modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

renault ZOE elektrikli otomobil türkiye’ye geldi

0 238

Karbondioksit salınımını düşürmek ve küresel ısınmayı yavaşlatmak amacıyla tüm dünyada önem verilen araçlar kategorisine giren elektrikli otomobiller, her geçen gün gelişerek günlük hayatımıza girmeyi başardı. İşte onlardan biri de tamamen elektrik motoruyla çalışan Renault Zoe.

TESTLERİ BAŞARIYLA GEÇTİ

Geliştirilmesi esnasında 60’tan fazla patent alınan, İsveç’te -20 derece de yapılan testlerle şekillendirilen Zoe’nin üretim aşamasında yaklaşık 850 bin kilometre yol kat edilmiş.

20 TL’YE HIZLI, 10 TL’YE YAVAŞ ŞARJ

Elektrikli bir otomobilde ilk merak edilen konuların başında aracın menzili ve şarj süreleri geliyor. Renault Zoe’yi ister evinize kurduracağınız bir istasyonda, isterseniz de AVM veya Renault servislerinde bulunan istasyonlardan ücret karşılığında şarj edebiliyorsunuz.

Aracı 43 kW’lik bir istasyona bağladığınızda yarım saatte pillerin yüzde 80’i şarj olabiliyor. Fakat 43 kW’lık güç ünitesini her yerde bulmak kolay değil. AVM otoparklarında yaygın olan 22 kW’lık istasyonlarda 1 saatte aracın bataryasının yüzde 80’ini doldurabildim. 22 kW ile 1 saatlik dolum sonrasında soğuk havalarda yaklaşık 80 kilometre menzil yapabiliyorsunuz ve kullanıcıya genel maliyeti yaklaşık 20 TL. Daha ucuz bir şarj isterseniz sabırlı olmanız gerekiyor; ev elektriğiyle yaklaşık 8 saat gerekiyor ve 10 TL maliyetle ortalama 100 kilometre yol yapabiliyorsunuz.

GENEL DEĞERLENDİRME

Hem sessiz hem de gerçekten şık ve rahat bir araç. Fakat şarj istasyonu kurdurmanın maliyeti ve özellikle de aylık pil kirası elektrikli otomobil almak isteyen insanlarının kafasını karıştırıyor. Şu an için ülkemizde birçoğu İstanbul’da olmak üzere yaklaşık 100 civarında şarj istasyonu var. AVM otoparklarındaki istasyonların haricinde belirli Renault servislerinde de şarj istasyonları bulunuyor. Ama bu sayının mutlaka artması gerekiyor. Renault Zoe’nin anahtar teslim fiyatı pil kira bedeli hariç 66.500 TL.

Teknik özellikler
Motor: 88hp
Tork: 220 nm
Hızlı Şarj Süresi: 1-1,5 Saat
Menzil: 100 – 150 km
0-100 km/s : 13.3 saniye
Maksimum hız: 135 km/s
Test aracı fiyatı: 66.500 TL

mynet

Bir önceki makalemiz olan Yerli otomobil TOFAŞ'ın sedanı görücüye çıktı başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: