modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Skoda Superb Oto inceleme

0 195

Skoda dev gelişim hareketini makyajlı Yeni Superb ile de devam ettiriyor.

En iyilere imza atan test köşemizde, bu hafta Skoda’nın amiral gemisi modeli superb testi ile sizlerleyiz. Çek markası araç, 2001 yılında yollara çıkan ilk neslinin ardından yeni kasasına 2009 yılında kavuşmuştu. Bu yıl makyajlanan Skoda Superb böylelikle daha farklı ve şık olmuş.

Araçta ön yüz tamamen elden geçirilmiş. Test aracımızda olduğu gibi; Elegance donanımda Led
gündüz farlarına sahip bi-xenon farlara kavuşan araçta ön ızgaralar, sis farları ve tamponda tamamen yenilenmiş. Elden geçirilen kaput ön ızgaralara doğru uzarken, kaputun uzantısına yenilenen siyahlı skoda logosu yerleştirilmiş.Ayrıca aracın arka yüzündede büyüyen stop lambaları dikkati çekiyor. Led teknolojisine sahip olan farlarda yer alan 3 sıralı led şeritleri aracın skoda ailesinin en üst modeli olduğunu işaretediyor, yine c şekline sahip stoplar skoda’ya özgün detaylardan biri.

Tampon üzerinden farların arasına alınan plakalık bölümü, tamponu daha hacimli görünüme ve aracın arkadan daha kaslı bir görüntüye kavuşturmuş.

Yandan bakıldığında uzun boyutlarıyla e segmenti otomobillere göz kırpan superb, limuzinimsi havasıyla da makam otomobili ağırlığını hissettiriyor. Kardeşi, Volkswagen passat ile aynı platformun uzatılmış haline sahip olan skoda superb, 2.761mm dingil mesafesine, 4.833mm uzunluğa, 1.817mm genişliğe, 1.462mm yüksekliğe sahip bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor.
Aracın farklı yönlerinden biri Superb’in sedan modelinde kullanılan ve patenti skoda’ya ait olan akıllı twindoor bagaj kapağı sistemi, yenilenen versiyonda da yerini korumuş. Bagaj kapağının iki değişik şekilde açılmasına olanak tanıyan bu sistem sayesinde kullanıcılar, isterlerse sadece bagaj bölümünü isterlerse de arka cam ile birlikte kapağın tamamını açabiliyor.

Liftback yapısı sayesinde arka cam ile birlikte açılan bagaj kapağı, daha kolay yükleme imkanı sunarken, model 565 litrelikferah bir bagaj hacmi sunmuş. Araçta İç mekana bakıldığında yenilenen direksiyon simidi hemen göze çarpıyor. Artık opsiyonel olarak 3 kollu direksiyon simidiyle de alınabilen superb’in konsol tasarımının sade ve ergonomik olduğunu görüyoruz. Konsol üzerinde ve kapı içlerinde yer alan ahşap görünümlü çıtalar ve çift renkli döşeme kalite hissini arttırmış ve araca farklı bir hava katmış.

Elegance donanımı ile gelen elektrikli koltukların kullanımı oldukça kolay. 3 farklı hafızaya sahip koltuklar, anahtarın içerisinde yer alan hafıza sayesinde aracın kilidini açtığınızda koltuğun ayarı değişmiş olsa dahi sizin anahtara kaydettiğiniz şekline geri dönüyor.

Önceki nesilde yer alan 6′lı cd değiştiriciye sahip radyo/cd/mp3 çalarlı dokunmatik ekranlı teyp yerini korurken, usb bağlantısına sahip olmaması, sadece aux girişi sunması eksi hanesine yazılıyor. Dilerseniz opsiyonel olarak satılan bluetooth paketini alarak araç içerisinde kolayca telefon görüşmeleri yapıp, telefonunuzdaki müzikleri bluetooth aracılığıyla dinleyebiliyorsunuz.

Oldukça geniş bir diz mesafesi sunan skoda superb’in arka koltuklarında yolculuk yapmak da oldukça rahat. Yeterli baş mesafesinin yanı sıra…ön koltuklar arasında bulunan dijital ekranda saat ve dış ortam sıcaklığı, altında küllük sunan superb’deyenilenen skoda superb, türkiye’de 1.4 tsı 125 bg benzinli, 1.6 tdı 105 bg, 2.0 tdı 140 bg ve 170 dizel motor seçeneklerine sahip. Artık 1.6 tdı motorlu versiyonu da dsg otomatik şanzıman seçeneği ile sunuluyor.

Test aracımız 1.6 dizel otomatik talebe uygun olarak özel geliştirilen 1.6 tdı motorlu dsg otomatik
şanzımana sahip. Sert süspansiyonlarla gelen superb, bu sayede virajlara güvenle girmenizi sağlarken konfordan da çok ödün vermemiş. Önde bağımsız macpherson süspansiyonlar, arkada ise multi-link diye tabir edilen çapraz bağlantılı çok yönlü aks ile konforlu bir sürüş deneyimi sunarken, superb’de motor ve rüzgar yalıtımı başarılı seviyede. Dizel motorun homurtusunu camı açmadığınız müddetçe duymazken, rüzgar sesini ancak yüksek hızlarda duyabiliyorsunuz.

Bir önceki makalemiz olan Mazda 6 Oto inceleme başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: