modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Son üç yılda 450.985 adet hurda araç ekonomiye kazandırıldı

Yılın ilk yarısında ise bu rakam 1.542 adet oldu.

0 260

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Ömrünü Tamamlamış Araç (ÖTA)” projesinin 2021 yılı verilerini paylaştı. Bu verilere göre yılın ilk yarısında ÖTA Sistemi üzerinden tam 1.542 aracın kaydı trafikten silindi ve ekonomiye kazandırıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre ve insan sağlığının korunması için araçlardan kaynaklanan atıkların oluşumunu engellemeye, ömrünü tamamlamış araçlar ile bunlara ait parçaların geri dönüşümünü sağlamaya yönelik bu projenin meyvelerini toplamaya devam ediyor.

Bu kapsamda Bakanlık ve Emniyet Genel Müdürlüğünün iş birliği çerçevesinde 2012’de kurulan, çevrim içi veri paylaşımını sağlayan ÖTA Sistemiyle M1 ve N1 kategorisinde ömrünü tamamlamış araçların lisanslı tesislere teslim edilmeden hurdaya ayrılması engelleniyor.

Bu araçların trafik kaydının silinmesi ve çevreyle uyumlu bertarafının belgelenebilmesi için ÖTA geçici depolama alanları veya bu tesislerle anlaşmalı teslim yerlerinde, “Ömrünü Tamamlamış Araç Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu” kullanılması zorunlu tutuluyor. Bu sayede hurda araçların geri kazanımının takibi de mümkün oluyor.

Hurda araçların geri kazanımı için Türkiye’de ömrünü tamamlamış araçlar, halihazırda 81 ildeki 307 noktada sahiplerinden teslim alınabiliyor.

Ömrünü tamamlamış araç arındırma ve söküm işlemlerini gerçekleştiren Bakanlıkça lisanslandırılmış 125 geçici depolama alanı, araçlardan malzeme geri kazanımı gerçekleştiren 21’i entegre 25 lisanslı hurda metal ÖTA işleme tesisi ve il müdürlüklerinden uygunluk belgesi almış 178 ÖTA teslim yeri bulunuyor.

2018 yılında 150.611 adet araç ÖTA Sistemi’ne başvururken, 2019 yılında bu rakam 295.704 adede kadar yükseldi. Geçtiğimiz yıl 3.128 olarak tamamlanan verilere göre son üç yıllık süreçte tam 450.985 araç hurdaya ayrılmış oldu.

 

 

Bir önceki makalemiz olan TOGG'un yerlilik oranı yüzde 68'i geçecek başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.