modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Qashqai – Nissan Qashqai 1.5 dCi

0 204

Farklı tasarımıyla daha da büyüyen ve çekiciliğiyle dikkat çeken yeni Qashqai’yi 1.5 dizel motoru ile iddialı satış rakamlarına ulaşmayı hedefliyor.

Nissan Qashqai 1.5 dCi
Fotoğrafı göster
2007 yılından beri yollarda olan Qashqai, Japon otomobilleri için uzun sayılabilecek yedi yıllık bir ömür geçirdikten sonra bayrağı yeni jenerasyona teslim etti. Dünyada 2 milyonu aşan satış adedine ulaşan başarılı crossover ın çıtayı yükselttiğinden dolayı artık işi daha zor.

Yeni nesil selefine göre 47 mm daha uzun, 15mm daha alçak ve 20 mm daha geniş hale gelmiş. Dışarıdan baktığınızda ise sanki sınıf atlarcasına bir boyut farkı varmış gibi hissettiriyor. Tasarımında Nissan ın yeni neslinin izleri açıkça görülen otomobilde, hatlar artık daha kaslı ve dinamik. Test aracımızın sahip olduğu Platinum donanımında daha geniş tabanlı lastikler ve 19 inç jantlar bulunuyor. Tampon eklentileriyle bu donanımlar aracı adeta İnfiniti FX e çeviriyor. Bir önceki nesil başaramamıştı ama yeni Qashqai yayaların kafasını kendine döndürmeyi beceriyor.

Aracın içine geçtiğimizde yepyeni bir kabinle karşı karşıya kaldığımızı söylemeliyim. Tanıdık tek unsur ise 7 inç ekrana sahip Nissan Connect multimedya sistemi. Buradan radyo ve navigasyonu kontrol edebilirken, aynı anda aracın çevresini 360 derece izlemek mümkün. Kalite üst düzeyde ve Platinum donanım seviyesiyle kendinizi premium bir SUV nin içindeymiş gibi hissediyorsunuz.

Aracın kaputunun altında 1.5 Lt DCI olarak tanımlanan dizel motor bulunuyor. 110 beygir güç üreten makine araca yeterli performansı veriyor. 0 dan 100 km ye 11.9 saniyede ulaşan Qashqai nin maksimum hızı ise 182 km/s. Genel olarak istekli bir sürüşe sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Sürüş karakterinde eskisine oranla bir dinamizm artışı söz konusu. Sertliği hassas bir şekilde arttırılmış süspansiyonlar 19 inçlik jantlarla birlikte biraz daha sert hissettirebiliyor. Motor ve yol gürültüsü çok iyi izole edildiği için neredeyse duyulmuyor fakat yüksek hızlarda hafif bir rüzgar sesi hissetmeye başlıyorsunuz.

76990 TL lik başlangıç fiyatıyla satışa sunulan 1.5 Lt lik dizel motorun, en üst donanım seviyesine sahip Platinum ile 100990 Tl sına ulaştığını belirtelim.

Teknik Veriler

Motor: 4 silindirli, 1461 cc, turbo dizel
Motor gücü: 110 bg @ 4000 d/d
Tork: 260 nm @ 1750 d/d
Aktarma : Önden çekişli , 6 ileri manuel şanzıman
0-100 km/s: 11.9 sn
Maksimum Hız: 182 km/s

Bir önceki makalemiz olan Mokka ECOTEC - Opel Mokka ECOTEC başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: