Audi TT ve Volkswagen Golf R modellerine hayat veren yaklaşık 290 beygirlik motor şimdi de Seat Leon Cupra’ya can veriyor. Önceki Cupra’ya göre 10 hp daha güçlü olan kaslı Leon’da isteğe bağlı olarak Brembo fren kiti de satın alınabiliyor.

286 beygirlik motorun manuel şanzıman ile kombine edilen versiyonu 0’dan 100 kilometre hıza 5.7 saniyede ulaşırken; DSG şanzıman ile araç 60 salise de olsa canlanıyor ve bu süre 5.6 saniyeye iniyor. Önceki modele göre tork değerini daha geniş devir aralığında sunan 2.0 lt hacimli motor sayesinde Leon Cupra yolda gücünü sonuna kadar hissettirebiliyor.

Sporcu, Cupra moduna alındığında direksiyonu, gaz tepkisi, amortisörleri ve egzoz gürültüsü daha da keskinleşiyor. Ayrıca belirtmek gerekiyor Sport ve Comfort modlarında da güçlü motorun etkisi hız kesmiyor.

Otomobilin kabinine baktığımızda sportif ruhun koltuklarda da kendini gösterdiğini görüyoruz. Konforlu ön koltuklar aynı zamanda sportif bir kullanım sunuyor. Arkadaki yaşam alanında sunulan konfor ve kalite hissi de sınıfındaki rakiplerine göre bir adım daha önde.

Seat Leon Cupra’nın WAQ grubu dışında en büyük rakipleri arasında Honda Civic Type R ve Ford Focus RS yer alıyor.

286 beygir güç ve 350 Nm tork üreten 2.0 litre hacimli Seat Leon Cupra, standart olarak altı ileri manuel şanzıman ile İngiltere’de 28 bin 375 pound’dan satılıyor.

Bu güçlü motor seçeneği Leon’un wagon versiyonunda da kendini gösteriyor. Leon ST Cupra da 280 BG olarak Avrupa’da satışa çıkacak.

Ülkemize gelip gelmeyeceği konusunda net bir bilgi olmasada wagon Leon Cupra’nın ilginç bir melez olduğunu söyleyebiliriz.