modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Seat Leon Cupra 2.0 lt TSI 265hp DSG Start&Stop : Keyif makinesi

0 65

Almanya’nın ünlü Nürburgring testini bilmeyeniniz yoktur. Buranın rekortmeni olmak için savaşan Seat Leon Cupra ve Renault Megane RS ezeli bir rekabet içinde. Hedef ise bu pisti 2 çeker en hızlı dönen otomobil olmak. Şu an zafer Megane RS’in elinde. Ancak ezeli rekabet bitmiş değil. Peki; Seat Leon Cupra gönlünüzü en hızlı fetheden olabilecek mi?

Seat Leon Cupra 2.0 lt TSI 265hp DSG Start&Stop Tasarım
Daha önce Leon modelinin FR, SC ve ST gibi birçok versiyonunu test etmiştik. Şimdiki konuk ise bu serinin en ateşlisi Cupra! Tasarım olarak FR donanımlı versiyondan marka logosunun olduğu ızgaradaki damalı bayrak ve sis farlarının olmayışıyla ayrılıyor. Ek olarak alt ızgaranın yukarı kadar uzanması ve bu iki ızgara arasında kalan 5 kanallı detay farklılıkları ortaya koyuyor. Sis farların olmayışını marka ağırlık azaltma olarak savunuyor. Zafere giden yolda ufak detaylar büyük önem taşır. Yan bölümde 18 inç jantlar sportiflik simgesi olurken kırmızı boyalı fren kaliperleri modelin sporcu ruhunu desteklemiş. Yan bölümde standart versiyondan farklılık bulunmazken, arka bölümde ise model çift çıkışlı egzoz, Cupra logosu ve damalı bayrak görseliyle standart versiyondan ayrılıyor. Seat Leon Cupra, 4271 mm uzunluğa, 1816 mm genişliğe, 1444 mm yüksekliğe ve 2631 mm aks mesafesine sahip. Standart versiyondan 8 mm uzun ve 14 mm daha alçak olan Leon Cupra, 8 mm daha uzun aks mesafesine sahip. 1.4 TSI 140 Hp versiyondan ise sadece aks mesafesi disiplininde ayrılıyor.

Seat Leon Cupra 2.0 lt TSI 265hp DSG Start&Stop İç Mekan
Leon Cupra, içeride sportif detaylarla sizi karşılıyor. Altı düz direksiyon ve hemen 3 kollu tasarımın alt kolunda damalı bayrağı yine görüyoruz. Araç, bu bayrak model ile o kadar özleşmiş ki gösterge panelinde ve vitesin hemen yanına da kullanışmış. Gösterge panelinde yerleşim ve tasarım anlamında değişimler mevcut. Müzik sisteminde de değişimler göze çarpıyor. FR donanımlı versiyondaki CD çalar sistemi torpido gözüne gizlenmiş. Alkantara ve beyaz kumaş karışımı koltuklar uzun yan destekleriyle dikkat çekiyor. Bu detaylar sayesinde koltuk sizi en sert virajlarda bile yerinizde tutuyor. El freni yanında ve kapı iç ceplerinde bolca küçük eşya gözü bulunuyor. Hacim anlamında öndeki yolcular sıkıntı yaşamazken arkadaki misafirler baş ve diz mesafesi konusunda çok rahat değil. Model bagaj hacmi olarak ise 380 litrelik bir alan sunuyor.

Seat Leon Cupra 2.0 lt TSI 265hp DSG Start&Stop Motor
Ateşli Seat Leon Cupra, gücünü 2.0 litre TSI üniteden alıyor. 4 silindirli ve direk enjeksiyonlu motor 5300 ila 6600 devir arasında 265 PS güç, 1700 ila 5300 devir aralıklarında ise 350 Nm tork değeri sağlıyor. 6 ileri DSG şanzıman ile kombine edilen bu ünite 0-100 Km/s hızlanmasını 5,9 saniyede tamamlarken maksimum 250 Km/s hız değerine sahip. Fabrika verilerine göre karma tüketim değeri ise 6.6 litre olarak belirlenmiş. Ezeli rakibi Renault Megane RS’in motorundan tork anlamında 10 Nm daha güçsüz olan bu ünite 0-100 km/s hızlanma değerlerinde rakibinden 0,1 saniye daha hızlı. Alt devirlerde bu torku iyi kullanan model üst devirlerde ise performansının zirvelerine ulaşıyor. Biz sakin kullanımlarda 8.7 litre gibi bir değer elde ederken performanslı kullanımlarda 14.8 litreleri gördük.

Seat Leon Cupra 2.0 lt TSI 265hp DSG Start&Stop Konfor & Yol Tutuş
Modelde orta sertlikte bir süspansiyon bulunuyor. Günlük kullanımda fazla rahatsız etmeyen bu durum virajlarda büyük yardımcınız. Sizi viraj avcısı yapan bir başka durum ise elektronik diferansiyel kilidi oluyor. Ön bölümde yer alan sistem yüksek hızla virajlara girerken dengeli bir şekilde yol almanızı sağlıyor. Çalışma prensibi olarak iç lastiğin yükü azaldığı durumlarda ESP hidroliği sayesinde bu lastiğe fren uygulanıyor. Bu sayede ESP’ye ihtiyaç duymadan birçok virajı güvenli bir şekilde dönebiliyorsunuz. Yalıtım konusunda model başarılı. Sadece yüksek devirlerde motor ve egzoz patırdamalarını kabin içinde duyuyorsunuz. Bu da böyle bir model için sorun teşkil etmiyor.

Seat Leon Cupra 2.0 lt TSI 265hp DSG Start&Stop Güvenlik
Yeni Seat Leon, daha önce de Euro NCAP’in gerçekleştirdiği testlerde, yetişkin yolcu korumasında yüzde 94, çocuk yolcu korumasında da yüzde 92 ile 5 yıldızla derecelendirilmişti. Sabit ve hareketli blok testlerinde mükemmel bir performans sergileyen Yeni Leon’un şasisi çarpışmalar sonrasında tamamen stabil kaldı ve ESC, bazı versiyonlarda yer alan hız uyarı sistemi ile emniyet kemeri uyarı sistemi gibi tüm güvenlik sistemleri bir aksama olmadan devreye girdi.
Seat Leon Cupra 2.0 lt TSI 265hp DSG Start&Stop Teknik Özellik

Motor: 2.0 TSI
Motor Hacmi: 1984 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 265 Bg 5350-6600 d/d
Maksimum Tork: 350 Nm 1700-5300 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma 5,9 s
Maksimum Hız: 250 km/s

Frenler
Ön: Hava Kanallı Disk
Arka: Disk

Yakıt Türü Benzin
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 8,4 lt
Şehir Dışı: 5,7 lt
Karma: 6,6 lt
Test: 8,7 lt
CO2 Emisyonu 154 gr/km
Boyutlar
Uzunluk: 4271 mm
Genişlik: 1816 mm
Yükseklik: 1444 mm
Dingil Mesafesi: 2631 mm
Bagaj Hacmi: 380 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 50 lt
Boş Ağırlık: 1346 kg
Lastik Boyutu: 225/40 R 18

Bir önceki makalemiz olan Alfa Romeo Giulietta 1.6 JTDM-2 Distinctive : Fark edilmeyen makyaj başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: