modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

RCZ – R – Peugeot RCZ – R

0 60

Bu otomobil için asfalt zeminli her yer yarış pisti.İşte karşınızda Peugeot tarihinin gelmiş geçmiş en güçlü ve en hızlı otomobili RCZ – R.

Peugeot RCZ – R
Fotoğrafı göster
2011 yılında Audi’ nin TT sine direk rakip olarak piyasaya çıkan RCZ’ in tasarımı, kalitesi ve sürüş özellikleri neredeyse tüm otomobil severlerin beğenisini kazanmıştı. Geçtiğimiz yıl makyaj geçiren otomobilin herkes tarafından bilinen bir eksiği vardı; rakiplerine korku salacak bir motor seçeneği. Peugeot 3 yılı geride bırakan yakışıklı sporcuyu, markanın Le Mans programından sorumlu bölümüne, Peugeot Sport ‘a emanet etti. Peugeot Sport son yol otomobilini 1984 senesinde üretmişti( 205 T16) 30 yıllık ayrılığın acısını RCZ den çıkarmış gibi gözüküyor, çünkü karşımızda Peugeot tarihinin gelmiş geçmiş en güçlü ve en hızlı otomobili duruyor. 270 beygir gücünde RCZ R.

RCZ R 4 tane renk seçeneğiyle üretiliyor; Moraccan Kırmızısı, Nera Siyahı, Mercury Grisi ve Opal Beyaz. Peugeot otomobili 2013 Goodwood Festivalinde tanıtırken Moraccan Kırmızısını tercih etmiştiki bize gelen test aracıyla bunun ne kadar doğru bir tercih olduğunu anladık. RCZ R ın dışarıda diğer kardeşlerinden çok büyük farklılığı yok, Peugeot Sport gereksiz eklentilere başvurmamış. Otomatik olarak açılan spoiler yerine daha heybetli bir sabit spoiler, arka tamponun iki ucuna yerleştirilmiş egzos uçları,R logolu jantlar, koyu hazneli ön farlar,karbon desenli tavan ve yan aynalar. Evet tüm değişiklik bunlarla sınırlı.

Otomobilin kaputunun altında 1.6 Lt !!! hacimle tam 270 beygir üreten bir makine bulunuyor. Mini de ve Peugeot nun birçok modelinde kullanılan motorun, özel turbolu ve manifoldlu, daha dayanıklı motor bloğu ve Mahle Motorsport forged pistonlarıyla desteklenmiş hali. Bu haliyle motor, 6000 d/d 270 beygir, 1900-5500 d/d aralığında 330 nm tork üretiyor. Litre başına 168 beygir!!! ve 5.9 saniyelik 0-100 hızlanma zamanına rağmen, fabrika verilerine göre 6.3 litrelik yakıt tüketimi oldukça iddialı bir rakam. Bizim performanslı sürüşümüz esnasında R, 11.0 litre civarında yakıt tüketti ki, bu güçte bir otomobil için başarılı bir veri.

Kabine geçmek için kapıya yöneldiğinizde dışarıdan gözünüze takılan tek şey oluyor, R logolu deri- alkantara kaplı spor koltuklar. Aracın neredeyse heryerinde bulunan kırmızı dikişlerle süslenmiş koltukların yanal destekleri tam kıvamında, sürüş esnasında sizi yormazken görsel olarak içinizi okşuyor. R logoları, koltuklardan başka altı düz spor direksiyonda ve el freninin yanında bulunuyor. Vites topuzu büyük ve janjanlı.

Şimdi gelelim sürüş esnasında bize hissettirdiklerine. Kontağı çevirdiğinizde hafif baslara sahip boğuk bir ses karakteriyle karşılaşıyorsunuz. Alt devirlerde süregelen bu ses, 4000 devir üzerinde renk değiştiriyor ve ralli otomobillerine göz kırpıyor. 4000 devir üzerinde renk değiştiren şey tabiki sadece motor sesi değil. Otomobil şehir-günlük kullanıma uygunluğuyla dikkat çekerken, 4000 devirden sonra ayrı bir karaktere bürünüyor. O andan itibaren RCZ tam anlamıyla coşuyor ve kırmızı çizgiye hızlıca uzanıyor. 6 ileri manuel şanzımanın geçişleri gayet net, keskin ve hızlı; size, iyiki manuel üretilmişsin dedirtiyor.

Kafada soru işareti oluşturan bir durum var. 270 beygir güç sadece ön tekerleklere iletilirken direksiyon sistemi bu güç ile nasıl başa çıkıyor? Pürüzlü yüzeyde veya kalitesiz – eski asfaltta tam gaz kullanmaya çalıştığınızda sizi epey zorluyor ama iyi,hassas direksiyonu sayesinde kolaylıkla toparlayabiliyorsunuz ve bu size biraz daha iyi bir hissiyat katıyor. Virajlarda önden kayma eğilimi var fakat, gücü biraz erken keserseniz onu da ortadan kaldırıyorsunuz. Fren sistemi de Peugeot Sport dan nasibi almiş. 380 mm lik diskler ve Alcon Kaliperleri kullanılmış. Görüntüsü başarılı ama bizim beklentimiz daha iyi yöndeydi.

Sonuç olarak Peugeot Sport ortaya başarılı bir sporcu çıkarmış. 1.6 Lt lik motoruyla size hissettirdikleri sınıfına göre olağanüstü. Hacimden dolayı vergi avantajı bir yana, yakıt tüketimiyle bile cebinizi koruyabilecek kapasiteye sahip. 48500 Euro luk fiyatı ise yine “özel otomobiller” sınıfında uygun.

Artılar: 1.6 Lt de ürettiği müthiş güç,motor sesi, günlük kullanıma uygunluğu
Eksiler: önden kayma eğilimi, eksik hissettiren egzos sesi, frenler

Teknik Veriler
Motor: 4 silindirli, 1598 cc, turbo benzinli
Motor gücü: 270 bg @ 6000 d/d
Tork: 330 nm @ 1900-5500 d/d
Aktarma: Önden çekişli, 6 ileri manuel şanzıman
0-100km/s: 5.9 sn
Maksimum Hız: 250 km/s ( limitli )

Bir önceki makalemiz olan Mokka ECOTEC - Opel Mokka ECOTEC başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: