modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Sahibinden oto alacaklara dikkat

0 189

Sahibinden otomobil satışları son yıllarda yükseliş gösteren bir alış veriş biçimi haline geldi. Peki Sahibinden araç en kolay nasıl satılır? Sahibinden otomobil satmanın püf noktaları nelerdir? Sahibinden araç satmak isteyenler bu habere dikkat. Sahibinden Araç Nasıl Satılır? Sahibinden Satılık Arabalar İçin Püf Noktalar Son dönemde büyük artış gösteren ikici el otomobil satışı artarak yayılmaya devam ediyor.Sahibinden 2. el araç satmanın püf

noktalarını bilmek aracınızı elinizden çabuk çıkarabilmek adına sizin yararınıza olacaktır. Peki 2.el araç satışında nelere dikkat edilmeli? İkinci el otomobilinizi elden çıkarmaya karar verdiğinizde, aracınızın en iyi görüntüsünde olması alıcıların karar vermelerini kolaylaştırabilir. Hatta aracınızı internette ilan vermek için fotoğraflamadan önce bu işlemleri yaparsanız, satışın hızlıca olmasını kolaylaştırabilirsiniz.

İkinci el otomobil alacaklar bu ayı beklesin!

Çok yakında Meclis’ten geçmesi beklenen Torba Yasa ile birlikte milyonlarca araç borçlarından arınarak satışa çıkartılabilecek.

Türkiye’de milyonlarca araç sahibi heyecanla Eylül ayını bekliyor. Çıkartılacak yasa kapsamında borcundan bir şekilde kurtulacak milyonlarca araç sahibi ya aracını bir üst model ile yenileyecek ya da araç macerasından tamamen vazgeçecek.

Türkiye’de motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları ve ödenmemiş muayene ücretleri bulunan yaklaşık 6 milyon aracın olduğu tahmin ediliyor.

Bu rakamın içinde, maddi imkânsızlıklardan ötürü borcunu ödemeyenlerin yanı sıra Torba Yasa’nın gündeme gelmesiyle birlikte uyanıklık yaparak ödemelerini erteleyerek tasarının yasalaşmasını bekleyenlerin de olduğu biliniyor.

YEDİEMİNLERDE BİNLERCE ARAÇ VAR

Öyle ya da böyle söz konusu borçlar yüzünden milyonlarca vatandaş araçları üzerinde hiçbir şekilde tasarrufta bulunamıyor.

Çünkü cezalardan ve borçlardan ötürü araçların satışı Noter ’de dahi olsa hiçbir şekilde mümkün olmuyor. Bu durumdaki vatandaşlar genellikle araçlarını trafiğe çıkartmaya korkup kapı önlerinde yatırmayı tercih ederken, cesaretini toplayıp trafiğe dalanlar ise polise denk gelmeleri halinde soluğu Yediemin otoparklarında alıyor. Yetkililerinden alınan bilgilere

göre, otoparklarda bu durumda bulunan binlerce aracın uzun bir süredir yattığı belirtiliyor.

TAKVİM NETLEŞTİ

İşte aracı olup da borcu ve cezasından ötürü eli kolu bağlı olan milyonlarca vatandaşı sevindiren haber geçtiğimiz günlerde Hükümet kanadından geldi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli Torba Yasa’nın 27 Ağustos’tan sonra görüşülmeye başlayacağını ve Ekim ayına kalmadan yasalaşacağını belirterek takvimi netleştirmiş oldu.

GECİKME FAİZİ ALINMAYACAK, ANAPARA YAPILANACAK

Eylül ayı içerisinde yasalaşması beklenen tasarı ile birlikte 6 milyon kişinin motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları ve muayene ücretlerine eklenen gecikme faizi ve gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçilecek.

31 Aralık 2013 tarihinden önce verilmiş olan ve tutarı 120 liranın altında kalan trafik idari para cezalarının ise tahsilinden tamamen feragat edilecek. Yasa kapsamında yapılandırılan tutarlar peşin, 6, 12 ve 18 eşit taksitte ödenebilecek. Bu kapsamda yapılandırılacak kamu alacağı tutarının toplamının ise 10 milyar lirayı aşacağı tahmin ediliyor.

ŞERHLER KALKACAK, PİYASA HAREKETLENECEK

Borçların yapılanması ve faizlerinin silinmesi ile birlikte binlerce aracın üzerinde bulunan şerhlerde kalkacakken, araçlarla ilgili satış işlemlerinin de önü açılmış olacak. Sektör temsilcilerine göre böyle bir durumda Eylül ayı itibariyle ikinci el piyasasında ciddi anlamda hareketlenme yaşanacak.

EYLÜL AYINI BEKLEYİN!

İkinci el araç alacak vatandaşlara ‘’Eylül ayını bekleyin’’ çağrısında bulunan İstanbul Oto Galericileri Esnaf Odası Başkanı Kenan Taşlıdağ, piyasada cezalarından ve vergi borçlarından ötürü trafiğe çıkmayan ve üzerinde hiçbir tasarrufta bulunulamayan binlerce aracın olduğunu ve bunların sokaklarda yattığını belirterek, ‘’Torba Yasa’nın çıkmasıyla birlikte bu araçlar cezalarından ve vergi yüklerinden kurtulacak. Zaten borcu olduğundan ötürü hiçbir şekilde satışı gerçekleşmiyordu. Böylelikle artık satışa çıkartılabilecekler. Bu durumda ister istemez ikinci el araç piyasasında ciddi bir hareketliliğe yol açacaktır.’’ diye konuştu.

İstanbul Anadolu Yakası Oto Galericileri Derneği Başkanı Erdoğan Bayrak ise; Torba Yasa ile birlikte gelecek olan af ve yapılandırma ile birlikte eski model araç sahiplerinin bu yükünden kurtulmak için araçlarını satışa çıkartacaklarını belirtti.(HABER7)

SAHİBİNDEN 2.EL OTO ALIP SATARKEN DİKKAT

Aracınızı paraya kıyıp iç dış detaylı temizletmiş olsanız bile, genellikle ikinci el bir otomobili satmak için birden fazla alıcıyla görüşmeniz gerekecektir. Aracınızı her alıcıya ayrı ayrı gösterdiğiniz bu süreç biraz zamanınızı almakla beraber, yaptırdığınız iç dış detaylı temizlik de etkisini kısa sürede yitirebilir. Buradaki önerilerimizi kullanarak, aracınıza hızlıca profesyonel olarak temizlenip cilalanmış bir görünüm verebilirsiniz.

Yıkatın, yıkatın, yıkatın..

Kirli, tozlu bir aracın hele ki ikinci elde cazibesi çok ama çok zayıf. Otomatik yıkama tüm tozu arabanızdan attığında ilk adımı attınız demektir. Lekesiz kurutma sistemi olan bir oto yıkama tercih ederseniz bir de su lekeleri ile uğraşmazsınız. Daha da iyi görünsün isterseniz tüm camları iyice kurulamak ve ekstra parlaklık için de parlaklık veren bir koruyucu kullanabilirsiniz.

İç alanı silin, süpürün

Ucuz, kolay ve alıcı aracın kapısını açtığındaki izlenimi için en önemli olan adım. Hem ön hem arka koltukları, kapıların raflarını, bagajınızı dip bucak iyice süpürün. Hem parlaklık veren hem koruyan ürünlerle konsolu ve kapıları silmek iç alanı hem temizleyip parlatır hem de aracınızın havasının daha hoş kokmasını sağlar. Yalnız koku olayını abartmayın ve sürücü koltuğunun yakınlarına yaklaştırmayın.

Çöpleri Atın

Çöpleri atmış olmanız elbette önemli ama daha önemlisi kişisel eşyaları araçta bırakmamanız. İç alanın bir otel odası gibi derli toplu ve kullanıma hazır olması, alıcının aracı kendi otomobili olarak görebilmesini kolaylaştırır.

Motoru temizleyin

Modern otomobillerin çoğunda artık motorların plastik kapakları var. Bu yüzeylerde yağ birikebiliyor ve bu yağ bir de yolun tozuyla birleştiğinde kötü bir görüntü oluşabiliyor. Bu kapağı herhangi bir temizleyici ile temizleyebilirsiniz. Hazır kaputu açmışken sıvı seviyelerine de bir göz atabilirsiniz.

Lastikleri parlatın

Temizlemek yeter diye düşünmeyin, piyasadaki sprey şeklinde satılan parlatıcı ve karartıcılardan edinin. Çünkü herhangi bir sıradan temizleyicinin aksine bu ürünleri kullandığınızda lastikler bir hafta on gün toz da tutmamış olur. İkinci el bir otomobilde gıcır gıcır tam takım lastikler aracınızı daha cazip gösterecektir.

Çizikler için..

Eğer aracınızın çok göze çarpan bir yerinde sizi rahatsız eden yüzeysel ve ufak tefek bir çizik varsa tahmin ettiğinizden daha kolay düzeltilebilir. Derin olmayan çizikler için çizik giderici kalemler işinizi görebilir. En azından birkaç yıkama kalacaktır.

Göz testi

Bütün bunlardan sonra aracınıza bir de yepyeni bir gözle bakmaya çalışın. İlk ne gözünüze çarpıyor, ilk bakışta neyi veya neleri fark ediyorsunuz? Müdahale isteyen bir yer var mı? Yoksa fiyatınızı biraz artırmanıza neden olacak kadar iyi mi gözüküyor? Eğer öyleyse aracınız için en doğru görüntüyü yakalamışsınız demektir. Artık otomobiliniz, vereceğiniz ilan için fotoğraflanmaya veya bekleyen alıcıya gösterilmeye hazır.

SAHİBİNDEN 2. el otomobil alacaklar dikkat!

Sahibinden İkinci el otomobil fiyatları hala kış uykusunda ama eldeki stoklar eridiğinde durum değişecek.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve döviz kurlarındaki artışların ardından zamlanan 2014 model otomobillerin satışı düşerken, “ikinci el otomobil”lere yönelik talep geri döndü.

Bayilerin 2013 model yılına ait stoklarını eritmek için uyguladığı cazip indirim kampanyaları nedeniyle ocak ayı boyunca sıfır otomobil satın almayı tercih eden tüketiciler, 2014 model araçlardaki ciddi fiyat artışları karşısında, soluğu “ikinci el otomobil” galerilerinde almaya başladı.

Bursa Oto Galericileri Sitesi (Oto-Koop) Başkanı Rasim Hazar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kullanılmış otomobil pazarının, son yıllarda hiç görülmemiş bir hareketlilik yaşadığını söyledi.

Hazar, stoklardaki 2013 model araçları elden çıkarmak için uygulamaya konulan cazip kampanyalar yüzünden, ocak ayı boyunca talebi bayilere kaptırdıklarını vurgulayarak, şubat ayından itibaren her şeyin keskin bir şekilde değiştiğini, sıfır otomobillere olan talebin, ÖTV zammı ve döviz kurlarındaki artış sayesinde “ikinci el otomobil”lere yöneldiğini ifade etti.

Bursa Oto-Koop’u 15-20 gün öncesine kadar, günde 10-20 kişinin ziyaret ettiğini anımsatan Hazar, “Onlar da alıcı değil bakıcıydı, seyrediyor, çekirdek çitleyip gidiyorlardı. Şimdi günde 150-200 kişi geliyor, hem de alıcı olarak geliyorlar. Aylardır satamadığımız sayıda aracı, 15-20 günde sattık” dedi.

Hazar, ikinci el otomobillerdeki talep artışında havaların erken ısınmasının da etkili olduğunu ifade ederek, “Biz piyasadaki hareketliliği ilkbaharda bekliyorduk. Onun için hazırlıklarımızı da nisan, mayıs ve haziran aylarına yönelik yapıyorduk. Ama kış ortasında yaz yaşıyoruz, ilkbahar aylarının talebi de şimdiden kendini gösterdi. İşin özü şu; sıfır otomobillerdeki zam nedeniyle, tüketicilerin talebi ikinci el oto galerilerine kaydı. Havaların sıcak olmasının da etkisiyle, talep beklediğimizden daha fazla oldu. Son 15-20 gündür müşterinin talebine uygun satacak araç bulamıyoruz” diye konuştu.

“KULLANILMIŞ OTOMOBİL ALACAK TÜKETİCİLER ELİNİ ÇABUK TUTSUN”

İkinci el otomobil galerilerinin, aylardır hatta yıllardır yaşadığı durgunluğun da etkisiyle elinde önemli miktarda otomobil stoku olduğunu, ancak bunun bir kısmının son iki haftada satıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“İkinci el fiyatları hala kış uykusunda ama eldeki stoklar eridiğinde, bittiğinde durum değişecek. Çünkü, satılan araçların yerine temin edeceğimiz otomobilleri biz de zamlı alacağız, dolayısıyla oluşacak fark fiyatlara kaçınılmaz şekilde yansıtılacak. Kullanılmış otomobil alacak olan tüketiciler, ellerini çabuk tutsunlar. Elimizdeki stoklar bittiğinde, yerine getireceğimiz ikinci el araçlar 2-3 bin lira zamlı olacak. Önümüzdeki bir ay içinde eski stokların elden çıkacağını tahmin ediyorum, bu nedenle tüketicilerin bu fırsatı değerlendirmelerini öneriyorum.”

DOLANDIRICILARA DİKKAT

Hazar, alım-satım sirkülasyonunun çok olduğu dönemlerde, sahte evrakla çalıntı araç satışı ve kilometre düşürme gibi dolandırıcılık olaylarının arttığına da değinerek, tüketicileri zor durumda kalmamaları için dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İnternet üzerinden yapılan satışlarda da bazen ilan sahibinin “kapora” aldıktan sonra ortadan kaybolabildiğini belirten Hazar, tüketicilerin satın alacakları araçla ilgili iyi araştırma yapmaları ve kontrol ettirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Sahibinden otomobil mi almak istiyorsunuz? İşte size altın değerinde bir haber. Sahibinden ikinci el otomobil alırken nelere dikkat edilmeli? Sahibinden araç almanın incelikleri bu sayfada. Otomobile dair her şey Mynet’te. Sahibinden araç alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Sahibinden ilanlarında dikkat edilmesi gerekenler? Sahibinden araba fiyatlarında son durum ne? Sahibinden ikinci el araç alırken hangi özelliklerine bakıyorsunuz? Sahibinden araç alırken dikkat etmeniz gereken noktalar mynet.com’da (Sahibinden)Hangi araçlar daha çok tercih ediliyor? Sahibinden araba fiyatlarında son durum ne? Sahibinden ikinci el araç alırken hangi özelliklerine bakıyorsunuz? Sahibinden araç alırken dikkat etmeniz gereken noktalar ve daha fazlası mynet.com’da (Sahibinden araçlara dikkat)

SAHİBİNDEN ARAÇ ALIRKEN MUTLAKA DİKKAT EDİN

İstanbul’da çaldıkları otomobillerin motor ve şasi numaralarını değiştirip hazırladıkları sahte belgelerle satarak dolandırıcılık yapan 3 kişi polis tarafından yakalandı. Şu ana kadar şüphelilerin 12 otomobili çalarak sahte belgelerle sattıkları tespit edildi. Sahte belgelerle satılan araçlara polis tarafından el konarak gerçek sahiplerine teslim edildi. Daha önce polis tarafından şu ana kadar toplam 87 kez aynı suçtan yakalanan şüpheliler çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler savcılık izniyle yaptıkları telefon dinlemesinin ardından bir hırsızlık şebekesini ortaya çıkardı. Yaklaşık 2 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından polis önceki gün daha önceden tespit edilen 4 adrese baskın yaptı. Baskında şüpheliler Y.Ö.(34), A.İ.Y.(40) ile A.T.(37) polis tarafından gözaltına alındı.

Oto Hırsızlık Şube Müdürlüğü tarafından sorgulanan şüphelilerin önce otomobilleri çaldıkları daha sonra bunları kendilerine ait tamirhanelere çektikleri tespit edildi. Çaldıkları otomobillerin motor ve şasi numaralarını silen şüphelilerin daha sonra aynı model ve renkte araçların motor şase numaralarını araçlara yazdıkları tespit edildi. Yeni motor ve şasi numaralarına uygun sahte ruhsatlar hazırlayan şüphelilerin daha sonra “ihtiyaçtan” “kelepir” gibi başlık taşıyan ilanlarla araçları pazarladıkları tespit edildi. Şüphelilerin araçları piyasa fiyatının 2 bin -3 bin lira altına vererek satışın hemen gerçekleşmesini sağladıkları tespit edildi.

ÇALINAN ARAÇLAR EL KONARAK GERÇEK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ

Polis tarafından yapılan soruşturmada şüphelilerin şu ana kadar Kocaeli ve İstanbul’un Bahçelievler, Maltepe, Esenler ve Bakırköy ilçelerinde 12 otomobili çalarak aynı yöntemle pazarladıkları tespit edildi. Sahte belgelerle satılan araçlar satılan kişilerden alınarak gerçek sahiplerine teslim edildi.

87 KEZ YAKALANDILAR USLANMADILAR

Öte yandan şüphelilerin daha önceden polis tarafından bir çok kez gözaltına alındığı belirlendi. Şüphelilerden A.İ.Y.’nin 50 kez, A.T.’nin ise 36 kez polis tarafından aynı suçtan gözaltına alındığı öğrenildi. Daha önce bir kez yakalanan Y.Ö.’yle birlikte 3 şüphelinin toplam 87 kez aynı suçtan gözaltına alındığı belirtildi. Şüpheliler işlemleri tamamlandıktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

Bir önceki makalemiz olan Yeni Volvo XC90, dünyadaki en güvenli araçlardan olacak başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: