay yolu kendine has seçkin ön panjur tasarımı. GTI’lar, asıl farklarını ise direksiyona geçtikten sonra hissettiriyorlar.
Polo GTI’ın dış görüntüsü ön ızgarası dışında diğer kardeşleri gibi son derece sade ve akıcı. 4 kapılı otomobil kaputun altında yatan canavar olmasa genç, orta halli, kent otomobili gibi görünüyor. Özellikle hanımlar, gençler ve şirket filoları için favori otomobiller arasında yer alan model, GTI özellikleri ile bu kalıpların dışına çıkmak için yaratılmış. İç mekanda ise işler tümüyle değişiyor; kırmızı dikişli spor tasarımlı direksiyon ve spor koltuklar otomobilin sportif bir ruhu olduğunu adeta haykırıyor. Koltuk sırtlıklarında yer alan GTI amblemi ile kimliğini iyice ortaya çıkarıyor. İç donanımda sınıfının en üst seviyesine sahip olan otomobilin tek altta kaldığı nokta tek bölgeli kliması denilebilir. Ancak bunun yanında güvenlik için son derece önemli olan kilitli diferansiyel diğer kardeşlerinin hiç birinde yok. Özellikle yüksek süratli yön değiştirmelerde otomobilin sükunetini korumaya yardımcı olan sistem VW’de XDS olarak adlandırılmış.
Otomobilin kalbinde ise TSI temelli 1.4 litre hacminde sıra dışı bir motor yatıyor. Bu motordan elde edilen 180 beygir güçle otomobilin 229 km/s son sürati var. Ve tüm bunları ortalama 5,9 lt’lik ortalama yakıt tüketim değeri ile gerçekleştiriyor. Bu rakamlara şapka çıkartmamak elde değil ama sıra sürüş zevkine gelince otomobilin böylesine sıkıştırılması sonucunda maalesef biraz bedel ödenmiş. Özellikle harika DSG şanzımanın müthiş uyumuna rağmen ilk hızlanmalarda otomobilin kendisini yırtarcasına çabaladığını görmek biraz huzursuzluk yaratıyor. Yani yaşananlar yüksek hacimli bir motorla hızlanırken hissedilen şeylerden biraz farklı. Ancak yüksek viteslere ulaşıldıktan sonra gerçek bir GTI gibi davranmaya bağlayan otomobil, sürat azaldığında tekrar hızlanmak için yeniden kendini parçalamaya başlıyor.

Son olarak bu otomobilin kontrolünün ancak iyi eğitilmiş ya da tecrübeli ellerde güvenli olabileceğinin de altını çizmek istiyorum. Polo GTI’ı taşıyabilmek için bize göre mutlaka ruhsat almak lazım.

TEKNİK ÖZELLİKLER
VW Polo GTI
Motor: 1390cc TSI Benzinli
Güç: 6200 devirde 180 beygir
Tork: 2000-4500 devirde 250 Nm
Şanzıman: 7 ileri Tiptronik DSG
Süspansiyon: 15 mm alçaltılmış, spor tipi
0-100 km hızlanma: 6,9 sn
Maksimum Hız: 229 Km/Saat
Tüketim (Şehiriçi,dışı, ortalama) L/100km: 7,5/5,1/5,9 Lt

Bir önceki makalemiz olan Mokka ECOTEC - Opel Mokka ECOTEC başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: